Architektura VII Dnia

i

Autor: Archiwum Architektury Izabela Cichońska, Karolina Popera, Kuba Snopek, Architektura VII dnia, Europejska Stolica Kultury Wrocław, Fundacja Bęc Zmiana 2016

Architektura VII Dnia

2017-05-31 12:08

Kuba Snopek, Iza Cichońska i Karolina Popera wykonali gigantyczną pracę, dokumentując 3780 kościołów. Zagłębiając się w kontekst realizacji świątyń, metody ich budowy i temat niemożliwych do przeprowadzenia inwestycji, które mimo wszystko powstawały, pozwalają spojrzeć w zupełnie nowy sposób na polską architekturę sakralną drugiej połowy XX wieku. Opisy poszczególnych kościołów uzupełniono wywiadami z architektami oraz świetnymi komiksami, obrazującymi proces budowy, autorstwa Izy Cichońskiej – recenzja Jerzego Łątki.

Wspominając o architekturze społecznie zaangażowanej, nie da się przejść obojętnie obok fenomenu budownictwa sakralnego, który pojawił się w Polsce po drugiej wojnie światowej. Autorzy Architektury VII Dnia opisują, czym był Kościół na mapie kraju podporządkowanego komunistycznemu systemowi. Zagłębiając się w kontekst realizacji świątyń, metody ich budowy i temat niemożliwych do przeprowadzenia inwestycji, które mimo wszystko powstawały, pozwalają spojrzeć w zupełnie nowy sposób na polską architekturę sakralną drugiej połowy XX wieku. Kuba Snopek, Iza Cichońska i Karolina Popera wykonali gigantyczną pracę, dokumentując 3780 kościołów. Książka jest kompatybilna z portalem internetowym www. architektura7dnia.pl, gdzie za pomocą przypisanych kodów można znaleźć szczegółowe informacje i dodatkowe fotografie zaprezentowanych budowli. Uzupełnieniem wydawnictwa była też wystawa, na której pokazano wybrane realizacje. Świątynie fotografowane są z wysokości „trzynastego piętra”, tak, żeby odczuwalny był szerszy kontekst urbanistyczny. Bardzo istotnym elementem publikacji jest prezentacja tła politycznego i społecznego powstających obiektów, odnoszącego się zarówno do historii PRL-u, jak i do sytuacji w Związku Radzieckim. Opisy poszczególnych kościołów uzupełniono wywiadami z architektami oraz świetnymi komiksami, obrazującymi proces budowy, autorstwa Izy Cichońskiej.