Wspomnienia

i

Autor: Archiwum Architektury Albert Speer, Wspomnienia, Wydawnictwo MON 1973

Albert Speer, Wspomnienia

2016-05-31 11:51

To książka przestroga, aktualna i dziś, gdy obserwujemy jak największe gwiazdy współczesnej architektury, z dala od ojczystej Europy, zapominają o ideach, ekologii, poszanowaniu dziedzictwa kulturowego i z niefrasobliwą pasją realizują zamówienia totalitarnych mocodawców – recenzja Wojciecha Targowskiego.

Nie jest to książka o architekturze. Bardziej o człowieku: o współtwórcy totalitaryzmu w sztuce, o wielkim architekcie i wielkim marzycielu, za jakiego uznał go niestrudzony prowokator Franciszek Starowieyski (Przewodnik inteligentnego snoba według F. Starowieyskiego, Prószyński i S-ka 2008 – warto przeczytać!) i pewnie przede wszystkim o funkcjonariuszu III Rzeszy skazanym za zbrodnie wojenne. Wspomnienia Speera to opowieść architekta o samym sobie. Warto przyjrzeć się osobowości człowieka zarażonego chorobą złej idei, oddanego jej bez reszty, chcącego jednak przekonać, że zawsze pozostawał wrażliwym humanistą i artystą.

Książka napisana jest znakomitym językiem, pozwalającym na częste powroty do lektury. Albert Speer był niepospolicie uzdolniony, także literacko. Był młodym, sprawnym architektem, co wraz z wyjątkowymi talentami organizacyjnymi, zjednało mu potwornego mecenasa. Ten młody człowiek spostrzegł szansę realizacji zamierzeń, o jakich architektom się nie śniło. Znamienne, że rozdziały poświęcone architekturze wypełnione są liczbami dowodzącymi, w jak wielkim stopniu gmachy tysiącletniej Germanii przerosną wszelkie znane Europie budowle. To książka przestroga, aktualna i dziś, gdy obserwujemy jak największe gwiazdy współczesnej architektury, z dala od ojczystej Europy, zapominają o ideach, ekologii, poszanowaniu dziedzictwa kulturowego i z niefrasobliwą pasją realizują zamówienia totalitarnych mocodawców na Bliskim i Dalekim Wschodzie.