Architektura MuratorKrytykaJan Gehl, Miasta dla ludzi

Jan Gehl, Miasta dla ludzi

Przydatność tej publikacji dla powszechnej edukacji użytkowników miasta, polityków oraz pracowników instytucji i samorządów odpowiedzialnych za kształtowanie miejskiego środowiska, doceniona została już w wielu krajach – recenzja Romualda Loeglera.

Miasta dla ludzi
Jan Gehl, Miasta dla ludzi, tłum. Szymon Nogalski, Wydawnictwo RAM 2014

Tworzenie publicznych przestrzeni w mieście jest szansą na jego prawdziwą egzystencję, na rozwój i aktywność. Ulice, place i parki odzwierciedlają jakość urbanizacyjnej propozycji, którą należy rozumieć jako wyzwanie dla prywatnych inwestorów. Przestrzeń publiczna w każdym mieście zapewnia tradycyjne miejsce miejskich interakcji – swoisty rdzeń powiązań poszczególnych jego części. Będąc społeczną własnością, stanowić winna szkielet porządkujący przestrzenny układ miasta i wyznaczać „pola” działalności inwestorów. Przestrzeń publiczna nie jest bowiem tylko obszarem pomiędzy układem dróg transportowych i placów, lecz także kreuje i reguluje stosunki pomiędzy użytkownikiem a zbudowanym środowiskiem miejskiej struktury.

Poświęcona wspomnianej wyżej problematyce książka Miasta dla ludzi profesora Jana Gehla w przystępny i bogaty sposób opisuje relację człowiek – miasto. Przydatność tej publikacji dla powszechnej edukacji użytkowników miasta, polityków oraz pracowników instytucji i samorządów odpowiedzialnych za kształtowanie miejskiego środowiska, doceniona została już w wielu krajach. W przedmowie do książki Richard Rogers napisał: Nikt nie zbadał morfologii i użytkowania przestrzeni publicznych w takim zakresie, jak Jan Gehl. Każdy, kto będzie czytać tę książkę, pozna jego zaskakująco spostrzegawcze zrozumienie zależności pomiędzy przestrzenią publiczną i społeczeństwem obywatelskim, przekona się, jak aspekty te są ze sobą nierozerwalnie powiązane.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.
ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika po Warszawie, tym razem poświęconego architekturze Śródmieścia Północnego. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciek Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak i Peter Łyczkowski, a tekstami opatrzyli varsavianista Michał Kempiński i historyczka sztuki Ewa Ziajkowska.