Projekt 2008

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zorganizowała kolejną edycję konkursu im. Władysława Strzemińskiego.

fotka z /zdjecia/2m.JPG

W listopadzie 2008 roku jury 20. edycji konkursu w składzie: rektor ASP w Łodzi prof. Grzegorz Chojnacki, prorektor ds. nauki prof. Andrzej Szadkowski, dyrektor Urzędu Miasta Łodzi Jacek Człapiński przyznało nagrody: Dorocie Kempko za projekt biżuterii (nagroda MKiDN); Błażejowi Podkówce za projekt wnętrza (nagroda Prezydenta Miasta Łodzi); Magdalenie Lauk za projekt plakatów (nagroda Rektora ASP). Nagrody rozdały także zaproszone do współpracy instytucje. Redakcja „Architektury-murator”, której przedstawicielem w jury była architekt Małgorzata Makowska, nagrodziła Michalinę Owczarek, Annę Baran i Krzysztofa Iwańskiego.

Zwycięskie prace uwypuklają relacje między funkcją a formą, przy nadrzędnym celu: optymalnym zaspokajaniu i kształtowaniu potrzeb człowieka.
W tych projektach widać umiejętność racjonalnego myślenia i przeprowadzenia uporządkowanej analizy i syntezy a także wysoką samoświadomość artystów w podejmowania dojrzałych decyzji projektowych.

Michalina Owczarek, Pracownia Form Złotniczych, Pracownia Biżuterii
Inspiracją pracy Kołnierz była rosa oblepiająca pajęczynę, tematem - woda i powietrze. Poprzez formę oraz materiał (nici, srebro, emalię) autorka ukazała zwiewność i lekkość materii. Nietypowa forma pozwala na samodzielne zaistnienie w przestrzeni jako rzeźba.
Tematem pracy Miska żarówek jest drugie życie przedmiotu. Forma rzeźbiarska zyskała nowy wymiar, stając się prowokującą ozdobą.

Anna Baran, Pracownia Wzornictwa w architekturze
Przebudowa bufetu szkolnego na kiosk zamykany przesuwanymi drzwiami z przezroczystej pleksi. Przestrzeń została ukształtowana na wzór amfiteatru.

Krzysztof Iwański, Pracownia Projektowania Grafiki Wydawniczej, Pracownia Projektowani Grafiki Przestrzennej i Plakatu
Plakatem zajmuje się od 6 lat (inspiracje to: plakat szwajcarski, francuski, typokonstruktywistyczny oraz twórczość prof. Sławomira Iwańskiego).
W zeszłym roku artysta brał udział w Miedzynarodowym Biennale Plakatu w Chicago, wystawie pokonkursowej sex to zdrowie i ogólnopolskim projekcie Coexsistence. Jego prace promowały liczne imprezy klubowe i wystawy, w tym FotoFashion na targach w Poznaniu. Plakaty Iwańskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Poznaniu (dział design). Współpracował m.in. przy wydawnictwach dla muzeum sztuki w Łodzi (ms2) i projektach okładek przewodników po Łodzi. Inne pola działalności to typografia, grafika, malarstwo, grafika użytkowa. www.ivvanski.com

Konkurs im. Władysława Strzemińskiego: Julia Mejer, Damian Pietrzak, Marta Piórkowska oraz Anna Służewska z nagrodą „Architektury-murator” Rozstrzygnięto 29. edycję konkursu im. Władysława Strzemińskiego na najlepsze projekty studenckie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Nagrodę „Architektury-murator” zdobyli Julia Mejer, Damian Pietrzak, Marta Piórkowska oraz Anna Służewska.