Architektura MuratorKrytykaKrystyna Styrna-Bartkowicz, Loegler. Synopsis

Krystyna Styrna-Bartkowicz, Loegler. Synopsis

Krystynie Styrnie-Bartkowicz udało się zebrać i uporządkować imponującą ilość projektów, opisów autorskich, fenomenalnych szkiców oraz wywiadów z architektem i wypowiedzi innych o jego twórczości. Wyłania się z nich obraz architekta łączącego w swych dziełach oprócz niezwykłej architektonicznej sprawności, wrażliwość i świadomość – recenzja Dariusza Hermana.

Loegler Synopsis
Krystyna Styrna-Bartkowicz, Loegler Synopsis, RAM/Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 2015

Napisać o Romualdzie Loeglerze, że jest wybitnym architektem to stanowczo za mało. W panoramie polskiej architektury to postać wyjątkowa. Trafiła do nas książka będąca najkompletniejszym jak dotąd zapisem jego twórczości. Krystynie Styrna-Bartkowicz udało się zebrać i uporządkować imponującą ilość projektów, opisów autorskich, fenomenalnych szkiców oraz wywiadów z architektem i wypowiedzi innych o jego twórczości.

Wydanie książki zbiegło się z dwiema indywidualnymi Człowiek istota społeczna Kiedy studenci architektury nie wiedzieli w co ręce włożyć, ich uniwersyteccy koledzy z psychologii i socjologii wiedli dolce vita. Wielu z nas napawało to nieufnością do tych dziedzin. Psychologia społeczna oskarżana była o stawianie i udowadnianie tez, które są „oczywistą oczywistością” dla każdego, kto wychowywał się na podwórku z kluczem na szyi, jeździł na kolonie lub socjalizował się w inny sposób. Molierowski pan Jourdain ze zdumieniem dowiadywał się, że od czterdziestu lat mówi prozą. Takich wystawami dokumentującymi dorobek – na Drezdeńskim Uniwersytecie Technicznym i w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Z tych wystaw i z tego imponującego wydawnictwa, które są swoistą podróżą w czasie, wyłania się architekt łączący w swej twórczości oprócz niezwykłej architektonicznej sprawności, wrażliwość i świadomość. Dla wielu osób z mojego pokolenia, których studia przypadły na połowę lat 80., Romuald Loegler to posłaniec wiary w sens ambicji twórczych w każdych czasach, również w epoce kompletnej architektonicznej degrengolady schyłku komunizmu. Jest takie zdjęcie Loeglera w długim szalu w kolorze burgunda. Lubię to zdjęcie, przypomina mi powiedzenie o lepszym winie.

„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.