Architektura MuratorKonkursyZłoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak

Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak

Polski Komitet Olimpijski po raz kolejny przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu. Wśród laureatów Biuro Projektów Lewicki Łatak, PSBA i InoonI oraz eM4. Pracownia Architektury. Brataniec.

Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki, Łatak
Hala KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, proj. Biura Projektów Lewicki Łatak; fot. Wojciech Kryński

Wawrzyn Olimpijski to specjalna nagroda ustanowiona w 1967 roku prze PKOI za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie. Przyznawana jest co cztery lata w różnych dziedzinach twórczości. Wśród laureatów znajdują się przedstawiciele sztuk plastycznych, literaci, filmowcy, fotograficy, a także architekci, by wymienić tylko Jerzego Hryniewieckiego, Wojciecha Zabłockiego, Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego czy Wojciecha Obtułowicza.

Wyróżnienie można otrzymać za całokształt twórczości lub konkretne dzieło. W 2020 roku Wawrzyny Olimpijskie w dziedzinie architektury otrzymali: Złoty Wawrzyn – Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak za halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie; Srebrny Wawrzyn – Przemysław Sokołowski z PSBA Biuro Architektoniczne i Jakub Zygmunt z InoonI za bazę kajakarską w Augustowie, a Brązowy Wawrzyn – Marcin Brataniec i Damian Mierzwa z eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za halę sportową przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.

Czytaj też: Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą |

Wyboru laureatów dokonała komisja, w której skład weszli: Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl (przewodniczący), Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Kajetan Hądzelek, prezes Fundacji Pierre de Coubertin, Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich, Andrzej Wołosewicz, członek Prezydium Związku Literatów Polskich, Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Kama Zboralska, członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, ,Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Grzegorz Stiasny, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodą w konkursie są pamiątkowe medale „Wawrzyn Olimpijski” zaprojektowane przez rzeźbiarza Stanisława Sikorę. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 9 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Marcin Brataniec o hali sportowej ZSOMS w Krakowie [FILM] Jako architekci często spotykamy się we własnym gronie, dajemy sobie nagrody architektoniczne, a cichymi bohaterami tych naszych sukcesów są kierownicy budów, nie wspominając już o robotnikach. Ważne jednak, aby architekt zawsze był na budowie, bo jego pasja i zaangażowanie udziela się wszystkim.
Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.