AI w architekturze

i

Autor: serwis prasowy

AI w architekturze

Czy sztuczna inteligencja może pomóc architektom zbudować lepszy świat?

2023-05-19 23:34

Architekci coraz częściej korzystają z narzędzi sztucznej inteligencji, aby ułatwić sobie pracę i skrócić czas potrzebny na przygotowanie projektów. Już teraz z jej pomocą możliwe jest tworzenie choćby wielu wersji elewacji wraz z dobrej jakości wizualizacjami. W jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomóc architektów w pracy i jakie perspektywy wykorzystania AI w architekturze można przewidzieć?

W związku z postępem technologicznym coraz więcej biur architektonicznych zaczyna korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji. Dzięki temu mają możliwość szybszego i efektywniejszego tworzenia projektów, co przekłada się na zadowolenie klientów i większe zyski dla inwestora.

Rola AI w procesie architektonicznym

Dziś narzędzia nie służą wyłącznie do projektowania, ale także mogą pomóc w generowaniu opisów projektów, materiałów i sugestii. Można je również wykorzystać do analizy dokumentów, wytycznych, tworzenia skrótów i podsumowań – możliwości zastosowania są bardzo szerokie i stale rosną.

AI w architekturze

i

Autor: serwis prasowy

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji (generatywne obrazowanie) możliwe jest już teraz tworzenie wielu różnych wersji elewacji wraz z wysokiej jakości wizualizacjami. Przykładowo, dla komputera średniej klasy, możliwe jest stworzenie nawet dwudziestu dobrych wersji elewacji w ciągu ośmiu minut, w oparciu o szkic i opis . Nie chodzi tu o tzw. halucynacje, których wiele przykładów widać w sieci, a o rzetelnym trzymaniu się wytycznych projektu.

Takie rozwiązania zostały już przetestowane. Zespół SRDK Studio analizuje sposoby ich zaimplementowania do pracy w biurze. Dzięki temu, że sztuczna inteligencja jest w stanie wykonywać wiele zadań wymagających dużo czasu i pracy, architekci mogą skupić się na innych aspektach projektów.

Sztuczna inteligencja: zmiana dzieje się teraz

Wykorzystanie sztucznej inteligencji może umożliwić m.in. skrócenie czasu konsultacji społecznych z inwestorem i przyspieszenie procesu akceptacji projektu. Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w architekturze wydają się nieograniczone i obiecujące. Mogą one obejmować skrócenie czasu tworzenia projektów, trwania budowy oraz całej inwestycji, optymalizację kosztów utrzymania inwestycji, zwiększenie efektywności w zakresie projektowania zrównoważonego oraz inteligentnych miast.

Obawy o całkowite zastąpienie ludzi przez sztuczną inteligencję są dość powszechne. Architekci obawiają się, że ich praca może stracić na wartości, a ich ekspertyza może zostać zastąpiona przez algorytmy i systemy. Niemniej jednak, sztuczna inteligencja nie dorównuje ekspertom w analizowaniu sytuacji, rozwiązywaniu problemów czy podejmowaniu kluczowych decyzji. Architekci muszą brać pod uwagę unikalne potrzeby i oczekiwania użytkowników końcowych projektów – coś, czego sztuczna inteligencja nie jest w stanie zrobi. podsumowując, sztuczna inteligencja będzie wartościowym narzędziem wspierającym projektowanie, ale nie wyeliminuje nigdy do końca twórczego czynnika ludzkiego.