Architektura MuratorKonkursyZaprojektuj nowy akademik UW – startuje konkurs architektoniczny!

Zaprojektuj nowy akademik UW – startuje konkurs architektoniczny!

Władze uczelni we współpracy z SARP-em ogłosiły konkurs na projekt domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Jego architektura ma wyznaczać nowe standardy w projektowaniu akademików w Polsce.    

Zaprojektuj nowy akademik UW – startuje konkurs architektoniczny!

Do 2025 roku władze Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzą 18 dużych inwestycji: 10 obiektów poddanych zostanie gruntownej modernizacji, a 8 zostanie zrealizowanych zupełnie od zera. To konsekwencja decyzji rządu Ewy Kopacz, który 3 listopada 2015 roku ustanowił wieloletni program „Uniwersytet Warszawski 2016-2025” z dotacją na poziomie 945 mln zł. W ramach programu zorganizowano już konkurs na nową siedzibę Wydziału Psychologii (zwyciężyła pracownia Piotr Bujnowski - Architekt). Teraz przyszła pora na wybór projektu nowego akademika na Służewcu.

Budynek, jak czytamy w programie funkcjonalnym, powinien charakteryzować się rozwiązaniami, które wyznaczą nowy rozdział i standardy w projektowaniu domów studenckich w Polsce. W podobny sposób potraktowano zresztą wytyczne, wskazując m.in. inspirujące przykłady ze świata oraz szczegółowo opisując przyszłych użytkowników, których porównano do przedstawicieli różnych gatunków zwierząt: Osoby zamieszkujące domy studenckie charakteryzują się odmiennym podejściem do życia w akademiku. Mają różne oczekiwania i w odmienny sposób oceniają określone rozwiązania. Obserwacje ich zachowań i analiza potrzeb sprawia, że o domu studenckim, o skali planowanego akademika (powyżej 300 łóżek), możemy myśleć jak o swego rodzaju wiosce. Aby lepiej przybliżyć różnorodność potrzeb osób mieszkających w akademikach UW, zostali oni podzieleni na kilka symbolicznych grup. To między innymi koty, czyli najmłodsi mieszkańcy domów studenckich, jaskółki, czyli osoby które wprowadzają się tylko „na chwilę” czy pszczoły, które żyją życiem akademika. Autorzy przedstawiają też charakterystykę niedźwiedzi, łabędzi i... agam.

Powierzchnia całkowita budynku wyniesie 11 800 m2. Uczestnicy powinni zaproponować w nim pokoje jedno- i dwuosobowe, a także segmenty, składające z dwóch pokoi, łazienki i przestrzeni komunikacji z niewielkim aneksem kuchennym, oraz tzw. mieszkania eksperymentalne, będące połączeniem zalet pokoju w akademiku z zaletami pokoju wynajmowanego „na mieście”, czy apartamenty dla profesorów wizytujących i doktorantów. Mając na uwadze skalę nowego akademika, należy go traktować jako obiekt o charakterze „małej wioski” lub „dzielnicy”, co powinno przejawiać się dużą różnorodnością typów przestrzeni mieszkalnej i przestrzeni wspólnych – czytamy w wytycznych.

W jury pod przewodnictwem Wojciecha Koteckiego znaleźli się m.in. prof. UW dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz architekci Andrzej Alinkiewicz, Dorota Sawicka, Kazimierz Łatak, Ewa Rudnicka, Michał Sikorski i Mariusz Tenczyński. Sędziowie oceniać będą atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i powiązanie przestrzenne z otoczeniem (35%), rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne (35%) oraz ekonomikę rozwiązań w trakcie użytkowania budynku (30%). Publiczne ogłoszenie wyników odbędzie się 29 stycznia 2019 roku. Więcej informacji na stronie organizatora.

URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.
De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie 12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.
Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu Władze UW we współpracy z SARP-em ogłosiły wyniki konkurs na projekt nowego domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Najwyżej ocenione propozycje pracowni Projekt Praga, JEMS Architekci i Analog Piotra Śmierzewskiego.
Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii Firma DMDmodular, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wchodzi na rynek domów studenckich. Spółka będzie oferowała swoje rozwiązania m.in. w Wielkiej Brytanii.