Architektura MuratorKonkursyPoznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Zakończyło się głosowanie internautów 14. edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Spośród 61 realizacji zgłoszonych do tegorocznej edycji publiczność wybrała sześciu laureatów.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Plebiscyt Polska Architektura XXL Grupa Sztuka Architektury organizuje od 2008 roku. W bieżącej edycji internauci mogli głosować na realizacje w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz, przy czym osobno na inwestycje publiczne i prywatne. Tym samym wyłoniono sześciu laureatów.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3940 głosów wygrał kompleks oświatowo-sportowy w Baranowie (proj. New Architekci).

Z opisu organizatora: Szkoła, przedszkole, hala sportowa, kompleks boisk – wszystko to w jednym obiekcie musieli zmieścić projektanci z pracowni New Architekci, tworząc koncepcję kompleksu oświatowego w Baranowie w województwie wielkopolskim. Duży, wielofunkcyjny obiekt został wpisany w przestrzeń kameralnej, historycznej zabudowy niewielkiej miejscowości. Szkoła w Baranowie została podzielona na kilka mniejszych brył, które rozplanowano wokół ogólnodostępnego dziedzińca. W obiekcie dominuje drewno, pojawia się także cegła klinkierowa, materiały naturalne i „swojskie”, bliskie użytkownikom.

Czytaj też: Szkoła / Baranów |

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii obiekty prywatne wygrał Dom w Mławie (proj. James&Mau), zdobywając 1628 głosów.

Z opisu organizatora:
Polsko-hiszpańskie studio James & Mau stworzyło projekt domu parterowego w Mławie. Celem architektów było opracowanie koncepcji, która spełnia wymagania inwestorów oraz jest zgodna z ograniczeniami przestrzennymi wynikającymi z lokalnych przepisów. W efekcie powstał dom parterowy otoczony ceglaną fasadą, która następnie przechodzi w ogrodzenie działki, tworząc małe ogrody-patia.

Czytaj też: Dom w Mławie |

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021
Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężył hotel Villatoro w Zgorzelcu (proj. 370 Studio), zdobywając 1222 głosy.

Z opisu organizatora:
Hotel znajduje się w zabytkowej willi w centrum Zgorzelca. Budynek został zmodernizowany oraz zaadaptowany do nowych funkcji. Wnętrze jest niezwykle eleganckie. Uwagę zwracają wysokiej jakości współczesne dodatki, na przykład oświetlenie. Za budynkiem hotelu znajdują się przestronny taras oraz oranżeria. Całość została zaprojektowana z zachowaniem historycznego charakteru budynku.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył Gdański Apartament (proj. Sikora Wnętrza). Realizacja zdobyła 859 głosów.

Z opisu organizatora:
Wnętrze utrzymane jest w nadmorskim klimacie. Dominują tu odcienie niebieskiego oraz bieli. Cały kompleks jest przestronny, lekki i nieprzytłaczający, a otwarcie kuchni na salon optycznie go powiększa i zwiększa komfort gospodarowania. Kluczem aranżacji było połączenie Gdańska z nadmorskim, nowoczesnym klimatem. Gama kolorystyczna, zabieg stylow,y jak i precyzyjnie wybrane meble, dają̨ oryginalny, równoważny i harmonijny układ. Wszystko utrzymane jest w spójnej, jednolitej estetyce.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021
Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1102 głosy, wygrał wspólny dziedziniec dla mieszkańców Poznania (proj. Paweł Grobelny).

Z opisu organizatora:
Niewielka przestrzeń mieszkalna przy ulicy Saperskiej w Poznaniu zyskała nową strefę. Wspólny dziedziniec dla mieszkańców powstał z myślą o jego zróżnicowanych wiekiem gościach. Jest to przestrzeń atrakcyjna zarówno dla młodych rodzin z dziećmi, młodzieży, jak i dla osób starszych Do stworzenia mebli wykorzystano naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Dzięki temu uzyskano efekt spójności: naturalne drewno w otoczeniu naturalnej zieleni. Dziedziniec został skomponowany w taki sposób, aby tworzyć kameralne zakątki: ławki i zabawki dla dzieci zostały ukryte wśród wysokich traw. Drewniane ławy, stoły i podesty są miejscami zapraszającymi odwiedzających do wspólnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania |

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

W kategorii ogrody prywatne wygrał nowoczesny ogród we Wrocławiu (proj. PaKKA architektura krajobrazu), zdobywając 2922 głosy.

Z opisu organizatora:
Nowoczesny ogród z drewnem i bielą w roli głównej powstał na Dolnym Śląsku. Przestrzeń ta zyskała sporo drewnianych elementów i zróżnicowanych nasadzeń. Rośliny zostały tutaj umieszczone w okrągłych i prostokątnych rabatach wysypanych jasnym oraz ciemnoszarym grysem lub, w przypadku ziół i warzyw, w drewnianych skrzyniach. Poszczególne strefy ogrodu łączą i przecinają ścieżki z kwadratowymi, betonowymi płytami. Nawiązaniem do naturalnego krajobrazu są także luźno umieszczone na rabatach białe kamienie o nieregularnych kształtach.

Poznaliśmy wyniki plebiscytu Polska Architektura XXL 2021

Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl. „Architektura-murator” jest patronem medialnym plebiscytu.

Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.