Architektura MuratorKonkursyRewitalizacja architektury przemysłowej opuszczonego miasta Detroit: Reanimate the Ruins

Rewitalizacja architektury przemysłowej opuszczonego miasta Detroit: Reanimate the Ruins

Ogłoszono konkurs architektoniczny na rewitalizację ruin przemysłowej architektury Detroit. Przedmiotem otwartego dla projektantów i studentów z całego świata konkursu są ruiny fabryki samochodów Packard Motor Plant

Rewitalizacja architektury przemysłowej Detroit

Detroit to pustoszejące miasto-ruina, niegdyś prężny ośrodek industrialny, znany zwłaszcza z produkcji samochodów. Zadaniem w konkursie architektonicznym Reanimate the Ruins, skierowanym do architektów, inżynierów, planistów, artystów i studentów z całego świata jest rewitalizacja ruin nieczynnej fabryki samochodów, Packard Motor Plant w Detroit, z której na amerykańskie drogi wyjeżdżały niegdyś luksusowe Packardy. Teren dawnej fabryki samochodów obejmuje około 160 000 m2, 15 budynków reprezentujących architekturę przemysłową, w których niegdyś pracowało 36 tys. osób.

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu koncepcji nowego, dynamicznego węzła miejskiego, który ożywi miasto. Należy przemyśleć kwestie związane z transportem publicznym i organizacją przestrzenną, zachować części fabryki w stanie ruiny, a jednocześnie zaproponować wizję przyszłości, która ożywi Detroit technologicznie, społecznie i estetycznie. Centrum nowego założenia stanowić mają stacja tranzytowa i muzeum, wokół których będą koncentrować się pozostałe elementy, pełniące funkcje mieszkalne, biznesowe i rozrywkowe. Propozycje konkursowe powinny uwzględniać stworzenie nowych przestrzeni publicznych i rekreacyjnych.

Terminy i nagrody w konkursie architektonicznym

15 maja - 31 maja 2014 – rejestracja za opłatą w wysokości 60 $
1 czerwca - 14 lipca – rejestracja za opłatą w wysokości 80 $
15 lipca - 31 lipca –  rejestracja za opłatą w wysokości 100 $
31 lipca 2014 – termin nadsyłania prac
1-15 sierpnia 2014 – obrady jury
15 sierpnia 2014 – ogłoszenie zwycięzców i publikacja na stronie internetowej www.parallelprojections.com
UWAGA: dla wszystkich terminów obowiązuje godzina 11:59 - 00:00 GMT (Londyn)

Wysokość nagród jest negocjowana i ustalana ze sponsorami. W chwili obecnej przewidziano pulę nagród o wartości 6.000 $
I nagroda – 3.000 $
II nagroda – 2.000 $
III nagroda – 1.000 $
Jury przyzna również 6 honorowych wyróżnień

Wyniki zostaną ogłoszone przez międzynarodowe media, sponsorów i wydawców, m.in. E-Architect, Akichiatlas, The Competitions Blog / Concursos de Arquitectura

Szczegóły dotyczące konkursu architektonicznego oraz odpowiedzi na często zadawane pytania znajdują się na stronie internetowej: http://parallelprojections.com/

Rewitalizacja miasta widma. Konkurs architektoniczny Urząd Miasta Lipawa we współpracy z łotewską firmą Homemade Dessert zapraszają do udziału w międzynarodowym konkursie architektonicznym na koncepcję rewitalizacji jednego z miast-widm, w których za czasów ZSRR stacjonowały radzieckie jednostki wojskowe
Nowoczesna architektura. Detroit. Przystanek autobusowy za 20 milionów dolarów W lipcu 2013 roku Detroit ogłosiło bankructwo. Choć Detroit od kilkudziesięciu lat traciło mieszkańców, w mieście realizowano nowe inwestycje; jedną z nich jest wielofunkcyjny dworzec autobusowy Rosa Parks Transit Center zaprojektowany przez biuro Parsons Brinckerhoff . Nowoczesna architektura dworca miała symbolizować zmianę na lepsze
Cukrownia Żnin Właściwie cała Cukrownia Żnin hołduje zasadzie 4R, czyli: reduce – ograniczaj, reuse – używaj wielokrotnie, recycle – odzyskuj, rethink – przemyśl. Kompleks jest jednym z najciekawszych rewitalizowanych założeń wykorzystujących potencjał obiektów ceglanych i dostosowanych do współczesnych potrzeb. O wielofunkcyjnej realizacji Bulak Projekt pisze Marcin Szczelina.
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.