Rewitalizacja centrum Myszkowa – wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie centrum Myszkowa

i

Autor: Archiwum Architektury Rewitalizacja centrum Myszkowa, proj. 4am Architekci, I nagroda. Zagłębiony plac w rejonie skweru Kościuszki. Architekci zaproponowali tu m.in. przebudowę istniejącego pawilonu handlowego

Rewitalizacja centrum Myszkowa – wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie centrum Myszkowa

2020-01-14 17:45

Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP rozstrzygnęła konkurs na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Zwyciężyła pracownia 4am Architekci z Warszawy. Na podium także Bartosz Kowal i Bartłomiej Poteralski oraz JAZ+Architekci.

Nowe Centrum Myszkowa

Myszków to stosunkowo młode miasto. Prawa miejskie otrzymał dopiero 1 stycznia 1950 roku. Powstał z kilku sąsiadujących ze sobą wsi leżących po obu stronach Warty – jego historia jest więc w zasadzie historią poszczególnych dzielnic, bez wyraźnie zaznaczonego centrum. Kolejne lata to kolejne warsztaty, rozmowy, spotkania, badania, analizy, konsultacje z mieszkańcami. Ostatnie przeprowadzone przez Fundację Napraw Sobie Miasto. A przestrzeń nie czeka, zmienia się z roku na rok. Zmieniają się szanse i możliwości, których nie chcemy już więcej zgubić. W konkursie architektonicznym chcemy odszukać je i rozwijać – deklarowali organizatorzy. Do materiałów konkursowych dołączono m.in. raport podsumowujący konsultacje społeczne przeprowadzone w ubiegłym roku przez Napraw Sobie Miasto. Składały się one z warsztatów partycypacyjnych, spacerów badawczych i wielu dyskusji.

Zgodnie z życzeniem mieszkańców, uczestnicy konkursu mieli między innymi zaproponować nowe zagospodarowanie terenu w okolicach placu Dworcowego, zaprojektować przebudowę dawnego dworca autobusowego na bibliotekę publiczną oraz zupełnie nowy obiekt usługowy przeznaczony na wynajem. W jury pod przewodnictwem Jerzego Grochulskiego zasiedli architekci Mariusz Błażewicz, Tomasz Pęczek, Magdalena Pilch i Maciej Piwowarczyk, a także Iwona Franelak, zastępca burmistrza Myszkowa.

Wyniki konkursu na rewitalizację centrum Myszkowa

Na konkurs nadesłano 23 prace. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyło biuro 4am Architekci z Warszawy. Jury podkreśliło, że projekt ten cechuje najlepsza identyfikacja problemów przestrzennych, proponując zarazem rozwiązania realne i podnoszące jakość terenu będącego przedmiotem opracowania. Autorzy podzielili cały obszar na trzy podstawowe strefy: wielofunkcyjną przestrzeń centrum miasta (salon miejski, biblioteka z ogrodem, lokalny ośrodek przedsiębiorczości, centrum przesiadkowe), wielofunkcyjną przestrzeń rekreacyjną (skwer miejski, pas drogi wojewódzkiej, tereny zielone przed urzędem miasta) oraz łączący je deptak (ulica Kościuszki).Według koncepcji, salon miejski, rozciągający się od placu Dworcowego aż do ulicy Tadeusza Kościuszki, to główna strefa aktywności i integracji mieszkańców. Składa się z 10 modułów urbanistycznych, których szerokość znajduje odbicie w proporcjach elewacji budynku dworca – najcenniejszego architektonicznie budynku w mieście.

Nowe centrum Myszkowa – miejski salon z zielenią

Sercem salonu jest wspomniany plac Dworcowy. Osiowa kompozycja, nakierowana na główne wejście do obiektu, podkreślona została dwoma zespołami fontann posadzkowych oraz strefami zieleni po bokach. Od wschodu przestrzeń zamyka nowo projektowany budynek kawiarni o ceglanych elewacjach. W obrębie usytuowanego po przeciwnej stronie skweru Kościuszki architekci zaplanowali stworzenie zagłębionego placu, połączonego z przejściem pod torami. Zagłębieniu towarzyszy kaskada schodów i podestów po stronie ulicy Kościuszki, a po stronie przeciwnej – skarpa porośnięta zielenią. Reorganizacja polegająca na likwidacji dotychczasowych dwóch przejść podziemnych i przebiciu na wprost do placu mogłaby stanowić oddzielne zadanie inwestycyjne – wyjaśniają projektanci.

Przewidziana w warunkach konkursu adaptacja dawnego dworca PKS na bibliotekę wymaga zdaniem autorów rozbudowy obiektu w kierunku zachodnim. Nowe skrzydło, o podobnych proporcjach, rytmie okien i geometrii dachu, proponują wznieść z czerwonej cegły i połączyć z istniejącą częścią przeszklonym łącznikiem. W opracowaniu znalazło się także nowe centrum przesiadkowe z parkingiem na 40 miejsc i dworcem autobusowym oraz budynek Lokalnego Centrum Przedsiębiorczości. Wszystkie nawierzchnie parkowe architekci przewidzieli z przepuszczalnych kruszyw, a pod powierzchniami utwardzonymi zastosowanie modułowego systemu retencji i zarządzania wodą opadową, umożliwiającego sadzenie wysokich drzew, jak również prowadzenie infrastruktury technicznej.Drugą nagrodę w konkursie na rewitalizację centrum Myszkowa zdobyli Bartosz Kowal i Bartłomiej Poteralski m.in. za odważną i konsekwentną decyzję uporządkowania przestrzeni placu z podkreśleniem osi budynku dworca kolejowego, a trzecią JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé za przyjęcie właściwej skali podziałów na elementy funkcjonalne i dobre skomunikowanie całego obszaru z uwzględnieniem powiązań elementów centrum przesiadkowego. Sędziowie przyznali także dwa wyróżnienia honorowe. Otrzymali je M.O.C. Architekci za oryginalny pomysł na organizację przestrzeni poprzez wstęgę łączącą wszystkie główne części założenia oraz D+P architektura Paweł Skóra za śmiałą, odważną, konsekwentną i przyszłościową wizję kształtowania centrum.

Centrum Myszkowa: teren, który zostanie poddany rewitalizacji

Rewitalizacja centrum Myszkowa: wizualizacje