Architektura MuratorKrytykaCities X Lines: A New Lens For The Urbanistic Project po redakcją Joana Busquetsa i Felipe Correa

Cities X Lines: A New Lens For The Urbanistic Project po redakcją Joana Busquetsa i Felipe Correa

Publikacja powstała jako podsumowanie trzyletniego seminarium naukowego w Harvard Graduate School of Design. Celem badań było udokumentowanie najważniejszych metod i narzędzi stosowanych aktualnie na świecie do kształtowania struktury przestrzennej miast i terenów otwartych – recenzja Marleny Happach.

Cities X lines
Cities X Lines: A New Lens for the Urbanistic Project, red. Joan Busquets, Felipe Correa, Harvard University Graduate School of Design 2007

Przy pobieżnym przejrzeniu książka ta wydaje się należeć do popularnego gatunku albumowych prezentacji najnowszych realizacji architektonicznych – pięknie wydanych zestawów profesjonalnych fotografii z jak najkrótszym opisem dotyczącym obiektu, jego autorów i lokalizacji. Pewnie wielu architektów dobrze zna przyjemność kartkowania takich pozycji, łatwostrawnych i atrakcyjnych jak teledysk. Ale w tym przypadku ładne obrazki to nie wszystko. Publikacja Zwinne zarządzanie powstała jako podsumowanie trzyletniego seminarium naukowego w Harvard Graduate School of Design. Pracą zespołu badaczy kierował profesor Joan Busquets, uznany teoretyk i praktyk, który w latach 80. decydował o kształcie przestrzennym Barcelony, a później przyczynił się do zdefiniowania strategii miejskich dla Rotterdamu, Toledo, Hagi, Trydentu, Lizbony, São Paulo czy Singapuru. Celem tych badań było udokumentowanie najważniejszych metod i narzędzi stosowanych aktualnie na świecie do kształtowania struktury przestrzennej miast i terenów otwartych. W wyniku analiz określonych zostało podstawowych dziesięć linii działania (tytułowe X lines), które dokładnie zaprezentowano. Merytorycznym podziałom podporządkowana jest struktura książki. Każdy z dziesięciu rozdziałów składa się z dwóch części. Pierwsza to zbiór obrazów. Druga to bardzo syntetyczny esencjonalny tekst, który opisuje pokazaną na przykładach metodę. Tę teoretyczną ramę pogłębia analiza historyczna danej techniki, określenie pierwowzorów i kontekstu.

Wielofunkcyjne. Charakterystyka inwestycji mixed-use w Polsce i na świecie: raport ThinkCo Autorzy raportu poddają szczegółowej analizie ponad 100 projektów mixed-use z całego świata, przyglądając się im pod kątem architektury, ale też mechanizmów planowania czy zarządzania. Publikację wzbogacają unikalne zestawienia statystyczne dotyczące m.in. popularności występowania poszczególnych funkcji czy lokalizacji inwestycji oraz komentarze ekspertów nieruchomości.
Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty „Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” to komiksowa fabularyzowana biografia zarówno Ludwiga Mies van der Rohego, jak i „heroicznej” epoki nowoczesnej architektury. Lektura uzmysławia nam, kim tak naprawdę był jeden z najbardziej eleganckich i najchętniej naśladowanych architektów XX wieku.
Kompendium „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami” do pobrania za darmo! Jeśli nie zrozumiemy, że śmierć ptaków jest takim samym przejawem bezmyślnej przemocy nad przyrodą, jak niszczenie lasów czy osuszanie bagien, natura nam odpłaci się i za to, tak jak odpłaca się już obecnie, grożąc katastrofą – pisze w przedmowie Ewa Kuryłowicz. Publikacja „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy” jest już dostępna do pobrania bezpłatnie w wersji .pdf.
BAZARCH* w sieci 2021: kolejna edycja targów książki o architekturze Już 28 maja startuje BAZARCH* w sieci 2021 – kolejna odsłona wirtualnych targów książki o architekturze i mieście.  W bazarchowym cyfrowym audytorium obejrzymy nagrania ze spotkań autorskich i posłuchamy podkastów o prezentowanych książkach.
Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy: spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Wydawnictwo Filtry zapraszają na premierę książki Grzegorza Piątka „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”. Spotkanie z autorem poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska.
Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.