Colegio Reggio, Madryt. Oto niezwykła szkoła w Hiszpanii

2024-04-25 17:55

Szkoła Reggio w Madrycie jest niczym Hogwart, a świetliki na elewacji przypominają oczy bajkowego stworka. Architekt Andrés Jaque zaprojektował kolorowy budynek bez długich korytarzy i zamkniętych sal, za to z ogrodem, szklarnią, otwartymi przestrzeniami, korkiem na elewacji. Bo ważne jest nie tylko czego i jak się uczymy, ale też w jakiej przestrzeni. Zdjęcia Colegio Reggio.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Mies van der Rohe Award 2024
  2. Szkoła Reggio w Madrycie
  3. Hiszpańskie media okrzyknęły ją "szkołą z Hogwartu"

Mies van der Rohe Award 2024

Colegio Reggio to jeden z pięciu projektów w tegorocznym finale najważniejszej architektonicznej nagrody Unii Europejskiej: Mies van der Roha Award, przyznawanej co dwa lata. Do finału Mies van der Rohe Award zakwalifikowały się:

  • Galeria Plato w Ostrawie, projektu Roberta Koniecznego
  • Study Pavilion - kampus Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy), proj. Gustav Düsing & Max Hacke z Berlina
  • Szkoła Reggio w Madrycie, Andres Jaque / Office For Political Innovation
  • Dobudówka do Klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano / Santa Lucia de Tallà (Korsyka, Francja), pracowni Amelia Tavella Architectes
  • Przestrzeń publiczna Häge w Lund (Szwecja), twórca - biuro Brendeland & Kristoffersen architects z Oslo.

Ostatecznie nagrodę zdobył budynek w kampusie w Brunszwiku. Więcej o tym projekcie w linku:

Modułowy pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku z najważniejszą europejską nagrodą architektoniczną - Mies van der Rohe Award.

Czytaj też:

Finaliści MVDR 2024

Tak pracuje Robert Konieczny. To jego pracownia

Szkoła Reggio w Madrycie

Szkoły reggio powstały we Włoszech, a stworzył je Loris Malaguzzi. To prywatna szkoła, zajmująca się edukacją wczesnoszkolną, podstawową i średnią. W skrócie chodzi o to, że ważniejsze niż tradycyjna edukacja, jest doświadczanie. Stąd też szkoły czy przedszkola reggio wyglądają nieco inaczej. Mnóstwo tu miejsca do eksperymentowania. 

Taka też jest szkoła reggio w Madrycie. Stoi w dzielnicy Encinar de los Reyes, pośród ceglanych bloków i domów jednorodzinnych. Architekt Andrés Jaque zaprojektował budynek pomyślany jako złożony ekosystem. Przestrzeni nadano tu duże znaczenie, bo uważa się ją za trzeciego wychowawcę/edukatora - po samych dzieciach i nauczycielach.

Z sufitem o wysokości 8 metrów i powierzchnią 460 mkw przestrzeń ta jest pomyślana jako agora. Są tu rośliny, woda, ziemia, miękkie, korkowe ściany (Korek zapewnia dużą naturalną izolację, a w przyszłości może również służyć jako siedlisko dla grzybów, roślin i zwierząt - wyjaśnia architekt), a także sala gimnastyczna, pracownia plastyczna, teatr, sala taneczna. Tu z założenia nie ma długich korytarzy, małych, zamkniętych pomieszczeń, a nawet jednakowych standardów.  Są zbiorniki z wodą "z odzysku", ogród, szklarnia. Ta szkoła  to zbiór różnych klimatów, ekosystemów, tradycji architektonicznych i przepisów. I tak, na parterze architekci umieścili sale lekcyjne dla najmłodszych uczniów. Na wyższych poziomach są uczniowie starszych klas. Trochę mają przypominać wioskę wokół ogrodu.

Hiszpańskie media okrzyknęły ją "szkołą z Hogwartu"

Drugie piętro jest cztery metry nad poziomem gruntu, ale pod zbiornikami z ziemią, na których rośnie las. Służy jako miejsce spotkań towarzyskich. - Bezpośrednie dotarcie do szkoły umożliwia pochyła kładka, stanowiąca kontynuację pieszego dojazdu do szkoły - czytamy na stronie szkoły.

Budynek wygląda jak niedokończony, i jest to celowy zabieg. W końcu - ekosystemy podlegają ciągłym zmianom.