Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

i

Autor: Archiwum Architektury Robert Konieczny podczas uroczystości wręczenia statuetek Promotor Polski; fot. Kamil Broszko

Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

2021-09-21 19:20

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.

20 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie statuetek Promotor Polski. W tym roku Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała w ten sposób onkologa Krzysztofa Składowskiego, reżysera Macieja Pieprzycę i architekta Roberta Koniecznego. By the wind House projektu KWK Promes |• Unikato Roberta Koniecznego |• Dom Kwadrantowy | Konkurs Teraz Polska na najlepsze produkty, usługi i innowacje Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego organizuje od ponad 30 lat. Od 2017 roku przyznaje też statuetki Promotor Polski, doceniając w ten sposób również sukcesy wybitnych osobowości ze świata nauki, kultury i biznesu. Tytułem Promotora Polski uhonorowano dotąd  ponad 30 osób. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówił podczas uroczystości Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Robert Konieczny należy do najbardziej rozpoznawalnych architektów w Polsce. Od 1999 roku prowadzi w Katowicach pracownię KWK Promes, która na koncie ma taki  realizacje jak wielokrotnie nagradzane Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2009), Dom Bezpieczny (2008), Arka Koniecznego (2015) czy ukończony niedawno Dom kwadrantowy (2018). W 2019 roku został przyjęty do prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury. Dziękuję kapitule za wyróżnienie, które tak naprawdę jest dla całego zespołu fantastycznych ludzi z KWK Promes. Chciałbym także podziękować moim rodzicom, którzy mieli ze mną krzyż, aby przetrwać moje młodzieńcze lata i wyprowadzić mnie na prostą. Tym bardziej jestem im wdzięczny. Żyjemy w nowych i ciekawych czasach, co z jednej strony mnie cieszy, a z drugiej przeraża. Jedno jest pewne – architektura wkrótce się zmieni. Wszystko co powstanie jutro, będzie inne od tego, co znaliśmy dziś. A  to po to, aby nasze dzieci i wnuki mogły normalnie żyć i funkcjonować na ziemi, jaką my znamy. Nawiązując z kolei do idei promocji Polski chciałbym zapowiedzieć przedpremierowo, że 9 lub 11 listopada KWK Promes jako pierwsza polska pracownia będzie miała wystawę w wyjątkowej galerii w Paryżu, która gości same sławy. Jeżeli ktoś z Państwa będzie akurat w tym czasie w Paryżu – serdecznie zapraszam, bo zamierzamy zaskoczyć i zaintrygować widzów – mówił Konieczny w trakcie odbierania wyróżnienia.Robert Konieczny nie jest pierwszym architektem z tytułem Promotora Polski. W 2019 roku uzyskał go Tomasz Konior, współautor m.in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ