NAGRODA MIESA VAN DER ROHE 2024

Gustav Dusing i Max Hacke z nagrodą Miesa van der Rohe

2024-04-25 19:26

Modułowy pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku z najważniejszą europejską nagrodą architektoniczną - Mies van der Rohe Award.

Nagroda Miesa van der Rohe 2024: pawilon na nowe czasy

Nagrodzony budynek to dwupiętrowy, przeszklony pawilon z miejscami do nauki, położony nad rzeką, na głównej osi zabytkowego kampusu w Brunszwiku. To budynek modułowy, łatwy do rozebrania i odtworzenia w innym miejscu i innym kontekście, mocno wpisujący się zarówno w trend architektury cyrkularnej, jak potrzeby studentów po pandemii koronawirusa.

Postpandemiczny świat akademicki podlega ciągłym zmianom, a pawilon daje odpowiedzi na pytanie, jaką rolę może odegrać kampus uniwersytecki w przyszłości, kiedy wykłady i prezentacje będą odbywać się w przestrzeni cyfrowej, a sztuczna inteligencja rzuci wyzwanie klasycznemu modelowi uczenia się - czytamy w autorskim opisie budynku.

Autorami Pawilonu są niemieccy architekci Gustav Düsing (1984) oraz Max Hacke (1986). Düsing studiował architekturę na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz na Architectural Association w Londynie. Na co dzień pracuje w Berlinie. W swojej pracy skupia się na ciągłym eksplorowaniu, eksperymentowaniu i doskonaleniu przestrzeni, materiału i struktury, aby znaleźć nowe sposoby, w jakie architektura może odpowiadać na współczesne wyzwania środowiskowe i społeczno-polityczne.

Brał udział w licznych wystawach sztuki i architektury, w tym w pierwszym w historii Biennale Antarktycznym (2017). Jego prace zostały nagrodzone m.in. państwową Nagrodą Architektury Niemieckiej 2023 roku i Nagrodą Architektury Rzymskiej 2020 roku. Od 2015 roku prowadzi zajęcia akademickie. W 2021 roku został mianowany profesorem wizytującym na Uniwersytecie Roma Tre. W 2022 roku Gustav Düsing współprowadził studia projektowe na Cornell University AAP.

Hacke studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie i na Architectural Association w Londynie. Po ukończeniu studiów w 2013 roku pracował w szeregu biur architektonicznych w Londynie. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jego celem w pracy zawodowej i akademickiej jest poszukiwanie roli architektury w kształtowaniu dynamik i relacji społecznych. Jego pomysły cechuje nacisk na zmienną i elastyczną architekturę, a także na perspektywę rozumienia architektury jako procesu, a nie jako obiektu.

Max Hacke został nagrodzony Nagrodą Architektury Niemieckiej w 2023 roku

Nagroda Miesa van der Rohe 2024: nagroda dla wschodzącej architektury

Nagrodę w kategorii emerging architecture otrzymało studio Suma Arquitectura za Bibliotekę Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie. Budynek przypominający stos książek, który Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich uznała za najlepszą nową bibliotekę w 2023 roku, jest zwieńczeniem trzydziestoletniego, barcelońskiego programu budowy nowych, dostępnych dla lokalnych społeczności bibliotek.

Ustawiona została pośród dużych drzew, na miejskim placu, z którym - dzięki podcieniom - ma funkcjonalne połączenie. Przy budowie wykorzystano prefabrykowane elementy drewniane, postawiono na niskoemisyjne rozwiązania, co zaowocowało złotym certyfikatem LEED.

Nagroda Miesa van der Rohe 2024: lista finalistów

Tegoroczna edycja nagrody im. Miesa van der Rohe obejmowała budynki ukończone w dwóch poprzednich latach. Jak tłumaczyli w czasie ogłoszenia wyników jej twórcy, coraz większą uwagę zwracają na to, czy nagradzane budynki wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, gdyż architektura ma do odegrania ogromną rolę w tym aspekcie. Każda z finałowych prac odpowiedziała na te wyzwania na swój sposób – podkreślali.

LISTA FINALISTÓW NAGRODY MIESA VAN DER ROHE 2024:

 • Galeria sztuki współczesnej PLATO w Ostrawie, Czechia - KWK Promes, Robert Konieczny
 • Pawilon na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, Niemcy - Gustav Dusing & Max Hacke
 • Reggio School, Madryt, Hiszpania - Andres Jaque / Office for Political Innovation
 • Przebudowa klasztoru św. Franciszka, Sainte-Lucie-de-Tallano, Korsyka, Francja - Amelia Tavella Architectes
 • Pastwisko w Lund, Szwecja - Brendeland & Kristoffersen Architects

FINALIŚCI KATEGORII EMERGING ARCHITECTURE:

 • Biblioteka Gabriela Garcíi Márqueza, Barcelona, Hiszpania - Suma Arquitectura
 • Plac i biuro informacji turystycznej w Piódão, Portugalia - Branco del Rio

Nagroda Miesa van der Rohe: europejska nagroda dla najlepszego budynku

Nagroda Unii Europejskiej dla Współczesnej Architektury imienia Miesa van der Rohe – tak brzmi pełna nazwa przyznawanego przez UE i fundację Miesa van der Rohe z Barcelony wyróżnienia dla najlepszego budynku. Po raz pierwszy przyznano ją w 1988 roku – otrzymał ją wtedy Alvaro Siza za budynek Banco Borges e Irmão w Porto. Na przestrzeni lat zmieniała się jej formuła i częstotliwość przyznawania – zwykle dzieje się to co dwa lata, choć dwukrotnie przerwa rozciągała się do trzech. Łącznie we wszystkich edycjach zgłoszono do niej ponad 4500 realizacji.

Na shortlistach znalazło się kilka budynków z Polski, wśród nich m.in. krakowska Brama do Miasta Zmarłych, zburzona kilka tygodni temu drewniana kapliczka Votum Aleksa, muzeum POLIN czy Muzeum Śląskie. W 2017 roku, wśród finalistów znalazło się Muzeum Katyńskie, a w 2015 nagrodę dostało studio Barozzi - Veiga za Filharmonię Szczecińską.

Wśród nominowanych były też oczywiście pracownie z Polski, m.in. APA Wociechowski, BBGK, Bulanda-Mucha, JEMS, Medusa, Kuryłowicz & Associates, WXCA czy xystudio. Na shortlistach byli min. architekci z Ateleir Loegler, Grupa 5 czy Maćków Pracownia Projektowa.

W trwającej właśnie edycji, nominowanych było dziewięć realizacji z Polski:

 • Kampus firmy odzieżowej LPP w Gdańsku, proj. JEMS Architekci
 • Browary Warszawskie, proj. JEMS Architekci
 • Szyb Miedzianka, proj. KWK Promes Robert Konieczny
 • Sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS Architekci
 • Modernizacja Biblioteki Narodowej w Warszawie, proj. Konior Studio i SOKKA
 • Kładka w Dobczycach, proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak
 • Targ w Błoniu, proj. Pracownia Architektoniczna Aleksandry Wasilkowskiej
 • Osiedle przy ul. Krudowskiego w Łowiczu, proj. GDA Łukasz Gaj, Pracownia Architektury i Urbanistyki Rafał Mazur
 • Szkoła dla ukraińskich dzieci w biurowcu myhive Mokotów Two w Warszawie, proj. xystudio

Na shortliście znalazło się jednak jedynie targowisko miejskie w Błoniu. Za to w finałowej siódemce jest galeria PLATO zaprojektowana przez KWK Promes w Ostrawie.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym