Architektura MuratorKrytykaBudowanie w służbie ekologii

Budowanie w służbie ekologii

W Re-inventing Construction nie brakuje utopijno-teoretycznych wizji, takich jak próba przekształcenia Nowego Jorku w organizm samowystarczalny pod względem zaopatrzenia w pożywienie (...). Intrygującym wątkiem jest potępienie pasywnych technik energooszczędności. Ilka i Andreas Ruby podkreślają wysokie pod względem ekologicznym koszty produkcji materiałów używanych do budowy pasywnych domów, które w dodatku są nieprzyjazne dla użytkowników (...). Na dłuższą metę ekologia nie może być sprzeczna z ekonomią, bo dopóki wdrażanie ekologicznych rozwiązań będzie wymagało nieustających nakładów finansowych, dopóty jego zasięg będzie globalnie ograniczony.

Re-inventing construction
Energos – moduł kalkulacji energetycznych w Vectorworks (BIM 6D): jak optymalnie wykorzystać go w procesie projektowania Niskie zużycie mediów, zwłaszcza energii, to jedna z kluczowych cech budynku zrównoważonego. Moduł kalkulacji energetycznych Energos pozwala architektom znacząco usprawnić i skrócić przebieg prac projektowych.
Festiwal Naturalnego Budowania w Warszawie Już 24 i 25 czerwca odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Naturalnego Budowania. W programie warsztaty i dyskusje na temat wykorzystywania słomy, gliny, konopi oraz innych naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów do wznoszenia domów.
Budownictwo energooszczędne w Chinach. Wielorodzinny budynek pasywny projektu Peter Ruge Architekten Pracownia architektoniczna Peter Ruge Architekten ustanowiła nowe standardy budownictwa pasywnego w południowych Chinach. Budynek, który oszczędza 95% energii, w stosunku do konwencjonalnego domu, jest pierwszym tego typu w subtropikalnym, azjatyckim klimacie