Architektura MuratorKrytykaArchilab: Radical Experiments

Archilab: Radical Experiments

Autorami serii są kuratorzy związani z konferencją ArchiLab, która od lat gromadzi innowacyjnych twórców architektury z całego świata. W każdej z książek znajdziemy opowieść o innym obszarze projektowania – od urbanistyki, przez architekturę, po domy przyszłości. Możemy zanurzyć się w świat szalonych pomysłów wtedy jeszcze młodych architektów i zweryfikować, co z ich wizji udało się osiągnąć, a co okazało się zupełnie nietrafioną ideą – recenzja Wojciecha Gawinowskiego.

Archilab
Archilab’s Earth Buildings: Radical experiments in the architecture of the land, Thames & Hudson 2003; Archilab’s Futurehouse: Radical experiments in living space, Thames & Hudson 2002; Archilab: Radical experiments in global architecture, Thames & Hudson 2001

Początki cyfrowej rewolucji w architekturze w początkach XXI wieku to fascynujący okres, który nieprzerwanie trwa do dzisiaj, ciągle przybierając na sile i ekspresji. To też czas moich studiów na wrocławskim Wydziale Architektury i pierwsze podróże w poszukiwaniu inspiracji w projektowaniu. ArchiLab nabyłem w trakcie wycieczki do Londynu i do dziś jest to moja ulubiona seria książek.

Chociaż wydania mają już ponad dekadę na karku to wciąż pozostają zaskakującą selekcją najbardziej odważnych i nieszablonowych projektów, jakie powstały w dobie początków cyfrowej rewolucji.

Autorami serii są kuratorzy związani z konferencją ArchiLab, która od lat gromadzi innowacyjnych twórców architektury z całego świata. W każdej z książek znajdziemy opowieść o innym obszarze projektowania – od urbanistyki, przez architekturę, po domy przyszłości.

Możemy zanurzyć się w świat szalonych pomysłów wtedy jeszcze młodych architektów i zweryfikować, co z ich wizji udało się osiągnąć, a co okazało się zupełnie nietrafioną ideą. W swoich projektach zmagają się oni z utartymi schematami „starego świata“ i proponują nam całkowicie nowe podejście do projektowania, które dzisiaj powoli staje się standardem. Ciekawy jest również wątek ogarniającej nas w tamtych czasach globalizacji i reakcji na nią projektantów. Na uwagę zasługuje też doskonałe opracowanie graficzne książek i zamieszczonych w nich projektów.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.