Architektura MuratorKrytykaMariusz Chrapko, SCRUM. O zwinnym zarządzaniu projektami

Mariusz Chrapko, SCRUM. O zwinnym zarządzaniu projektami

Około roku 2000 twórcy oprogramowania spostrzegli, że wykonanie zamówienia utrudnia czy wręcz uniemożliwia fakt, że w trakcie procesu ewoluują wymagania odbiorcy. Identycznie jak w projekcie architektonicznym... Warto skorzystać z niektórych przemyśleń kolegów z IT – recenzja Marleny Happach.

Scrum
Mariusz Chrapko, Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami, Helion 2014 (wydanie drugie rozszerzone)

Sama jestem zdziwiona faktem, że polecam książkę z dziedziny zarządzania, która w dodatku opisuje techniki opracowane dla projektów z zakresu IT. Co gorsze, jest napisana dość siermiężnie, słaba graficznie i pełna odpychających dodatków w stylu poradnikowym – infantylnych rysuneczków i nieśmiesznych anegdotek. Okazała się dla mnie jednak lekturą fascynującą i to wielokrotną. Zwinne metody zarządzania (ang. agile) to sposób realizacji skomplikowanych projektów, których wyniki i przebieg są nie do przewidzenia. Około roku 2000 twórcy oprogramowania spostrzegli, że wykonanie zamówienia utrudnia czy wręcz uniemożliwia fakt, że w trakcie procesu ewoluują wymagania odbiorcy. Identycznie jak w projekcie architektonicznym... Manifest agile głosi, że ludzie i interakcje są ważniejsi od procesu. Reagowanie na zmiany jest istotniejsze niż trzymanie się planu. Sukcesem jest zrealizowany produkt, który działa, choćby był niezgodny z dokumentacją, a współpraca z klientem stanowi wartość nadrzędną. Opisana w książce jedna z podstawowych technik agile to metoda SCRUM, która zakłada podział projektu na krótkie iteracje, „sprinty”. Każdy etap kończy się przedstawieniem fragmentu działającego produktu. Praca zespołowa, komunikacja, wspólne rozwiązywanie problemów to podstawy sukcesu działania w SCRUM-ie. Nie namawiam nikogo do bezrefleksyjnego wdrażania metod z poradników, jednak obecne tendencje społeczne i demokratyzacja wielu dziedzin życia sprawiają, że aktywny udział odbiorców w procesie projektowym staje się nieunikniony. Warto skorzystać z niektórych przemyśleń kolegów z IT.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.