Przed uczestnikami postawiono zadanie zaprojektowania czterech wersji modelowego budynku jednorodzinnego: domu w zabudowie szeregowej i w zabudowie bliźniaczej, których powierzchnia użytkowa nie mogła przekroczyć 70 m2, oraz dwóch domów wolno stojących, uniwersalnego i zlokalizowanego w gminie wiejskiej, których powierzchnia nie mogła przekroczyć 80 m2. Zaproponowany model rodziny to 2+3. Koncepcje miały charakteryzować się nie tylko oryginalnością i atrakcyjnością rozwiązań, ale też elastycznością przestrzeni, którą można będzie dostosowywać do zmieniających się w czasie potrzeb.
Konkurs adresowany był zarówno do pracowni architektonicznych, jak i uczelni technicznych oraz instytutów naukowych działających przy ośrodkach akademickich. Wierzymy, że w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i ekonomiczniej. Dlatego kontynuujemy nasz dialog z polskimi uczelniami, bo jesteśmy przekonani, że w ich murach drzemie ogromny potencjał innowacyjności, którego krajowy rynek mieszkaniowy tak bardzo potrzebuje – mówił podczas ogłoszenia konkursu w lutym 2018 roku Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości. W jury pod przewodnictwem Stanisława Niemczyka znaleźli się: architekt Magdalena Wrzesień, Mirosław Barszcz, prezes zarządu BGK Nieruchomości, Włodzimierz Stasiak, wiceprezes, Ryszard Gruda, prezes Izby Architektów RP i Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.
Za najlepszy projekt opracowany przez uczelnię sędziowie uznali koncepcję Piotra Trębacza, Wiktora Gagi, Jakuba Pieńkowskiego oraz Doroty i Joanna Ryżko z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Zespoły ze WA PW zdobyły też drugie miejsce i jedno z dwóch wyróżnień (trzeciej nagrody nie przyznano). Drugą nagrodę otrzymali Jerzy Grochulski, Filip Karlicki, Karolina Ostrowska-Wawryniuk, Łukasz Piątek i Artur Stępniak, a wyróżnienie Jakub Gondorowicz, Piotr Kudelski, Piotr Banak, Aleksander Maciak i Wojciech Hryszkiewicz z WAPW oraz Karol Tymczak, Karolina Naryńska, Marta Ziemkiewicz, Roman Hrabovyy i Vasyl Kuchabskyy z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Z kolei w odsłonie konkursu skierowanej do pracowni architektonicznych jury nie przyznało pierwszej nagrody. Drugą otrzymało Biuro Projektów Marcin Kryjak z Tychów, a trzecią Marcin Krysiak z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Sędziowie przyznali też pięć równorzędnych wyróżnień – pracowni URBA Architects z Krakowa, Arena Investment z Kamienia, Krzysztofowi Kałużnemu z Katowic, Agnieszce Lewandowskiej z Warszawy oraz pracowni WMW Architekci Grzegorz Wnorowski.
Szczegóły poszczególnych opracowań poznamy 23 maja, kiedy to nastąpi oficjalne wręczenie nagród wszystkim laureatom. Jak zapowiada organizator konkursu, BGK Nieruchomości, uczestnicy, których prace uznano za najlepsze otrzymają zaproszenie do udziału w postępowaniu z wolnej ręki na wykonanie prototypu domu na wybranej przez spółkę działce.