Architektura MuratorKonkursyW Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu

W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.

W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu
Westerplatte, 2019; fot. Jakub Strzelczyk / CC BY-SA 4.0

Budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na terenie pola bitwy na słynnym gdańskim półwyspie umożliwia specustawa przyjęta w 2019 roku. Zgodnie z dokumentem inwestycja obejmować będzie realizację gmachu z wystawą o powierzchni 3,5 tys. m² oraz odbudowę siedmiu budowli dawnej wojskowej składnicy tranzytowej. Konkurs architektoniczny na projekt założenia ogłosiło właśnie Muzeum II Wojny Światowej. W obiektach, które powstaną na historycznym polu bitwy, zostanie opowiedziana nie tylko  historia wrześniowych walk na Westerplatte. Przedstawiony będzie także szerszy kontekst wojny obronnej 1939 r. Plenerowy charakter całego założenia pozwoli na utworzenie Muzeum w obrębie historycznej przestrzeni – w tym w uczytelnionych reliktach przeszłości, otoczonych autentycznym krajobrazem – czytamy w ogłoszeniu o konkursie.

Procedura ma być dwuetapowa. W pierwszym etapie uczestnicy składają opracowania studialne, w drugim – autorzy sześciu najlepszych uszczegółowiają swoje propozycje i składają prace. Pula nagród w konkursie wynosi 240 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 75 tys. zł, za miejsce drugie 50 tys. zł, a za miejsce trzecie 40 tys. zł. Dodatkowo zaplanowano trzy wyróżnienia po 25 tys. zł. Maksymalny koszt realizacji inwestycji w stanie wykończonym wraz z wyposażeniem wnętrz i zagospodarowaniem terenu (z wyłączeniem wystawy) oszacowano na nieco ponad 176 mln zł, a koszt wykonania usługi na podstawie wybranej pracy na maksymalnie 7% łącznego kosztu realizacji.

W 13-osobowym jury zasiadają architekci Lucyna Nyka (przewodnicząca), Agnieszka Gębczyńska-Janowicz, Izabela Burda, Zbigniew Myczkowski, Igor Strzok i Piotr Lorens, a także Janusz Janowski, Adam Koperkiewicz, Jacek Friedrich, Karol Nawrocki, Stanisław Radwański, Robert Domżał i Piotr Zając.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 marca, składania opracowań studialnych – 2 czerwca. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 16 października 2023 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: muzeum1939.pl.

W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu
Zakres pracy konkursowej na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte rozstrzygnięty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. Jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha za najlepszą uznało pracę biura NM architekci.
Monument Pamięci w Lesie Szpęgawskim autorstwa Katarzyny Ephraim Na terenie cmentarza w Lesie Szpęgawskim odsłonięto monument upamiętniający mieszkańców Pomorza zamordowanych tam przez hitlerowców na początku II wojny światowej. Przejmujący projekt w formie 150 betonowych słupów opracowała architektka Katarzyna Ephraim.
Autor: Piotr Prus
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca