Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest od 14 lat przez firmę Wienerberger. Nagroda przyznawana jest co dwa lata najlepszym obiektom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. W tym roku w jury polskiej odsłony konkursu znaleźli się Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Realizacje w Brick Award 2019 oceniano w pięciu kategoriach: Feeling at home (domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, oraz małe założenia architektury mieszkalnej), Living together (budynki wielorodzinne odpowiadające współczesnym trendom i wyzwaniom urbanizacji), Working together (budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe), Sharing public spaces (budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne) oraz Building outside the box (innowacyjne koncepcje i rozwiązania wykorzystujące materiały ceramiczne). Ostatecznie sędziowie zdecydowali przyznać nagrody jedynie w trzech kategoriach, w pozostałych przyznali wyróżnienia.
Grand Prix Brick Award 2019 oraz jedną z dówch głównych nagród w kategorii Sharing Public Spaces zdobył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe).
Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix.
Równorzędną nagrodę w kategorii Sharing public spaces otrzymał Teatr w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (proj. Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne). Sędziowie docenili niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia. Autorzy zaprojektowali nowe przestrzenie o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie. Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę, to uszanowanie niedokończonej struktury modernistycznej budowli, przez co tworzy ona przestrzeń wieloznaczną, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju – uzasadniali.
Wyróżnienie za wykreowanie przyjaznej, bezpretensjonalnej przestrzeni mieszkalnej na nowym osiedlu otrzymał zespół wielorodzinny z usługami na Nowych Żernikach projektu pracowni Major Architekci.
W kategorii Feeling at Home nagroda powędrowała do pracowni MFRMGR Architekci za projekt Domu dla W. Jak podkreślało jury, nagrodę przyznano za minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego. Zdaniem sędziów architektom udało się stworzyć dodatkową przestrzeń życiową bez drastycznej ingerencji w skalę otoczenia oraz zastosować współczesną estetykę, pozostającą w zgodzie z duchem otaczającej skromnej modernistycznej architektury.
W tej kategorii wyróżniono Dom w Dobrej – Dobry Dom projektu biura maxberg Karola Nieradki, Dom z recyklingu pracowni MAZM oraz budynek jednorodzinny autorstwa Marcina Rubika.
W kategorii Living together wyróżnienie przypadło budynkowi Unikato w Katowicach pracowni KWK PROMES Roberta Koniecznego.
Z kolei w kategorii Living together Working together główną nagrodę zdobyła baza transportowo-logistyczna BTL MPWiK we Wrocławiu autorstwa biur Dziewoński, Łukaszewicz architekci oraz Major Architekci. Jury podkreśliło prostotę, monumentalizm i solidność tej architektury. Niebagatelną rolę w projekcie, zdaniem oceniających projekt, odgrywają zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca. To one pomagają wpisać budynki w płaski krajobraz nadrzecznej równiny. Na uznanie zasługuje też fakt, że projektując kompleks o typowo technicznej funkcji architekci zadbali o atrakcyjność widoków z nadrzecznego bulwaru.
Wyróżnienie za bardzo świadome podejście do elewacji budynku w jego wielkomiejskim otoczeniu przyznano biurowcowi przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu projektu Grupy 5 Architekci.
W ostatniej kategorii, Building outside the box, wyróżniono ratusz Konstancina-Jeziorny pracowni BBGK Architekci. W ocenie jury obiekt ten, mimo swojego typowego, urzędowego przeznaczenia, ma szansę stać się lubianym, kameralnym ośrodkiem życia małego miasta.
Ceramika budowlana przebyła długą drogę w ostatnich dziesięcioleciach. Niegdyś to właśnie cegła ceramiczna była najprostszym i najbardziej dostępnym materiałem, z którego wznoszono budynki. Obecnie stała się bardziej ekskluzywnym materiałem i pewnie dlatego rzadko jest głównym budulcem, zwłaszcza przy dużych budynkach czy obiektach publicznych. Dlatego cieszy to, że tegoroczny konkurs Brick Award przyciągnął aż tyle projektów z wykorzystaniem ceramiki – podsumowywał Grzegorz Piątek, jeden z jurorów Brick Award 2019. Wszystkie obiekty nagrodzone w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do Wienerberger Brick Award 2020.