Architektura MuratorKonkursyUlice Nowej Pragi - międzynarodowy konkurs dla architektów

Ulice Nowej Pragi - międzynarodowy konkurs dla architektów

Miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji przebudowy ul. Środkowej w Warszawie. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 19 czerwca 2017 roku.

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji zagospodarowania ulic Środkowej i Strzeleckiej wraz z sąsiadującymi przestrzeniami publicznymi w historycznym obszarze Nowej Pragi dzielnicy Praga Północ. Dzięki uspokojeniu ruchu ulice te mają stać się bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Konkurs wpisuje się w prowadzony od 2015 roku Zintegrowany Program Rewitalizacji, na który do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł. Podejmowane w jego ramach działania skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku.

W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji chcemy wprowadzić nową jakość przestrzeni publicznej na Pradze-Północ. Metamorfozę przejdzie zwłaszcza ulica Środkowa, którą chcemy zamienić w woonerf, czyli przestrzeń łączącą funkcje deptaku, ulicy, parkingu i miejsca spotkań - mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W procesie zmiany lokalnych przestrzeni publicznych bardzo ważna jest współpraca z mieszkańcami. Trwają właśnie konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mówią o tym, co warto zachować, a co należy zmienić w funkcjonowaniu tych ulic. Opinie są zbierane w punktach konsultacyjnych, a 12 czerwca zaplanowano warsztat konsultacyjny. Raport z konsultacji zostanie przekazany projektantom startującym w konkursie.

Konkurs polega na:
● (w zakresie realizacyjnym) wykonaniu koncepcji zagospodarowania ulicy Środkowej w Warszawie, na długości od ulicy Kowieńskiej do ulicy Stalowej, wraz z zagospodarowaniem terenu Ogniska „Praga” w powiązaniu z podwórkiem Kamienicy Wielopokoleniowej,
● (w zakresie studialnym) wykonaniu koncepcji zagospodarowania ul. Strzeleckiej wraz w przyległościami: - skwerem przy skrzyżowaniu z ulicą Konopacką i ulicą 11 Listopada, - placem miejskim przy skrzyżowaniu z ul. Szwedzką, - terenem wokół pałacyku Konopackiego, - fragmentem terenu przy LXXVI Liceum Ogólnokształcącym.
● (w zakresie studialnym) wykonaniu koncepcji zagospodarowania skweru przy skrzyżowaniu ulicy Środkowej z ulicą 11 Listopada i ulicą Kowieńską.

Terminy:
do 19 czerwca 2017 roku do godz. 16.00 - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
do 15 września 2017 roku do godz. 16.00 - składanie prac konkursowych

Nagrody:
I nagroda - 60 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki
II nagroda - 30 000 zł
III nagroda - 15 000 zł
pula nagród w wysokości do 15 000 zł za ewentualne wyróżnienia

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne na stronie Urzędu Miasta Warszawy.

Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.