Architektura MuratorKonkursyStarość millenialsów. Miasto 2060

Starość millenialsów. Miasto 2060

Jak będzie wyglądać miasto w 2060 roku? Ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych. Termin nadsyłania prac upływa 25 lutego 2017 roku.

Statość Millenialsów. Miasto 2060

Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Europy, a już za 30 lat, co czwarta osoba będzie seniorem lub seniorką. Nieprzemyślane rozwiązania architektoniczne mogą stwarzać ograniczenia dla starzejącego się społeczeństwa, a w konsekwencji przyczyniać się do wykluczenia i izolacji osób starszych. Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi tzw. millenialsów (osób urodzonych około przełomu XX i XXI wieku) na potrzeby osób starszych. Zadaniem uczestników będzie opracowanie koncepcji konstrukcji architektonicznych, mebli miejskich, identyfikacji graficznej, urządzeń, pojazdów etc., które zapewnią wysoką jakość życia seniorów w mieście około 2060 roku. Nagrodzone zostaną najbardziej oryginalne, innowacyjne i spójne projekty, odpowiadające na zadanie konkursowe.

Nagrody:
Nagroda Główna - 1000 zł
2 Wyróżnienia - nagroda rzeczowa
7 Honorowych Wyróżnień - 10 laureatów zostanie zaproszonych na jednodniowe warsztaty z tutorami poprzedzone testowaniem symulatora starości - podczas dyskusji nad nagrodzonymi projektami studenci opracują wytyczne dla miasta przyszłości przyjaznego ludziom starszym.

Terminy:
Prace konkursowe należy składać drogą mailową na adres konkurs@lab60plus.pl do dnia 25.02.2017 do godziny 23:59.
Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany terminu doręczenia prac w terminie późniejszym niż podany powyżej.

W sprawach organizacyjnych związanych z Konkursem należy kontaktować się z Sekretarzem Organizacyjnym: arch. Anną Gajowiec (e-mail: konkurs@lab60plus.pl).

Regulamin i plakat konkursu dostępny w formie jpeg w postach poniżej.

KONKURS ZOSTANIE POPRZEDZONY CYKLEM WYKŁADÓW, mających na celu przybliżenie wiedzy dotyczącej projektowania dla starzejącego się społeczeństwa.

4.01.2016
Podzielony na dwie części:
16.00-16.30
O LABORATORIUM ARCHITEKTURY 60+ dr inż. arch. Agnieszka Labus, Laboratorium Architektury 60+, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

16.30-17.00
DOMY SENIORÓW W PRZYSZŁOŚCI W OPINIACH STUDENTÓW WYDZIAŁU ARCHITEKTURY
dr hab.inż. arch. Joanna Tymkiewicz, dr inż.arch. Maria Bielak-Zasadzka, Wydział Architektury Politechniki Śląska

11.01.2016 16.00-17.00
CO TO ZNACZY PROJEKTOWAĆ DLA OSÓB STARSZYCH?
dr inż. arch. Iwona Benek, Laboratorium Architektury 60+, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

18.01.2016 16.00 - 17.00
PRZYKŁADY PROJEKTÓW Z PERSPEKTYWĄ 60+
dr inż. arch. Anna Szewczenko, Laboratorium Architektury 60+, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Regulamin konkursu dostępny na stronie wydarzenia na fb.

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.