Architektura MuratorKrytykaBohdan Paczowski, Spojrzenia. Glimpses

Bohdan Paczowski, Spojrzenia. Glimpses

Prezentowane w albumie zdjęcia są czarno-białe, co nie znaczy, że pozbawione koloru. Wiele z nich to fotografie detali, ale przez ich nagromadzenie pokazują cały świat. Niektóre są lekko zamglone, ale niepozbawione ostrości widzenia – recenzja Sławomira Gzella.

Spojrzenia Glimses
BOHDAN PACZOWSKI, SPOJRZENIA. GLIMPSES, CZYSTY WARSZTAT 2012

A kiedy już naczytamy się o nas samych i o gwiazdach architektury, dobrze jest uspokoić twórcze pasje, choćby oglądając albumy. Moim ulubionym jest fotograficzne dzieło Bohdana Paczowskiego Spojrzenia. Glimpses. Miał rację Autor opatrując przysłany mi egzemplarz notką, że jest to dobra propozycja do oglądania spokojną jesienią przy, powiedzmy, herbacie.

Zdjęcia są czarno-białe, co nie znaczy, że pozbawione koloru. Wiele z nich to fotografie detali, ale przez ich nagromadzenie pokazują cały świat. Niektóre są lekko zamglone, ale niepozbawione ostrości widzenia. Raz jest noc, innym razem pora jest nie do odgadnięcia. Tematów jakby nie było – ot, Autor idzie ulicami i co jakiś czas robi zdjęcie. Tu ktoś znany, tam siedzi kot owinięty ogonem, tu codzienny widok z okna, tam Bernini albo piękna dama. Ale nie należy dać się zwieść. To, że tytuł zdjęcia brzmi Tuileries, a widzimy kamienne schody, nie oznacza, że widzimy tylko schody. To tylko jedno spojrzenie, lecz zaraz mogą być inne. To oddanie samej istoty fotografii, utrwalającej przecież poszczególne spojrzenia. Nie oznacza to, że stajemy się przez takie widzenie Tuwimowskim strasznym mieszczaninem, jesteśmy po prostu fotografem, archiwizującym rzeczywistość.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.