Architektura MuratorKonkursyNie tylko PUM – jak mierzyć jakość współczesnych osiedli. Konkurs

Nie tylko PUM – jak mierzyć jakość współczesnych osiedli. Konkurs

Przestrzeń, użytkownicy i mieszkańcy wobec pumizmu, czyli ile PUMu w PUMie. Do 9 października można zgłaszać badawcze prace dyplomowe poświęcone szeroko rozumianej problematyce mieszkalnictwa

PUM
materiały organizatorów

PUM oznacza powierzchnię użytkową mieszkalną. Jest to parametr liczbowy – suma powierzchni użytkowej, mierzonej po wewnętrznym obrysie ścian mieszkania. Będąc ważną składową analizy chłonności, PUM staje się kartą przetargową w większości komercyjnych inwestycji mieszkaniowych. Inwestorzy chętnie wybierają działki, na których da się realizować budynki z jak największą liczbą mieszkań, dzięki czemu PUM osiedla jest jak najwyższy. Wskaźnik definiuje również cenę działki przeznaczonej pod mieszkaniówkę.

Jednak architektura mieszkaniowa to nie tylko metry kwadratowe i płynące z nich zyski. Jak zmierzyć jakość architektoniczną, urbanistyczną i społeczną osiedla? Jakie inne kryteria decydują o tym, że w danym miejscu po prostu dobrze się mieszka? Jak zagwarantować zrównoważony rozwój osiedli i budynków, a wraz z nim – całych społeczności? Pytania te skierowane są do młodych badaczy i badaczek, absolwentów i absolwentek studiów magisterskich i doktoranckich, którzy poświęcili swoje teoretyczne prace dyplomowe szeroko rozumianej problematyce mieszkalnictwa.

PUM2
materiały organizatorów

Zgłoś się jeśli:

- badałeś wpływ konkretnych rozwiązań architektonicznych na sposób korzystania z przestrzeni lub budowania więzi sąsiedzkich;
- analizowałaś modele finansowania mieszkalnictwa dostępnego w Polsce i za granicą;
- zbadałeś zróżnicowanie społeczno-przestrzenne miasta;
- pisałaś o gentryfikacji lub degradacji osiedli mieszkaniowych;
- prześledziłeś historię mieszkalnictwa społecznego;
- przewidziałaś kierunki rozwoju i innowacje na rynku mieszkaniowym;
- w inny sposób próbowałeś zmierzyć badawczo Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców.

PUM
materiały organizatorów

Do konkursu mogą zostać zgłoszone prace magisterskie lub doktorskie z szeroko rozumianego zakresu mieszkalnictwa, cechujące się badawczym charakterem, studentów i absolwentów wszystkich kierunków: zarówno technicznych, humanistycznych, jak i artystycznych, m.in. socjologii, studiów miejskich, architektury i urbanistyki, gospodarki przestrzennej, ekonomii, kulturoznawstwa, filozofii, zarządzania itd.

Konkurs zaadresowany jest do osób, które obroniły dyplom między 1 stycznia 2016 a 9 października 2019 roku.

PUM organizuje PFR Nieruchomości we współpracy z Fundacją PFR i Wydawnictwem Fundacji Bęc Zmiana. Kapituła składa się z interdyscyplinarnego zespołu naukowczyń i naukowców zajmujących się architekturą, urbanistyką, socjologią, studiami miejskimi, ekonomią, antropologią kulturową itp.

Najlepsza praca otrzyma nagrodę pieniężną i zostanie opublikowana w formie książki, w pełni sfinansowanej przez Organizatora. Dodatkowo pula nagród wynosi 7000 PLN.

Termin zgłoszeń: 9 października 2019.

PUM
materiały organizatorów

Pliki do pobrania:

Regulamin
Formularz zgłoszeniowy

Organizatorzy:

PFR Nieruchomości, PFR Fundacja

Partner:

Fundacja Bęc Zmiana

Patronat:

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Kwartalnik Rzut, Architektura & Biznes

 

Skład Kapituły:

architekt Zbigniew Maćków,

dr Waldemar Siemiński,

prezeska Fundacji Bęc Zmiana, Bogna Świątkowska,

dr inż. arch. Karolina Tulkowska-Słyk,

dr inż. arch. Agata Twardoch,

doradczyni zarządu PFRN, Joanna Erbel,

prezes Zarządu PFRN, Mirosław Barszcz

 

20 sierpnia – publikacja FAQ

9 października 2019 – termin zgłaszania prac

październik-listopad 2019 – obrady kapituły

do 30 listopada – ogłoszenie laureata

PUM
materiały organizatorów
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.