Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Grand Prix Brick zdobył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe). Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. Tym samym obiekt zgłoszony został do międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020. Rozstrzygnięcie pierwotnie planowano w czerwcu, ale ze względu na pandemię wydarzenie zostało przesunięte w czasie. Nagrody wręczono 23 września podczas gali Wiedniu, która transmitowana była także on-line. Zespół autorów WRiTV reprezentował Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci oraz Wojciech Małecki z Małeccy Biuro Projektowe. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach konkurował z 50 najlepszymi projektami z całego świata. Ostatecznie budynek zdobył Grand Prize Wienerberger Brick Award 2020 i zwyciężył w kategorii Sharing public spaces. To nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla śląskiej realizacji. Obiekt zdobył już m.in. Nagrodę Roku SARP 2017 i Nagrodę Architektoniczną POLITYKI, był też na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2019 i w finale World Architecture Festival 2019, a ostatnio ubiega się o DETAIL Prize.
Czytaj też: Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 |
Jury Wienerberger Brick Award 2020
Tegoroczni zwycięzcy wybierani byli przez jury, w którym znaleźli się architekci z pięciu krajów: Helena Glantz, Urban Design (Szwecja) - laureatka nagrody Brick Award 2018 w kategorii Building Outside the Box, Toni Gironès Saderra, Estudi d'Arquitectura Toni Gironès (Hiszpania), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Słowenia), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dania) oraz Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Wielka Brytania).
Czytaj też: Brick Award 2019 – wyniki polskiej edycji konkursu |
644 projekty w Wienerberger Brick Award 2020
Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszono 644 projekty z 55 krajów. Ze wszystkich zgłoszeń wybrano 50 realizacji, które przeszły do ścisłego finału. Członkami pre-jury byli dziennikarze zajmujący się architekturą: Anneke Bokern (Holandia), Christian Holl (Niemcy) i Jonathan Glancey (Wielka Brytania). Pula nagród w tegorocznej edycji Wienerberger Brick Award 2020 wyniosła łącznie 29 500 euro i została rozdzielona pomiędzy zwycięzców każdej z pięciu kategorii.