Architektura MuratorKrytyka„ArchiKod” Czesława Bieleckiego: słowo od autora

„ArchiKod” Czesława Bieleckiego: słowo od autora

Mam poczucie, że straciliśmy ostatnie stulecie, próbując błędnymi teoriami opanować praktykę. Rzeczywistość broniła się przed chorymi pomysłami architektów i decydentów, ale nie obroniła się do końca. Politycy i planiści uwierzyli w mechanistyczne teorie o potrzebach ludzkich, o inżynierii społecznej w imię utopijnej równości i sprawiedliwości. Tą książką chcę przywrócić płaszczyznę komunikacji – wspólny kod kulturowy – ArchiKod – w styczniowej „Architekturze-murator” pisze o swojej najnowszej publikacji Czesław Bielecki. W wydaniu cyfrowym znajdziecie także fragment książki do pobrania.

ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego
Czesław Bielecki; fot. serwis prasowy

Ponad 40 lat temu opublikowałem na tych łamach Ciągłość w architekturze, upominając się o rewizję oceny architektury XIX wieku. Potem napisałem między innymi Grę w miasto oraz Sztukę budowania. Współczesny paradygmat. Co jest głównym motywem ArchiKodu? Po latach rozważań, własnych prób projektowych, oglądania polskiej i światowej „architektury dobrych intencji” (patrz: Colin Rowe) odpowiadam na serio na podstawowe pytanie. Czy przypadkiem nie straciliśmy minionego stulecia na pogoń za realizacją utopii?

W tej książce nie przywołuję żadnego z moich projektów. Jeśli jestem autotematyczny, to w tym tylko sensie, że mój warsztat architekta i urbanisty jest świadomie eklektyczny: i poprzez tę metodę i system pojęć oceniam sytuację, problemy, wyzwania twórcze. Nie przyjmuję do wiadomości, że jest jedna w danej chwili obowiązująca droga rozwiązywania problemów współczesnej architektury. Jak to trafnie ujął Józef Rykwert, staram się „z dżungli form, którymi publikacje architektoniczne zalewają nas (…) z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc (…), wybrać to, co odpowiada obranemu celowi, (…) przyswoić i uczynić własnym”.

Mam poczucie, że straciliśmy ostatnie stulecie, próbując błędnymi teoriami opanować praktykę. Na szczęście właściciele, deweloperzy, inwestorzy, użytkownicy i obywatele nie ugięli się i nie podporządkowali modernistycznym i postmodernistycznym złudzeniom. Rzeczywistość broniła się przed chorymi pomysłami architektów i decydentów, ale nie obroniła się do końca. Politycy i planiści uwierzyli w mechanistyczne teorie o potrzebach ludzkich, o inżynierii społecznej w imię utopijnej równości i sprawiedliwości, niektórzy uwierzyli nawet w koniec historii. Tą książką chcę przywrócić płaszczyznę komunikacji – wspólny kod kulturowy – ArchiKod. Dla większości zderzenia faktów, które opisałem, pozostają tajemnicą profesjonalistów.

Tagi:
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.
Shigeru Ban we Wrocławiu We wrześniu do Wrocławia przyjedzie Shigeru Ban. Architekt opowie m.in. o projektach dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Wstęp wolny.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.