Architektura MuratorKrytykaRoman Rutkowski o książce Myślenie Architekturą

Roman Rutkowski o książce Myślenie Architekturą

Roman Rutkowski o książce Myślenie Architekturą - zbiorze obserwacji i przemyśleń Petera Zumthora, wybitnego szwajcarskiego architekta, laureata nagrody Pritzkera (2009), projektanta między innymi Łaźni Termalnych w Vals, Kolumba Art Museum w Kolonii, kaplicy Brata Mikołaja w Wachendorf...

Do tej pory nie wiem, czy bardziej mnie interesuje sztuka, czy architektura. Gdy przeważa ta pierwsza – a zdarza się to bardzo często – właściwie jedynym ratunkiem dla mnie jako architekta jest szwajcarska Gryzonia, a w niej nieduże budynki zaprojektowane w pracowniach takich architektów jak Zumthor, Miller & Maranta, Bearth & Deplazes, Olgiati, Caminada, Kerez... Nie obchodzą mnie wtedy Wines, Asher, alterglobalni grafficiarze czy też inni wyrafinowani twórcy. Nie obchodzą mnie ich teorie i intelektualne wizje. Obchodzi mnie tu i teraz. Obchodzi tylko to, co jest w zasięgu moich zmysłów. Obchodzi mnie postrzeganie architektury, jej dotykanie, czucie, smakowanie, wchłanianie i delektowanie się nią. Po prostu przebywanie w jej pobliżu lub w jej wnętrzu, po prostu patrzenie na nią i uwalnianie niespiesznych emocji. Drobne rzeczy sprawiają wtedy ogromną radość. Jak aksamitny, niebieskawy beton domu własnego Petera Zumthora w Haldenstein. I jak epizody opisane przez niego w książeczce Myślenie architekturą – pochwale spokojnego życia, najprostszych i najszczerszych odczuć oraz jasno wyrażonych, subiektywnych i bezpretensjonalnych myśli.
- Roman Rutkowski


Peter Zumthor, Myślenie architekturą, przekład: Artur Kożuch, Karakter, Kraków 2010, str. 112. Cena: 40 zł

Roman Rutkowski – architekt i krytyk architektury, wykładowca wydziałów architektury we Wrocławiu i Bratysławie. Od 2000 roku prowadzi we wrocławiu biuro architektoniczne Roman Rutkowski Architekci
najnowsze recenzje książek z dziedziny architektury, urbanistyki, dizajnu - na łamach miesięcznika "Architektura-murator"

Peter Zumthor, Myślenie architekturą, wyd. Karakter
Peter Zumthor, Myślenie architekturą, wyd. Karakter
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
O krytyce architektonicznej. Co to jest i do czego jej potrzebujemy? Czas, w którym nieustająco ewoluowały oczekiwania wobec architektury, był też czasem zmiany oczekiwań wobec związanych z architekturą mediów. Spojrzenie autorytetów było coraz mocniej wypierane przez krytyczną analizę architektury przez jej bezpośrednich użytkowników. Tak, dziś ciągle pozostaje miejsce na profesjonalną ocenę architektury, ale krytyka staje się coraz bardziej wielowątkowa – pisze Ewa P. Porębska.
Nowe wyzwanie dla polskiej architektury Na pytanie, jak przekształcić się będzie musiała polska architektura i jej projektowanie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych i związanych z nimi globalnych raportów oraz wdrażanych w Unii Europejskiej przepisów odpowiadają członkowie Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP: Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Jan Dowgiałło, Piotr Jurkiewicz, Mateusz Płoszaj-Mazurek, Magda Pios, Dariusz Śmiechowski, Kinga Zinowiec-Cieplik i Anka Zawadzka.
Krzysztof Zalewski i Adam Gil o projekcie balkonu Walk-on [FILM] Wykład Krzysztofa Zalewskiego i Adama Gila na temat projektu balkonu Walk-on w Gliwicach (proj. Zalewski Architecture Group). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.