Architektura MuratorKonkursyWystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2021 roku zrealizowanych w Polsce. Głosowanie internautów trwa do 4 kwietnia.

Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

W Plebiscycie Polska Architektura XXL realizacje będą wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Dodatkowo każda podzielona jest na dwie kategorie: inwestycje publiczne i prywatne. Spośród wszystkich laureatów zostanie też wybrany jeden projekt, który otrzyma Grand Prix.

Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje internet plebiscyt prezentuje wyrazisty obraz  polskiej architektury oraz zmian, jakie zachodzą na polskiej scenie projektowej. Plebiscyt nie koncentruje się przy tym tylko na najbardziej znanych pracowniach, ale pozwala na zaistnienie także mniej znanym, ambitnym biurom z mniejszych ośrodków lub takim, które swoimi ciekawymi dokonaniami chcą wyznaczać nowe trendy i ścieżki rozwoju polskiej architektury
– czytamy w informacji prasowej.

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2021 roku

W tegorocznym Plebiscycie o głosy walczy 61 kandydatów. Ich prezentacje zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych znaleźć można w ramkach na stronach głównych wortali: www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: będą wśród nich faworyci publiczności głosującej w internecie oraz zwycięzcy wskazani przez profesjonalne jury, w skład którego wchodzą laureaci poprzedniej edycji oraz przedstawiciele patronów honorowych: Tomasz Konior (Konior Studio), Igor Kaźmierczak (S3NS Architektura), Tomasz Chruściel (Make It Yours), Maciej Kapołka (MAKA Architekci), Karolina Szyszka (Grupa NONO), Mariusz Komraus, Aleksander Bednarski (SLAS architekci), Ewelina Gutowska (Gardenae), Robert Skitek (RS+), Patrycja Majewska (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Joanna Rayss (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu), Małgorzata Pilinkiewicz (Izba Architektów), Piotr Żabicki (Zawód:Architekt).

Kryteria wyboru realizacji

Do tegorocznej edycji Plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2021 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2020, a zostały oddane do użytku w 2020 roku.

Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi, oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – komentuje redakcja Grupy Sztuka Architektury.

Wyniki glosowania internatów poznamy 4 kwietnia 2022 roku, natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021, która odbędzie się w maju.

Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.