Zabytki Rygi

Mała Gildia czy Mały Hogwart? Ze ścian patrzą dziesiątki twarzy, pełno tu witraży i fresków

Ozdobna klatka schodowa obwieszona mnóstwem portretów, sala balowa z witrażami wprawionymi w strzeliste okna, mnóstwo starych sentencji zapisanych z kaligraficzną starannością na murach. Tak wyglądają wnętrza Małej Gildii w Rydze, przywodząc na myśl skojarzenia z wnętrzami Hogwartu, na których rosła cała generacja. Jak zwiedzić to miejsce i jaka jest jego historia?

Spis treści

  1. Mały Hogwart Małej Gildii w małym zamku
  2. Jak zwiedzić Małą Gildię w Rydze?
Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany

Mały Hogwart Małej Gildii w małym zamku

Neogotycki budynek Małej Gildii powstawał zaledwie dwa lata - w 1866 roku był już gotowy. Jego autorem jest silnie związany z Rygą architekt, Johann Felsko, który w dzisiejszej stolicy Łotwy stworzył plany dla historycznego centrum miasta, ale zaprojektował też m.in. ratusz, kościół św. Gertrudy i dwa budynki gimnazjów.

Zobacz także: Węże na suficie i złote kwiaty. Oto najmniej dostępne wnętrze w Krakowie

Mała Gildia pod patronatem św. Jana zrzeszała rzemieślników i jako organizacja funkcjonowała w latach 1352-1936. Później jej rolę przejęła ryska Izba Rzemieślników. Większa siostra Gildii stojąca po drugiej stronie ulicy, Duża Gildia - gromadziła kupców a później i pisarzy. Koegzystencja nie należała do najłatwiejszych, a środowisko raz na jakiś czas wzburzały konflikty.

Mała Gildia w Rydze to dziś jedno z ciekawszych zachowanych historycznych wnętrz miasta. Urządzono je z przepychem - wszystkie okna ozdobiono witrażami wykonanymi w Hanowerze, podłogi wyłożono mozaikami z lastryko stworzonymi przez włoskich rzemieślników z Frankfurtu nad Manem i drewnianym parkietem, a ściany jednego z pomieszczeń - linkrustą. Na ścianach znajdziemy polichromie i freski, na sklepieniach - herby i niemieckie sentencje. Całość uzupełniają mosiężne żyrandole i lampy oraz drewniane wyposażenie, włącznie z rzeźbionym kominkiem.

Jak zwiedzić Małą Gildię w Rydze?

Piękne wnętrza można bez większego problemu zwiedzać podczas wizyty w Rydze. Jest jeden haczyk - należy zebrać drużynę. Zwiedzanie odbywa się w czteroosobowych grupach i tylko w takiej liczbie wpuszcza się tu zwiedzających. Innym sposobem jest uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i koncertach, które organizowane są w zabytkowych salach.

Fasada zabytku przechodzi obecnie renowację i przykrywają ją rusztowania - Gildia funkcjonuje jednak bez zmian, warto więc nacisnąć na klamkę i sprawdzić, czy jest otwarte.

Rygę odwiedziliśmy dzięki uprzejmości Agencji Inwestycji i Turystyki Rygi.

Zobacz także: Biblioteka Narodowa Łotwy czyli Zamek Światła. Stoi tu tron papieża Polaka i "pochylony" regał - ten budynek też można zwiedzić