Ostatni taki hotel na podhalu

Hotel Tatry Małe Ciche - obiekt opiera się podhalańskim modernizacjom. Pełno tu sztuki, mozaik i oryginalnego wyposażenia z PRL-u

2024-08-22 15:40

Niewiele jest w Polsce takich hoteli - wszystkie przechodzą w końcu drastyczne remonty, tracąc oryginalne wyposażenie. W Hotelu Tatry wciąż znajdują się dzieła powojennych artystów, w tym Bronisława Chromego czy Henryka Burzca oraz oryginalna ceramika i szklana mozaika Krystyny Zgud-Strachockiej - drugie jej podobne dzieło z Hotelu Forum zostało niedawno zniszczone.

Spis treści

  1. Hotel Tatry czyli Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów "Polana Zgorzelisko" - zatrzęsienie sztuki
  2. Hotele w Polsce, w których zatrzymał się czas - gdzie jeszcze znaleźć takie wnętrza?

Hotel Tatry czyli Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów "Polana Zgorzelisko" - zatrzęsienie sztuki

Rządowe pochodzenie Ośrodka wiele tłumaczy. Mimo że w czasach PRL-u zwykłym obywatelom nie szczędzono dostępu do starannie projektowanych wnętrz, w obecnym Hotelu Tatry nagromadzenie sztuki jest ogromne. Do dziś zachowały się nie tylko ceramika, boazerie czy ręcznie formowane żyrandole, ale i kilimy oraz płaskorzeźby związanego z podhalem rzeźbiarza Henryka Burzca czy dzieła krakowskiego artysty Bronisława Chromego - od łatwego do przeoczenia fryzu nad wejściem po medaliony wprawione w drewnianą konstrukcję w sali kominkowej. Medaliony nie byle jakie (sic!), bo tematycznie nawiązujące do wyścigu kosmicznego.

Zobacz także: Warszawskie mozaiki. Przewodnik po najpiękniejszych mozaikach PRL w stolicy

Wspaniałe, dynamiczne rzeźby Burzca można dziś podziwiać w całym Zakopanem, ale i innych miastach, np. w Łodzi. Bronisław Chromy swoimi kamiennymi zwierzętami dekorował przestrzeń miejską Krakowa, a jego galeria w krakowskim Parku Decjusza działa do dziś (w bardzo ciekawym, socmodernistycznym budynku zresztą).

Hotel Tatry, Małe Ciche - zobacz zdjęcia wnętrz perły architektury PRL

i

Autor: Julia Dragović

W głębi sali kominkowej architekt budynku, Stanisław Miroszewski, zaplanował bar. Jego wnętrza, jak i całego hotelu, powstały na podstawie koncepcji Aliny Zięby. Ścianę witającą gości ozdobiono wykonaną szklaną mozaiką Krystyny Zgud-Strachockiej, autorki szalenie ważnej dla małopolskiej ceramiki architektonicznej.

To ona stworzyła potężną mozaikę w krakowskim Kinie Kijów i złotą mozaikę w przylegającym doń Hotelu Cracovia, czy też bezcenną instalację ceramiczną w Nowej Pijalni Wód Mineralnych w Krynicy, która nie spotkała się z należytym szacunkiem inwestora i autora projektu przebudowy z lat 2013-2014. Dziś możemy oglądać jedynie jej część, w dość niefortunnym otoczeniu. Wreszcie - stworzyła też siostrzaną szklaną mozaikę w restauracji nieczynnego od lat Hotelu Forum w Krakowie, która jednak - jak niedawno poinformowaliśmy - została zniszczona przez wandali między 2020 a 2022 rokiem.

Zobacz także: Mozaiki w Tychach. Przewodnik po ceramicznej sztuce PRL-u

Oddany do użytku w połowie lat 70. ośrodek pozostawał niedostępny dla klasy robotniczej, z czasem jednak oddano go do ogólnego użytku. Wciąż nie znajduje się w rękach prywatnych.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Hotele w Polsce, w których zatrzymał się czas - gdzie jeszcze znaleźć takie wnętrza?

W całym kraju spotkać można pojedyncze oryginalne elementy wystroju wnętrz w byłych ośrodkach wczasowych czy sanatoriach. Towarzyszą im najczęściej okoliczności mniej lub bardziej udanych remontów i modernizacji. Lub przeciwnie. W im gorszym stanie jest obiekt, tym większe szanse na zastanie dzieł powojennych artystów. W idealnym świecie dałoby się pogodzić renowację sztuki z podwyższeniem standardu.

Bodaj najbliższym Hotelowi Tatry miejscem, które wciąż opiera się drastycznym remontom, zachowując przy tym niepowtarzalnie bajkowy wręcz klimat (choć jednocześnie utrzymując standard, który dla wielu będzie pewnie zbyt niski) jest Ośrodek Wypoczynkowy Kabel w Zakopanem składający się z domków typu Brda pośród paproci, kamiennych mostków i potoków, z ceramicznymi okładzinami w niektórych wnętrzach.

Na drugim końcu Polski znajduje się natomiast zakonserwowany O.W. Posejdon w Jastarni pełen mozaik, wciąż z oryginalnym wnętrzem.

Źródło: Bożena Kostuch, Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku (wyd. Muzeum Narodowe w Krakowie, 2015)

Zobacz także: Pałac Ślubów w Częstochowie. 40 lat później wciąż zachwyca oryginalnym wnętrzem z czasów PRL-u