Czynsz jest tu taki sam jak 500 lat temu - mniej niż 1 euro. Fuggerei to najstarsze osiedle socjalne na świecie

2025-04-18 13:03

To niewielkie osiedle w niemieckim Augsburgu znajduje się w ciągłym użytku od prawie 500 lat - i można w nim zamieszkać za mniej niż jedno euro. Fuggerei to najstarsze osiedle socjalne na świecie. Stoją tu 52 domy w stylu niemieckiego renesansu otoczone murami z bramami. Każdy przyjęty do Fuggerei ma zapewnione mieszkanie do końca życia. Jest tu szkoła, szpital, restauracja, ogródek piwny i kościół. Przypominamy materiał z 2018 roku.

Spis treści

  1. Fuggerei w Augsburgu
  2. Założenie: domy dla katolickich rodzin
  3. Osiedle zamykane na noc, nie wrócisz - płacisz karę
  4. Fuggerei. Zdjęcia
Warszawski Jamnik

Fuggerei w Augsburgu

Osiem otoczonych murem ulic w bawarskim Augsburgu składa się na niewielkie założenie architektoniczne, założone w 1516 i rozbudowywane w kolejnych latach. Ufundował je jeden z najbogatszych wówczas ludzi na świecie, Jakub Fugger, tworząc niewielką dzielnicę zabudowaną szeregowymi domami. Każdy budynek podzielony jest na dwa mieszkania - parterowe z dostępem do ogrodu i na piętrze z dostępem do strychu. Oba mieszkania mają jednak własne drzwi frontowe - tak, aby tworzyć wrażenie mieszkania w osobnym domu.

fuggerei

i

Autor: Archiwum serwisu Widok na Herrengasse - główną ulicę osiedla. Fot. Wolfgang B. Kleiner/Wikimedia Commons/CC 3.0 SA

Założenie: domy dla katolickich rodzin

Na osiedlu mogły zamieszać katolickie rodziny Augsburga, które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Jedynymi warunkami były opłacanie rocznego czynszu w wysokości jednego guldena oraz codzienna modlitwa w imieniu fundatora, jak również wypełnianie przez mieszkańców drobnych prac na rzecz wspólnoty. Te zasady nie zmieniły się od prawie 500 lat, zaś wysokość czynszu nie uległa zmianie wraz z inflacją - obecnie roczna opłata za mieszkanie wynosi... 0,88 euro.

Obecnie na terenie założenia znajdują się 52 domy.

fuggerei

i

Autor: Archiwum Architektury Widok na bramę wjazdową

Osiedle zamykane na noc, nie wrócisz - płacisz karę

Fuggerei jest nieprzerwanie zamieszkane od dnia powstania. Osiedle zostało częściowo zbombardowane w trakcie II wojny światowej; mieszkańcy odbudowali zniszczone elementy w sposób architektonicznie spójny z historyczną zabudową. Otoczony murem obszar wciąż zamykany jest na noc - mieszkańcy, którzy nie wrócą do domu przed 10 wieczorem, muszą zapłacić jedno euro stróżowi nocnemu. Podczas dnia osiedle udostępniane jest także zwiedzającym.

Czytaj też:

Kafle ze starych pieców na ścianie. Komunalne mieszkania w Katowicach

fuggerei

i

Autor: Archiwum serwisu Wnętrze mieszkania pokazowego w Fuggerei, udostępnianego turystom. Osiedle można odwiedzić po wniesieniu opłaty w wysokości 4 euro - czyli cztery razy więcej, niż wynosi roczny czynsz.  Fot. context medien und verlag Augsburg/Wikimedia Commons/CC 3.0 SA

Pozostałe budynki na terenie osiedla zmieniały swoją formę i przeznaczenie w zależności od potrzeb mieszkańców - obejmując kościół, szkołę czy ambulatorium. Obecnie osiedle utrzymywane jest z pieniędzy założonego w XVI wieku funduszu, którego zadaniem było inwestowanie środków na finansowanie Fuggerei.

Fuggerei. Zdjęcia

Architektura-murator. Podcast 30/30
Czesław Bielecki. Architektura déjà vu
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News