Architektura MuratorKrytykaAlbert Speer, Wspomnienia

Albert Speer, Wspomnienia

To książka przestroga, aktualna i dziś, gdy obserwujemy jak największe gwiazdy współczesnej architektury, z dala od ojczystej Europy, zapominają o ideach, ekologii, poszanowaniu dziedzictwa kulturowego i z niefrasobliwą pasją realizują zamówienia totalitarnych mocodawców – recenzja Wojciecha Targowskiego.

Wspomnienia
Albert Speer, Wspomnienia, Wydawnictwo MON 1973

Nie jest to książka o architekturze. Bardziej o człowieku: o współtwórcy totalitaryzmu w sztuce, o wielkim architekcie i wielkim marzycielu, za jakiego uznał go niestrudzony prowokator Franciszek Starowieyski (Przewodnik inteligentnego snoba według F. Starowieyskiego, Prószyński i S-ka 2008 – warto przeczytać!) i pewnie przede wszystkim o funkcjonariuszu III Rzeszy skazanym za zbrodnie wojenne. Wspomnienia Speera to opowieść architekta o samym sobie. Warto przyjrzeć się osobowości człowieka zarażonego chorobą złej idei, oddanego jej bez reszty, chcącego jednak przekonać, że zawsze pozostawał wrażliwym humanistą i artystą.

Książka napisana jest znakomitym językiem, pozwalającym na częste powroty do lektury. Albert Speer był niepospolicie uzdolniony, także literacko. Był młodym, sprawnym architektem, co wraz z wyjątkowymi talentami organizacyjnymi, zjednało mu potwornego mecenasa. Ten młody człowiek spostrzegł szansę realizacji zamierzeń, o jakich architektom się nie śniło. Znamienne, że rozdziały poświęcone architekturze wypełnione są liczbami dowodzącymi, w jak wielkim stopniu gmachy tysiącletniej Germanii przerosną wszelkie znane Europie budowle. To książka przestroga, aktualna i dziś, gdy obserwujemy jak największe gwiazdy współczesnej architektury, z dala od ojczystej Europy, zapominają o ideach, ekologii, poszanowaniu dziedzictwa kulturowego i z niefrasobliwą pasją realizują zamówienia totalitarnych mocodawców na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.