Witold Lipiński

Dom MIR Witolda Lipińskiego we Wrocławiu. Tak w PRL-u eksperymentowano w architekturze

Jak bardzo kosmiczne budynki Witolda Lipińskiego moglibyśmy dziś podziwiać w Polsce, gdyby nie ograniczały go niedobory i normy czasów PRL-u? Nawet pomimo tych ograniczeń udało mu się zaprojektować budynki, które do dziś wyróżniają się swoją formą. Prawie każdy zna Obserwatorium na Śnieżce, ale jak wyglądały domy projektowane przez architekta? Jednym z nich jest dom MIR.

Spis treści

  1. Dom MIR we Wrocławiu, czyli eksperymenty Witolda Lipińskiego
  2. Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego - wystawa we Wrocławiu

Dom MIR we Wrocławiu, czyli eksperymenty Witolda Lipińskiego

Niewiele wiadomo o domu MIR - to w końcu własność prywatna. Budowa trwała dwa lata, od 1963 do 1965 roku. Autorem budynku był architekt Witold Lipiński, który ledwie rok wcześniej rozpoczął inną i szalenie ważną budowę - domu własnego znanego dziś jako Dom Igloo. Być może to właśnie ta wyjątkowa kosmiczna kopuła zainspirowała prywatnego właściciela, by zamówić projekt u Lipińskiego. Oba domy dzieli ledwie kilometr.

Mimo że dom nie jest duży, otwarte piętro i duże przeszklenie powiększają wizualnie przestrzeń. Wciąż znajdują się tu oryginalne elementy wyposażenia, m.in. schody z metaloplastyką.

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany

Dom o przekroju łuku przypomina nieco domek letniskowy, tyle tylko że podobnych projektów w PRL-u można było ze świeczką szukać, a i tak by się ich nie znalazło - dopóki nie trafiłoby się oczywiście np. na beczułkowatą formę prefabrykowanych domków letniskowych typu Diogenes (którym jednak do domów daleko), czy obłe, ale jednak znacznie bardziej masywne Kopulaki - warszawskie domy-grzyby z Osiedla Zakątek budowane w latach 1961-1966. Albo na inny projekt Lipińskiego.

Być może Witold Lipiński po budowie domu MIR czuł lekki niedosyt związany z łukowatymi kształtami domu, bo później stworzył projekt bardzo podobny, w którym bez pudła da się rozpoznać rękę architekta. Dolnośląski ośrodek wypoczynkowy w Rokitkach koło Legnicy (1970-1972) to dwa kręgi złączonych ze sobą domków letniskowych wykonanych ze znajomo wyglądających łukowatych prefabrykatów.

3 lata po ukończeniu domu MIR, na drugim końcu miasta, ruszyła kolejna inwestycja - na ul. Wyścigowej od 1968 do 1975 rósł tzw. Grzybek. Dom MIR nie jest dziś w najlepszym stanie. Mimo stale rosnącego zainteresowania architekturą Witolda Lipińskiego - stworzył bądź co bądź jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziś budynków powojennego modernizmu, Obserwatorium na Śnieżce - jego projekty nadal nie mają gwarancji ochrony. Rokitki już częściowo przestały istnieć.

Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego - wystawa we Wrocławiu

W Muzeum Architektury we Wrocławiu do 2 czerwca 2024 roku trwa wystawa poświęcona twórczości Lipińskiego, który swoimi prekursorskimi projektami wychodził poza standardowe budownictwo w czasach PRL-u. Wychodził poza nie do tego stopnia, że dom własny musiał budować sam, nikt bowiem nie chciał się tego podjąć.

Postulował współistnienie człowieka i przyrody, a jego futurystyczne projekty do dziś to odzwierciedlają. O tym, jaką przestrzeń tworzył, opowiada wystawa Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego, na której można zobaczyć również jego niezrealizowane wizje. Kuratorami wystawy są Michał Duda i Daria Kieżun.

Źródło: mmczarnecki.pl, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz warszawskie Kopulaki, czyli domy-grzyby z Osiedla Zakątek: