Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie

i

Autor: Archiwum Architektury Biblioteka i przedszkole w Józefowie, proj. Regio, I nagroda

Wyniki konkursu na projekt biblioteki i przedszkola w Józefowie

2021-02-17 16:01

Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie projektu miejskiej biblioteki i przedszkola w Józefowie. Zwyciężyła pracownia Regio z Warszawy.

Konkurs architektoniczny na opracowanie dwuwariantowej koncepcji architektoniczno-budowlanej budynku biblioteki i przedszkola oraz zagospodarowania terenu przy ul. Asnyka w Józefowie zorganizowały władze miasta. Nowy zespół powstać ma na działce o powierzchni ok. 1,75 ha, obok placu zabaw i placu do kalisteniki, które zostaną wkomponowane w całe założenie. W jury pod przewodnictwem Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys zasiedli: architekt Bogdan Kulczyński, zastępca burmistrza Piotr Gąszcz oraz Dariusz Rogowski i Monika Szołucha-Przybyś z urzędu miasta. Koncepcja powinna łączyć współczesne, oryginalne i innowacyjne rozwiązania architektoniczne i technologiczne, ale również uwarunkowania lokalnych tradycji zabudowy oraz warunki przyrodnicze charakterystyczne dla obszaru tzw. linii otwockiej – czytamy w regulaminie. Zgodnie z wytycznymi obiekt, o powierzchni użytkowej ok. 2000 m², ma być dwukondygnacyjny. Jeden poziom przeznaczony zostanie na strefę usług bibliotecznych, drugi – na przedszkole.Czytaj też: Energoefektywne przedszkole w Michałowicach: wyniki konkursu SARP |

Nowe przedszkole w Józefowie: wyniki konkursu

15 lutego podczas spotaknia on-line ogłoszone zostały wyniki konkursu. Sąd oceniał 31 prac. - Ponad połowa odznaczała się wysokim poziomem kreatywności, innowacyjności, znajomości terenu i uwarunkowań lokalnych, co przełożyło się na trudny wybór, jaki stanął przed jury tego konkursu. Po pięciu spotkaniach i wielu dyskusjach udało się wyłonić 8 prac, które były ponownie analizowane nie tylko pod względem estetycznym, funkcjonalnym i kosztowym, ale również pod względem przeprowadzenia procesu budowy, analizy cyklu życia budynku i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Co do wyboru trzech najlepszych, jury było jednomyślne – mówi przewodnicząca sądu Agnieszka Kalinowska-Sołtys. Pierwsze miejsce zajęła pracownia Regio z Warszawy, drugie – zespół Studio4Space z Krakowa z Atelier ENTROPIC z Barcelony, a trzecie – biuro Architektura Mijo z Warszawy.

Zwycięski zespół zaproponował parterowy budynek przedszkola i piętrowy budynek biblioteki. Ten drugi, zgodnie z założeniami konkursu, ma w rzeczywistości łączyć w sobie funkcje edukacyjno-kulturowe z przestrzenią do pracy twórczej, spotkań towarzyskich i cooworkingu. W parku otaczającym obiekt projektanci przewidzieli kilka stref: zabaw, edukacyjną oraz sensoryczną. Zarówno przedszkole, jak i biblioteka mają zielone dachy, a powierzchnia biologicznie czynna wynosi aż 82%. Bryły umożliwiają pasywne zyski ciepła i zminimalizowanie strat energetycznych, a wśród proponowanych materiałów znalazły się pochodzące z recyklingu oraz takie, przy których produkcji ogranicza się powstawanie odpadów. W otoczeniu zaproponowano zastosowanie gatunków rodzimych, dostosowanych do siedliska, w szczególności roślin wykazujących pożytek dla drobnych ssaków, ptaków oraz zapylaczy.Na zwycięską pracę od razu zwróciłem uwagę – mówi członek sądu konkursowego, architekt Bogdan Kulczyński. - Projekt wykorzystuje bardzo logicznie działkę, na której będzie realizowany. Oszczędza istniejący drzewostan. Dwa budynki pozwalają na prawidłowe rozwiązanie i współistnienie takich dwóch funkcji jak cicha biblioteka i pełne dziecięcej, głośnej energii przedszkole. Oba budynki różnią się pomiędzy sobą. Niskie, parterowe przedszkole przemawia skalą do dzieci i dorosłych. Jest przyjazne i dydaktyczne w swojej wymowie w duchu ekologii. Biblioteka jest natomiast bardziej paradna i poważna. Piętrowa, w prostej bryle ubranej w drewnianą koronkę jest osadzona w stylu świdermajer. Jako mieszkaniec Józefowa jestem zadowolony z wyboru tego projektu, nawet jeśli, jak przypuszczam, na etapie projektowania ulegnie pewnym zmianom – ocenia architekt.Niezależne dwa budynki w pełni wykorzystują naturalny i przyrodniczy charakter terenu. Przedszkole, bezpiecznie oddalone od ulicy, o charakterze leśnym, umożliwia edukację i wychowanie dzieci zgodnie z naturalnym cyklem przyrody. Budynek biblioteki otwarty na użytkowników poprzez duże przeszklenia i funkcjonalne zagospodarowanie terenu może pełnić role wizytówki miasta. Niezwykle estetyczne podejście do detalu nawiązującego do stylu nadświdrzańskiego podkreśla historyczny charakter lokalnej architektury, ale w nowoczesnej odsłonie, nie udając dawnej zabudowy – czytamy w uzasadnieniu.

Jak zapowiadają władze miasta, prace projektowe na podstawie wybranej koncepcji zostaną zlecone jeszcze w tym roku, tak aby w przyszłym można było ogłosić przetarg na roboty budowlane i rozpocząć realizację.

Przedszkole w Józefowie: ogłoszenie wyników

ZAPISZ SIĘ