Architektura MuratorKrytykaBohdan Paczowski, Zobaczyć

Bohdan Paczowski, Zobaczyć

W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia – recenzja Janusza Sepioła.

Bohdan Paczowski, Zobaczyć
Bohdan Paczowski, Zobaczyć, Słowo/Obraz Terytoria 2005

Poruszyła mnie okładka tej książki. To zdjęcie detalu z rzymskiej Fontanna di Trevi – miejsca, gdzie sztuczne skały przechodzą w fasadę pałacu. Pomiędzy te dwa światy wciskają się starannie odkute w kamieniu kwiaty. Kiedyś zrobiłem takie samo zdjęcie, więc w odruchu poczucia powinowactwa, sięgnąłem po książkę. Z radością odnalazłem w niej pewien ideał pisania o architekturze, rozumianej jako część kultury. Architektura jawi się tu jako pretekst do rozważań o pisarzach, artystach, prądach epoki, o książkach, wystawach i podróżach. Mówiąc krótko – staje się kluczem do kultury.

W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach – zarówno fachowych, jak i literackich – nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia (jak powiedziałby Jerzy Stempowski). Z założeniem, że więcej wiedzieć to lepiej, głębiej zobaczyć. A „zobaczyć” to dostąpić rodzaju wtajemniczenia niemożliwego bez erudycji i kontemplacji. Czy jednak jeszcze potrafimy – tak jak Paczowski – bezinteresownie czytać i patrzeć tak intensywnie, by zobaczyć?

Tagi:
Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Zapraszamy na spotkanie on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.
Polscy architekci dla uchodźców W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Maciej Zuber o ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, cyfryzacji oraz ładzie przestrzennym Ład przestrzenny należy do wszystkich, ale jeśli zabraknie rozsądku, czeka nas urbanistyczny nieład
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.
SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość W dniach 22-23 kwietnia pod hasłem „Nowa rzeczywistość” odbędzie się we Wrocławiu czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronatem medialnym wydarzenia.