Architektura MuratorKrytykaGrundrissfibel – Wohnbauten: 62 Wettbewerbe im gemeinnützigen Wohnungsbau 1999 – 2015

Grundrissfibel – Wohnbauten: 62 Wettbewerbe im gemeinnützigen Wohnungsbau 1999 – 2015

Publikacja dokumentuje 62 konkursy mieszkaniowe w Zurychu i przedstawia 570 zgłoszonych projektów, prezentując w zunifikowanej formie tylko rzut parteru z zagospodarowaniem terenu oraz rzut przykładowej sekcji mieszkaniowej. Książka opracowana ze szwajcarską precyzją i pragmatyzmem przedstawia niebywałe bogactwo typologii – recenzja Wojciecha Koteckiego.

Grundrissfibel – Wohnbauten: 62 Wettbewerbe im gemeinnützigen Wohnungsbau 1999 – 2015

Moje doświadczenie pozwala mi stwierdzić, że istnieją tylko trzy typologie zabudowy mieszkaniowej i pięć typów mieszkań. Projektując nowe osiedla koncentrujemy się na tzw. „pumie” i sposobie mocowania balustrady. Rynek komercyjny skodyfikował typologię mieszkaniową do tego stopnia, że z inwestorami właściwie rozumiemy się bez słów. Wszystkie budynki są takie same. Architekturą rządzą prawa wolnego rynku. Bo jeśli coś się dobrze sprzedaje, to po co eksperymentować? Z tej perspektywy lektura Grundrissfibel jest jak egzotyczna podróż w nieznane. Publikacja dokumentuje 62 konkursy mieszkaniowe w Zurychu i przedstawia 570 zgłoszonych projektów, prezentując w zunifikowanej formie tylko rzut parteru z zagospodarowaniem terenu oraz rzut przykładowej sekcji mieszkaniowej. Książka opracowana ze szwajcarską precyzją i pragmatyzmem przedstawia niebywałe bogactwo typologii. Z każdym kolejnym projektem coraz bardziej fascynuje pomysłowość architektów. Po obejrzeniu całości można wyciągnąć jednak dość smutny wniosek – szwajcarskie rozwiązania, choć inspirujące, nie mają szansy na realizację w polskiej rzeczywistości. Mimo wszystko warto tę książkę przeglądać. Skłania do refleksji nad kondycją polskiego budownictwa mieszkaniowego i zawodu architekta. Może Warszawska Dzielnica Społeczna, nad którą pracujemy od prawie roku, będzie wehikułem przenoszenia dobrych pomysłów i zaszczepiania ich w świadomości warszawiaków?

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.