Architektura MuratorKonkursyZłoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak

Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak

Polski Komitet Olimpijski po raz kolejny przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu. Wśród laureatów Biuro Projektów Lewicki Łatak, PSBA i InoonI oraz eM4. Pracownia Architektury. Brataniec.

Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki, Łatak
Hala KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, proj. Biura Projektów Lewicki Łatak; fot. Wojciech Kryński

Wawrzyn Olimpijski to specjalna nagroda ustanowiona w 1967 roku prze PKOI za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie. Przyznawana jest co cztery lata w różnych dziedzinach twórczości. Wśród laureatów znajdują się przedstawiciele sztuk plastycznych, literaci, filmowcy, fotograficy, a także architekci, by wymienić tylko Jerzego Hryniewieckiego, Wojciecha Zabłockiego, Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego czy Wojciecha Obtułowicza.

Wyróżnienie można otrzymać za całokształt twórczości lub konkretne dzieło. W 2020 roku Wawrzyny Olimpijskie w dziedzinie architektury otrzymali: Złoty Wawrzyn – Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak za halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie; Srebrny Wawrzyn – Przemysław Sokołowski z PSBA Biuro Architektoniczne i Jakub Zygmunt z InoonI za bazę kajakarską w Augustowie, a Brązowy Wawrzyn – Marcin Brataniec i Damian Mierzwa z eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za halę sportową przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.

Czytaj też: Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą |

Wyboru laureatów dokonała komisja, w której skład weszli: Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl (przewodniczący), Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Kajetan Hądzelek, prezes Fundacji Pierre de Coubertin, Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich, Andrzej Wołosewicz, członek Prezydium Związku Literatów Polskich, Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Kama Zboralska, członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, ,Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Grzegorz Stiasny, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodą w konkursie są pamiątkowe medale „Wawrzyn Olimpijski” zaprojektowane przez rzeźbiarza Stanisława Sikorę. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 9 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Marcin Brataniec o hali sportowej ZSOMS w Krakowie [FILM] Jako architekci często spotykamy się we własnym gronie, dajemy sobie nagrody architektoniczne, a cichymi bohaterami tych naszych sukcesów są kierownicy budów, nie wspominając już o robotnikach. Ważne jednak, aby architekt zawsze był na budowie, bo jego pasja i zaangażowanie udziela się wszystkim.
Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Nagrody Nowego Bauhausu 2022: przyjmowania zgłoszeń do nowej edycji konkursu Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej odsłony konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2022. Projekty, realizacje i inicjatywy można nadsyłać do 28 lutego.
European Prize for Urban Public Space 2022 Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią rusza European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszy międzynarodowy konkurs honorujący wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w lutym.
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – przyjmowanie zgłoszeń Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią trwały ślad w polskiej przestrzeni? Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w 14.  edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Zgłoszenia możecie przesyłać do 14 lutego w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.
Polskie realizacje w konkursie o EU Mies Award Od Bramy do Miasta Zmarłych Loeglera po Wydział Radia i Telewizji w Katowicach BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!
Nagroda Roku SARP 2021 – znamy zwycięzców! 8 października poznaliśmy laureatów 38. edycji konkursu o Nagrodę Roku SARP 2021. Jury przyznało nagrody w siedmiu kategoriach. Grand Prix dla Browarów Warszawskich.