Architektura MuratorKrytykaMariusz Chrapko, SCRUM. O zwinnym zarządzaniu projektami

Mariusz Chrapko, SCRUM. O zwinnym zarządzaniu projektami

Około roku 2000 twórcy oprogramowania spostrzegli, że wykonanie zamówienia utrudnia czy wręcz uniemożliwia fakt, że w trakcie procesu ewoluują wymagania odbiorcy. Identycznie jak w projekcie architektonicznym... Warto skorzystać z niektórych przemyśleń kolegów z IT – recenzja Marleny Happach.

Scrum
Mariusz Chrapko, Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami, Helion 2014 (wydanie drugie rozszerzone)

Sama jestem zdziwiona faktem, że polecam książkę z dziedziny zarządzania, która w dodatku opisuje techniki opracowane dla projektów z zakresu IT. Co gorsze, jest napisana dość siermiężnie, słaba graficznie i pełna odpychających dodatków w stylu poradnikowym – infantylnych rysuneczków i nieśmiesznych anegdotek. Okazała się dla mnie jednak lekturą fascynującą i to wielokrotną. Zwinne metody zarządzania (ang. agile) to sposób realizacji skomplikowanych projektów, których wyniki i przebieg są nie do przewidzenia. Około roku 2000 twórcy oprogramowania spostrzegli, że wykonanie zamówienia utrudnia czy wręcz uniemożliwia fakt, że w trakcie procesu ewoluują wymagania odbiorcy. Identycznie jak w projekcie architektonicznym... Manifest agile głosi, że ludzie i interakcje są ważniejsi od procesu. Reagowanie na zmiany jest istotniejsze niż trzymanie się planu. Sukcesem jest zrealizowany produkt, który działa, choćby był niezgodny z dokumentacją, a współpraca z klientem stanowi wartość nadrzędną. Opisana w książce jedna z podstawowych technik agile to metoda SCRUM, która zakłada podział projektu na krótkie iteracje, „sprinty”. Każdy etap kończy się przedstawieniem fragmentu działającego produktu. Praca zespołowa, komunikacja, wspólne rozwiązywanie problemów to podstawy sukcesu działania w SCRUM-ie. Nie namawiam nikogo do bezrefleksyjnego wdrażania metod z poradników, jednak obecne tendencje społeczne i demokratyzacja wielu dziedzin życia sprawiają, że aktywny udział odbiorców w procesie projektowym staje się nieunikniony. Warto skorzystać z niektórych przemyśleń kolegów z IT.

Wielofunkcyjne. Charakterystyka inwestycji mixed-use w Polsce i na świecie: raport ThinkCo Autorzy raportu poddają szczegółowej analizie ponad 100 projektów mixed-use z całego świata, przyglądając się im pod kątem architektury, ale też mechanizmów planowania czy zarządzania. Publikację wzbogacają unikalne zestawienia statystyczne dotyczące m.in. popularności występowania poszczególnych funkcji czy lokalizacji inwestycji oraz komentarze ekspertów nieruchomości.
Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty „Mies. Skomplikowane życie architekta minimalisty” to komiksowa fabularyzowana biografia zarówno Ludwiga Mies van der Rohego, jak i „heroicznej” epoki nowoczesnej architektury. Lektura uzmysławia nam, kim tak naprawdę był jeden z najbardziej eleganckich i najchętniej naśladowanych architektów XX wieku.
Kompendium „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami” do pobrania za darmo! Jeśli nie zrozumiemy, że śmierć ptaków jest takim samym przejawem bezmyślnej przemocy nad przyrodą, jak niszczenie lasów czy osuszanie bagien, natura nam odpłaci się i za to, tak jak odpłaca się już obecnie, grożąc katastrofą – pisze w przedmowie Ewa Kuryłowicz. Publikacja „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy” jest już dostępna do pobrania bezpłatnie w wersji .pdf.
BAZARCH* w sieci 2021: kolejna edycja targów książki o architekturze Już 28 maja startuje BAZARCH* w sieci 2021 – kolejna odsłona wirtualnych targów książki o architekturze i mieście.  W bazarchowym cyfrowym audytorium obejrzymy nagrania ze spotkań autorskich i posłuchamy podkastów o prezentowanych książkach.
Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy: spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Wydawnictwo Filtry zapraszają na premierę książki Grzegorza Piątka „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”. Spotkanie z autorem poprowadzi dziennikarka Aleksandra Boćkowska.
Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.