Architektura MuratorKrytykaAlvin Toffler, Trzecia fala

Alvin Toffler, Trzecia fala

Autor w latach 70. XX wieku przewidywał te zjawiska, które faktycznie teraz się dzieją: pracuje się często w domu, przy komputerze, a jada w barach szybkiej obsługi. W wielu miejscach na świecie pojawiają się ruchy separatystyczne i autonomiczne, a społeczeństwa są bardziej tolerancyjne i demokratyczne – recenzja Ryszarda Jurkowskiego.

Trzecia fala
Alvin Toffler, Trzecia fala, Państwowy Instytut Wydawniczy 1968

W 1986 roku pojawiło się w Polsce pierwsze wydanie Trzeciej fali, kultowej książki napisanej przez amerykańskiego futurologa Alvina Tofflera (The Third Wave, 1980). Historię ludzkości dzieli na trzy okresy: pierwszy – agrarny, trwający ok. 10.000 lat, drugi – 300-letni industrialny, i obecny – trzeci – informacyjny, ciągle jeszcze ścierający się z ustępującym industrialnym. Autor w latach 70. XX wieku przewidywał te zjawiska, które faktycznie teraz się dzieją.

Tak jak zapowiedział ponad 35 lat temu: pracuje się często w domu, przy komputerze, a jada w barach szybkiej obsługi. W wielu miejscach na świecie pojawiają się ruchy separatystyczne i autonomiczne, a społeczeństwa są bardziej tolerancyjne i demokratyczne. Przestaje dominować rodzina, coraz więcej par mieszka ze sobą bez ślubu, jest też coraz więcej osób samotnych, często z wyboru, i coraz więcej samotnych rodziców wychowujących dzieci. Podstawowym produktem trzeciej fali jest technologia, informacja i komunikacja między ludźmi. Zmienia to system oświaty, pracę naukową, a komputery umożliwiają tworzenie się nowych wspólnot.

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.