Architektura MuratorKrytykaBohdan Paczowski, Zobaczyć

Bohdan Paczowski, Zobaczyć

W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia – recenzja Janusza Sepioła.

Bohdan Paczowski, Zobaczyć
Bohdan Paczowski, Zobaczyć, Słowo/Obraz Terytoria 2005

Poruszyła mnie okładka tej książki. To zdjęcie detalu z rzymskiej Fontanna di Trevi – miejsca, gdzie sztuczne skały przechodzą w fasadę pałacu. Pomiędzy te dwa światy wciskają się starannie odkute w kamieniu kwiaty. Kiedyś zrobiłem takie samo zdjęcie, więc w odruchu poczucia powinowactwa, sięgnąłem po książkę. Z radością odnalazłem w niej pewien ideał pisania o architekturze, rozumianej jako część kultury. Architektura jawi się tu jako pretekst do rozważań o pisarzach, artystach, prądach epoki, o książkach, wystawach i podróżach. Mówiąc krótko – staje się kluczem do kultury.

W tym zbiorze esejów powstałych w latach 1983-2000 i drukowanych w różnych periodykach – zarówno fachowych, jak i literackich – nie ma spójnej narracji czy przewodniego motywu. To raczej „lapidarium”, kolekcja ujętych w doskonałą formę refleksji i obserwacji niespiesznego przechodnia (jak powiedziałby Jerzy Stempowski). Z założeniem, że więcej wiedzieć to lepiej, głębiej zobaczyć. A „zobaczyć” to dostąpić rodzaju wtajemniczenia niemożliwego bez erudycji i kontemplacji. Czy jednak jeszcze potrafimy – tak jak Paczowski – bezinteresownie czytać i patrzeć tak intensywnie, by zobaczyć?

Tagi:
Nie żyje architekt Marek Niklewicz W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Tarcza antykryzysowa w architekturze: jak architekci oceniają pomoc w ramach tarczy antykryzysowej Czy tarcza antykryzysowa pomoże architektom? W kilka tygodni od wprowadzenia specustawy pytamy o jej konsekwencje: z jakich rozwiązań  zamierzają skorzystać duże, a z jakich małe pracownie architektoniczne i w jaki sposób epidemia koronawirusa wpływa dziś na sytuację finansową architektów [APA Wojciechowski, BBGK, WXCA, ARE, Lewicki, Łatak, xystudio, menthol, A2P2].
Najlepsi młodzi architekci: Polacy na liście Europe 40 Under 40 Polacy po raz kolejny w gronie najlepszych młodych architektów Europy! Na liście European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku: Anna Paszkowska-Grudziąż, Jakub Cieślik i Łukasz Skorek.
W wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński 9 kwietnia 2020 roku zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, pasjonat architektury, wychowawca i mentor kilku pokoleń krakowskich architektów.
Nastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 38% badanych architektów przewiduje spadek popytu na usługi w 2020 roku, a 30% sądzi, że popyt będzie na takim samym poziomie jak w zeszłym roku. Publikujemy wyniki raportu BCMM „Nastroje architektów 2020”.