Architektura MuratorKonkursySześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest

Sześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest

Finał Saint-Gobain Architecture Students Contest po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będą trzy dwuosobowe zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej.

Sześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest
Zadanie konkursowe w Saint-Gobain Architecture Students Contest 2022 polega na zaprojektowaniu renowacji starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza w Warszawie; il. materiały konkursowe

Trzy dwuosobowe zespoły studentów reprezentujących Politechniki Wrocławską i Śląską wywalczyły awans do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest, który w czerwcu tego roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.  Warszawa będzie gościć kilkuset finalistów z ponad 40 krajów, reprezentujących najlepsze ośrodki akademickie na świecie.

Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann pod opieką Tomasza Głowackiego z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwyciężyły w krajowych finałach organizowanego od 2004 roku przez Grupę Saint-Gobain, globalnego Architecture Students Contest. Drugie miejsce zajęli studenci Wydziału Architektury Politechniki ŚląskiejGrzegorz Staroń i Grzegorz Środa, pod opieką Andrzeja Dudy, a trzecie – Aleksandra Stępniowska i Wojciech Bandyk, również z Politechniki Wrocławskiej, pod okiem opiekuna zwycięzców polskich finałów konkursu. Wszystkie trzy zespoły zakwalifikowały się do światowego finału.

Co roku zadanie konkursowe polega na opracowaniu projektu zagospodarowania wyznaczonego przez organizatorów miejsca w wybranym mieście na świecie. Każdy z nich powinien wyróżniać się możliwie największą innowacyjnością i wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju, w myśl celu nadrzędnego „Making the world a better home” (z ang. czynienie świata lepszym miejscem do życia).

Warszawa w Saint-Gobain Architecture Students Contest 2022

W tegorocznej edycji konkursu przed studentami postawiono wyzwanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania musza być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

Architecture Students Contest to globalny i w pełni profesjonalny konkurs architektoniczny. Studenci pod okiem opiekunów merytorycznych ze swoich uczelni stają przed zadaniem takim, z jakim spotkaliby się zawodowi architekci. Dzięki temu zyskują bezcenne doświadczenie, od razu w kontekście międzynarodowym o najwyższym możliwym zasięgu – mówi Michał Ciesielski, przewodniczący jury krajowego finału konkursu.

Zgłaszane projekty oceniane są według jednolitych kryteriów na całym świecie – najpierw w finałach krajowych, a następnie w finale globalnym. Pod uwagę brane są jakość architektoniczna projektu i zgodność z planem zagospodarowania i założeniami inwestycji, spełnienie kryteriów technicznych, detale konstrukcyjne i prawidłowe zastosowanie produktów i systemów uwzględnionych w projektach. Przyszli architekci prócz zebrania doświadczeń walczą o nagrody finansowe (w finale krajowym w Polsce główna nagroda to pięć tysięcy złotych, a globalnym – pięć tysięcy euro), ale przede wszystkim o rozwój swojej kariery zawodowej.

Polacy w Architecture Students Contest

Zwyciężczyniami edycji 2019 Architecture Students Contest z finałem we włoskim Mediolanie zostały Polki – Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, które po jego wygraniu i pokonaniu tysięcy konkurentów z całego świata założyły własną pracownię architektoniczną. Od lat, jako organizatorzy konkursu, staramy się stworzyć przestrzeń do rozwoju dla młodych, utalentowanych, przyszłych architektów. Przykład polskich zwyciężczyń pokazuje, że ten cel udaje się zrealizować. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to właśnie architekci teraz i w przyszłości będą przekładać nasze marzenia na rzeczywistość, która nas otacza, dlatego wszyscy powinniśmy sobie życzyć, aby byli specjalistami z najwyższej możliwej półki – podsumowuje Michał Ciesielski. W polskim finale, prócz trzech nagród głównych gwarantujących udział w finale globalnym, przyznano trzy wyróżnienia.

W kategorii Zrównoważony Rozwój jury wyróżniło projekt Pauliny Góreckiej z Politechniki Krakowskiej, która przygotowała pracę pod okiem Wojciecha Wichera, profesora Politechniki Krakowskiej. Roksana Gleizner i Agnieszka Laska z Politechniki Wrocławskiej pod opieką Anny Berbesz zostały wyróżnione w kategorii Design, natomiast Katarzyna Kowalczyk z Politechniki Śląskiej, której opiekunem był Andrzej Duda zdobyła wyróżnienie w kategorii Innowacje.

Globalny finał Architecture Students Contest odbędzie się w Warszawie, od 8 do 10 czerwca. Organizatorzy nie ujawniają na tym etapie wizualizacji prac zwycięzców krajowych, ponieważ finały narodowe odbywają się w różnym czasie, a nagrodzone prace będą brały udział w finale globalnym.
Partnerami konkursu są World Green Building Council, ambasada Francji w Polsce, Miasto Stołeczne Warszawa i One-Click LCA.

Zobacz filmu opisujący zadanie konkursowe:

Studenci z Politechniki Wrocławskiej, Śląskiej i Uczelni Łazarskiego wśród ambasadorów ekobudownictwa Poznaliśmy wyniki konkursu o ekobudownictwie organizowanego przez Ministerstwo Klimatu wraz z warszawskim oddziałem SARP. Pierwsze miejsce zajęła Dominika Bednarek z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wśród laureatów także studenci z  Politechniki Śląskiej i Uczelni Łazarskiego.
Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca