Architektura MuratorKrytykaKrystyna Styrna-Bartkowicz, Loegler. Synopsis

Krystyna Styrna-Bartkowicz, Loegler. Synopsis

Krystynie Styrnie-Bartkowicz udało się zebrać i uporządkować imponującą ilość projektów, opisów autorskich, fenomenalnych szkiców oraz wywiadów z architektem i wypowiedzi innych o jego twórczości. Wyłania się z nich obraz architekta łączącego w swych dziełach oprócz niezwykłej architektonicznej sprawności, wrażliwość i świadomość – recenzja Dariusza Hermana.

Loegler Synopsis
Krystyna Styrna-Bartkowicz, Loegler Synopsis, RAM/Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego 2015

Napisać o Romualdzie Loeglerze, że jest wybitnym architektem to stanowczo za mało. W panoramie polskiej architektury to postać wyjątkowa. Trafiła do nas książka będąca najkompletniejszym jak dotąd zapisem jego twórczości. Krystynie Styrna-Bartkowicz udało się zebrać i uporządkować imponującą ilość projektów, opisów autorskich, fenomenalnych szkiców oraz wywiadów z architektem i wypowiedzi innych o jego twórczości.

Wydanie książki zbiegło się z dwiema indywidualnymi Człowiek istota społeczna Kiedy studenci architektury nie wiedzieli w co ręce włożyć, ich uniwersyteccy koledzy z psychologii i socjologii wiedli dolce vita. Wielu z nas napawało to nieufnością do tych dziedzin. Psychologia społeczna oskarżana była o stawianie i udowadnianie tez, które są „oczywistą oczywistością” dla każdego, kto wychowywał się na podwórku z kluczem na szyi, jeździł na kolonie lub socjalizował się w inny sposób. Molierowski pan Jourdain ze zdumieniem dowiadywał się, że od czterdziestu lat mówi prozą. Takich wystawami dokumentującymi dorobek – na Drezdeńskim Uniwersytecie Technicznym i w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Z tych wystaw i z tego imponującego wydawnictwa, które są swoistą podróżą w czasie, wyłania się architekt łączący w swej twórczości oprócz niezwykłej architektonicznej sprawności, wrażliwość i świadomość. Dla wielu osób z mojego pokolenia, których studia przypadły na połowę lat 80., Romuald Loegler to posłaniec wiary w sens ambicji twórczych w każdych czasach, również w epoce kompletnej architektonicznej degrengolady schyłku komunizmu. Jest takie zdjęcie Loeglera w długim szalu w kolorze burgunda. Lubię to zdjęcie, przypomina mi powiedzenie o lepszym winie.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.