Architektura MuratorKonkursyPoznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Zakończyło się głosowanie internautów 14. edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Spośród 61 realizacji zgłoszonych do tegorocznej edycji publiczność wybrała sześciu laureatów.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Plebiscyt Polska Architektura XXL Grupa Sztuka Architektury organizuje od 2008 roku. W bieżącej edycji internauci mogli głosować na realizacje w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz, przy czym osobno na inwestycje publiczne i prywatne. Tym samym wyłoniono sześciu laureatów.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3940 głosów wygrał kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie (proj. New Architekci).

Z opisu organizatora: Szkoła, przedszkole, hala sportowa, kompleks boisk – wszystko to w jednym obiekcie musieli zmieścić projektanci z pracowni New Architekci, tworząc koncepcję kompleksu oświatowego w Baranowie w województwie wielkopolskim. Duży, wielofunkcyjny obiekt został wpisany w przestrzeń kameralnej, historycznej zabudowy niewielkiej miejscowości. Szkoła w Baranowie została podzielona na kilka mniejszych brył, które rozplanowano wokół ogólnodostępnego dziedzińca. W obiekcie dominuje drewno, pojawia się także cegła klinkierowa, materiały naturalne i „swojskie”, bliskie użytkownikom.

Czytaj też: Szkoła / Baranów |

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii obiekty prywatne wygrał Dom w Mławie (proj. James&Mau), zdobywając 1628 głosów.

Z opisu organizatora:
Polsko-hiszpańskie studio James & Mau stworzyło projekt domu parterowego w Mławie. Celem architektów było opracowanie koncepcji, która spełnia wymagania inwestorów oraz jest zgodna z ograniczeniami przestrzennymi wynikającymi z lokalnych przepisów. W efekcie powstał dom parterowy otoczony ceglaną fasadą, która następnie przechodzi w ogrodzenie działki, tworząc małe ogrody-patia.

Czytaj też: Dom w Mławie |

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021
Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężył hotel Villatoro w Zgorzelcu (proj. 370 Studio), zdobywając 1222 głosy.

Z opisu organizatora:
Hotel znajduje się w zabytkowej willi w centrum Zgorzelca. Budynek został zmodernizowany oraz zaadaptowany do nowych funkcji. Wnętrze jest niezwykle eleganckie. Uwagę zwracają wysokiej jakości współczesne dodatki, na przykład oświetlenie. Za budynkiem hotelu znajdują się przestronny taras oraz oranżeria. Całość została zaprojektowana z zachowaniem historycznego charakteru budynku.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył Gdański Apartament (proj. Sikora Wnętrza). Realizacja zdobyła 859 głosów.

Z opisu organizatora:
Wnętrze utrzymane jest w nadmorskim klimacie. Dominują tu odcienie niebieskiego oraz bieli. Cały kompleks jest przestronny, lekki i nieprzytłaczający, a otwarcie kuchni na salon optycznie go powiększa i zwiększa komfort gospodarowania. Kluczem aranżacji było połączenie Gdańska z nadmorskim, nowoczesnym klimatem. Gama kolorystyczna, zabieg stylow,y jak i precyzyjnie wybrane meble, dają̨ oryginalny, równoważny i harmonijny układ. Wszystko utrzymane jest w spójnej, jednolitej estetyce.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021
Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1102 głosy, wygrał wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania (proj. Paweł Grobelny).

Z opisu organizatora:
Niewielka przestrzeń mieszkalna przy ulicy Saperskiej w Poznaniu zyskała nową strefę. Wspólny dziedziniec dla mieszkańców powstał z myślą o jego zróżnicowanych wiekiem gościach. Jest to przestrzeń atrakcyjna zarówno dla młodych rodzin z dziećmi, młodzieży, jak i dla osób starszych Do stworzenia mebli wykorzystano naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Dzięki temu uzyskano efekt spójności: naturalne drewno w otoczeniu naturalnej zieleni. Dziedziniec został skomponowany w taki sposób, aby tworzyć kameralne zakątki: ławki i zabawki dla dzieci zostały ukryte wśród wysokich traw. Drewniane ławy, stoły i podesty są miejscami zapraszającymi odwiedzających do wspólnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania |

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii ogrody prywatne wygrał nowoczesny ogród we Wrocławiu (proj. PaKKA architektura krajobrazu), zdobywając 2922 głosy.

Z opisu organizatora:
Nowoczesny ogród z drewnem i bielą w roli głównej powstał na Dolnym Śląsku. Przestrzeń ta zyskała sporo drewnianych elementów i zróżnicowanych nasadzeń. Rośliny zostały tutaj umieszczone w okrągłych i prostokątnych rabatach wysypanych jasnym oraz ciemnoszarym grysem lub, w przypadku ziół i warzyw, w drewnianych skrzyniach. Poszczególne strefy ogrodu łączą i przecinają ścieżki z kwadratowymi, betonowymi płytami. Nawiązaniem do naturalnego krajobrazu są także luźno umieszczone na rabatach białe kamienie o nieregularnych kształtach.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl. „Architektura-murator” jest patronem medialnym plebiscytu.

Rusza nowa edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Nadsyłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2023 roku.
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.