Architektura MuratorKrytykaCities X Lines: A New Lens For The Urbanistic Project po redakcją Joana Busquetsa i Felipe Correa

Cities X Lines: A New Lens For The Urbanistic Project po redakcją Joana Busquetsa i Felipe Correa

Publikacja powstała jako podsumowanie trzyletniego seminarium naukowego w Harvard Graduate School of Design. Celem badań było udokumentowanie najważniejszych metod i narzędzi stosowanych aktualnie na świecie do kształtowania struktury przestrzennej miast i terenów otwartych – recenzja Marleny Happach.

Cities X lines
Cities X Lines: A New Lens for the Urbanistic Project, red. Joan Busquets, Felipe Correa, Harvard University Graduate School of Design 2007

Przy pobieżnym przejrzeniu książka ta wydaje się należeć do popularnego gatunku albumowych prezentacji najnowszych realizacji architektonicznych – pięknie wydanych zestawów profesjonalnych fotografii z jak najkrótszym opisem dotyczącym obiektu, jego autorów i lokalizacji. Pewnie wielu architektów dobrze zna przyjemność kartkowania takich pozycji, łatwostrawnych i atrakcyjnych jak teledysk. Ale w tym przypadku ładne obrazki to nie wszystko. Publikacja Zwinne zarządzanie powstała jako podsumowanie trzyletniego seminarium naukowego w Harvard Graduate School of Design. Pracą zespołu badaczy kierował profesor Joan Busquets, uznany teoretyk i praktyk, który w latach 80. decydował o kształcie przestrzennym Barcelony, a później przyczynił się do zdefiniowania strategii miejskich dla Rotterdamu, Toledo, Hagi, Trydentu, Lizbony, São Paulo czy Singapuru. Celem tych badań było udokumentowanie najważniejszych metod i narzędzi stosowanych aktualnie na świecie do kształtowania struktury przestrzennej miast i terenów otwartych. W wyniku analiz określonych zostało podstawowych dziesięć linii działania (tytułowe X lines), które dokładnie zaprezentowano. Merytorycznym podziałom podporządkowana jest struktura książki. Każdy z dziesięciu rozdziałów składa się z dwóch części. Pierwsza to zbiór obrazów. Druga to bardzo syntetyczny esencjonalny tekst, który opisuje pokazaną na przykładach metodę. Tę teoretyczną ramę pogłębia analiza historyczna danej techniki, określenie pierwowzorów i kontekstu.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.