Architektura MuratorKrytykaJan Gehl, Miasta dla ludzi

Jan Gehl, Miasta dla ludzi

Przydatność tej publikacji dla powszechnej edukacji użytkowników miasta, polityków oraz pracowników instytucji i samorządów odpowiedzialnych za kształtowanie miejskiego środowiska, doceniona została już w wielu krajach – recenzja Romualda Loeglera.

Miasta dla ludzi
Jan Gehl, Miasta dla ludzi, tłum. Szymon Nogalski, Wydawnictwo RAM 2014

Tworzenie publicznych przestrzeni w mieście jest szansą na jego prawdziwą egzystencję, na rozwój i aktywność. Ulice, place i parki odzwierciedlają jakość urbanizacyjnej propozycji, którą należy rozumieć jako wyzwanie dla prywatnych inwestorów. Przestrzeń publiczna w każdym mieście zapewnia tradycyjne miejsce miejskich interakcji – swoisty rdzeń powiązań poszczególnych jego części. Będąc społeczną własnością, stanowić winna szkielet porządkujący przestrzenny układ miasta i wyznaczać „pola” działalności inwestorów. Przestrzeń publiczna nie jest bowiem tylko obszarem pomiędzy układem dróg transportowych i placów, lecz także kreuje i reguluje stosunki pomiędzy użytkownikiem a zbudowanym środowiskiem miejskiej struktury.

Poświęcona wspomnianej wyżej problematyce książka Miasta dla ludzi profesora Jana Gehla w przystępny i bogaty sposób opisuje relację człowiek – miasto. Przydatność tej publikacji dla powszechnej edukacji użytkowników miasta, polityków oraz pracowników instytucji i samorządów odpowiedzialnych za kształtowanie miejskiego środowiska, doceniona została już w wielu krajach. W przedmowie do książki Richard Rogers napisał: Nikt nie zbadał morfologii i użytkowania przestrzeni publicznych w takim zakresie, jak Jan Gehl. Każdy, kto będzie czytać tę książkę, pozna jego zaskakująco spostrzegawcze zrozumienie zależności pomiędzy przestrzenią publiczną i społeczeństwem obywatelskim, przekona się, jak aspekty te są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.