Architektura MuratorKonkursyZmiany na placu Wolności we Włocławku. Ma być podziemny parking, ale też... więcej zieleni

Zmiany na placu Wolności we Włocławku. Ma być podziemny parking, ale też... więcej zieleni

Władze Włocławka ogłosiły rekomendowany przez SARP konkurs na projekt nowego zagospodarowania placu Wolności w centrum miasta. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie zazielenienia przestrzeni, a jednocześnie zaprojektowanie podziemnego parkingu na 300 miejsc.

Zmiany na placu Wolności we Włocławku. Ma być podziemny parking, ale też... więcej zieleni
Plac Wolności we Włocławku przed wojną. Po lewej fragment zabudowań kościoła i klasztoru oo. Franciszkanów Reformatów pw. Wszystkich Świętych, na dalszym planie wieże bazyliki katedralnej Najświętszej Maryi Panny; fot. NAC

Plac Wolności to jedna z najważniejszych przestrzeni Włocławka, położona w samym centrum u zbiegu ośmiu ulic. Władze miasta od dawna przymierzają się do modernizacji placu. Właśnie ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt jego nowego zagospodarowania. Zadaniem uczestników jest nie tylko zaprojektowanie aranżacji tego miejsca, ale też podziemnego parkingu. Magistrat przekonuje, że tego chcą właśnie mieszkańcy. Latem ubiegłego roku urzędnicy przeprowadzili ankietę na temat możliwych zmian na placu Wolności. Wzięły w niej udział 693 osoby, czyli mniej niż 1% wszystkich obywateli Włocławka. Za realizacją podziemnego garażu opowiedziało się 306 osób, za budową wielopoziomowego parkingu poza ścisłym centrum – 279. Jednocześnie 297 głosowało za poszerzeniem terenów zielonych.

Czytaj też: Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji |

Konkursowy projekt uwzględniać ma zachowanie istniejącego drzewostanu, zagwarantowanie dużego udziału terenów biologicznie czynnych, a także lokalizację funkcji usługowo-handlowych. Chodzi o to, by na placu można było sezonowo rozmieścić kawiarniane ogródki, stragany czy plenerowe wystawy. Parking pod placem planowany jest na 260-300 miejsc.

W siedmioosobowym jury zasiadają architekci Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca), Anna Pawlicka-Zabojszcz, Maria Jankowska-Olbratowska i Jolanta Stańczuk-Bromirska, a także Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta miasta, Tomasz Celmer z Wydziału Inwestycji oraz Paweł Żyżelewicz z Wydziału Dróg, Transportu Zbiorowego i Energii.

Pula nagród wynosi 69 tys. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 30 tys. zł, za miejsce drugie 20 tys. zł, a za miejsce trzecie 15 tys. zł. Dodatkowo zaplanowano dwa wyróżnienia po 2 tys. zł. Termin składania wniosków mija 16 grudnia, składania prac – 22 lutego 2023 roku. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 15 marca. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: bip.um.wlocl.pl.

Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.