Architektura MuratorKonkursyZłoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak

Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak

Polski Komitet Olimpijski po raz kolejny przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu. Wśród laureatów Biuro Projektów Lewicki Łatak, PSBA i InoonI oraz eM4. Pracownia Architektury. Brataniec.

Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki, Łatak
Hala KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, proj. Biura Projektów Lewicki Łatak; fot. Wojciech Kryński

Wawrzyn Olimpijski to specjalna nagroda ustanowiona w 1967 roku prze PKOI za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie. Przyznawana jest co cztery lata w różnych dziedzinach twórczości. Wśród laureatów znajdują się przedstawiciele sztuk plastycznych, literaci, filmowcy, fotograficy, a także architekci, by wymienić tylko Jerzego Hryniewieckiego, Wojciecha Zabłockiego, Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego czy Wojciecha Obtułowicza.

Wyróżnienie można otrzymać za całokształt twórczości lub konkretne dzieło. W 2020 roku Wawrzyny Olimpijskie w dziedzinie architektury otrzymali: Złoty Wawrzyn – Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak za halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie; Srebrny Wawrzyn – Przemysław Sokołowski z PSBA Biuro Architektoniczne i Jakub Zygmunt z InoonI za bazę kajakarską w Augustowie, a Brązowy Wawrzyn – Marcin Brataniec i Damian Mierzwa z eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za halę sportową przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.

Czytaj też: Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą |

Wyboru laureatów dokonała komisja, w której skład weszli: Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl (przewodniczący), Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Kajetan Hądzelek, prezes Fundacji Pierre de Coubertin, Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich, Andrzej Wołosewicz, członek Prezydium Związku Literatów Polskich, Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Kama Zboralska, członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl, Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, ,Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Grzegorz Stiasny, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodą w konkursie są pamiątkowe medale „Wawrzyn Olimpijski” zaprojektowane przez rzeźbiarza Stanisława Sikorę. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 9 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Marcin Brataniec o hali sportowej ZSOMS w Krakowie [FILM] Jako architekci często spotykamy się we własnym gronie, dajemy sobie nagrody architektoniczne, a cichymi bohaterami tych naszych sukcesów są kierownicy budów, nie wspominając już o robotnikach. Ważne jednak, aby architekt zawsze był na budowie, bo jego pasja i zaangażowanie udziela się wszystkim.
Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.