Centralny Okręg Przemysłowy

Modernistyczny basen w Nowej Dębie. Opuszczona ikona architektury COP zyska drugie życie

Modernizm Centralnego Okręgu Przemysłowego to temat mniej chwytliwy niż w przypadku Gdyni, a zupełnie niesłusznie. Oprócz wspaniałych willi i innych budynków są tu też obiekty takie jak opuszczony przyzakładowy basen w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) i jego absolutnie unikatowa wieża do skoków. Ruszają przygotowania do remontu - jaki będzie jego efekt?

Spis treści

  1. Centralny Okręg Przemysłowy i Nowa Dęba - wielki projekt II RP
  2. Odkryty basen w Nowej Dębie - modernistyczna wieża do skoków
  3. Remont przedwojennego basenu w Nowej Dębie

Centralny Okręg Przemysłowy i Nowa Dęba - wielki projekt II RP

W ramach potężnego projektu gospodarczego II RP, w latach 1936-1939 rozbudowywano w południowo-centralnej Polsce przemysł. Centralny Okręg Przemysłowy objął kilka województw, a wokół nowych zakładów i fabryk wznoszono modernistyczne kamienice, wille dyrektorskie, kolonie robotnicze oraz obiekty sakralne i użyteczności publicznej.

Rozwój COP zatrzymał wybuch wojny i choć rozbudowy wielu miast nie dokończono, architekturę w tego czasu można do dziś oglądać na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Małopolsce czy Świętokrzyskiem.

Basen w Nowej Dębie - zdjęcia. Modernizm COP w pełnej krasie

i

Autor: Maciej Czarnecki / mmczarnecki.pl

Do Centralnego Okręgu Przemysłowego należała też Nowa Dęba - niewielkie miasto w województwie podkarpackim, w którym w ramach COP postawiono Wytwórnię Amunicji Nr 3. Już wcześniej funkcjonowały tu zakłady przemysłu metalowego i chemicznego oraz poligon, można więc było testować produkt na miejscu. Obok nowej fabryki stanęła elektrownia oraz wieża ciśnień, a produkcja amunicji ruszyła w 1939 roku.

Zobacz także: Osiedle "Przyjaźń" - to tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Przez lata obrosło w legendy, teraz stanie się zabytkiem

Plany dla Nowej Dęby były potężne - zakładały budowę dróg, torów kolejowych, ulepszenie infrastruktury miasta. Jeszcze przed uruchomieniem produkcji amunicji postawiono osiedle mieszkaniowe dla nowych robotników, wybudowano szpital, szkołę, stołówkę oraz przyzakładowy odkryty basen kąpielowy.

Zduńskie opowieści. Maciej Burdzy i Maria Grzybek dają piecom drugie życie

W trakcie II Wojny Światowej Nową Dębę zajęli Niemcy, a wraz z nią - wytwórnię amunicji oraz całe osiedle robotnicze. Po wojnie tereny przejęło państwo, a fabryka wznowiła pracę jako Zakłady Metalowe PREDOM-DEZAMET.

Odkryty basen w Nowej Dębie - modernistyczna wieża do skoków

O projekcie basenu niestety niewiele wiadomo, a autor modernistycznej bryły skoczni nie jest znany; basen służył jednak mieszkańcom miasta w niezmienionej formie bardzo długo, bo aż do roku 2017. Dwie niecki basenowe remontowano dotąd tylko raz - w latach 70. Już wtedy wymagał uszczelnienia. Kilkadziesiąt lat później problem odezwał się ponownie i to właśnie przepuszczanie wody spowodowało ostatecznie zamknięcie obiektu. Dziś czeka na remont.

Zobacz także: Powstał Szlak Konińskiego Modernizmu, by chronić powojenną architekturę miasta. To inicjatywa oddolna

Remont przedwojennego basenu w Nowej Dębie

Przywrócenie modernistycznemu obiektowi dawnej świetności może nastąpić całkiem szybko. Jak podał Tygodnik Nadwiślański (wyd. papierowe z dn. 1.02.2024), Gmina podpisała już umowę z tyską firmą projektową ProArch2. Burmistrz deklaruje, że wieża do skoków zostanie zachowana i wkomponowana w nową koncepcję basenu.

Na spotkaniu z projektantami zasugerowałem, aby atrakcje znajdujące się na placu wodnym czy w brodziku nawiązywały do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Chcemy zachować wieżę do skoków do wody, jako element całego projektu. W dyskusji wskazaliśmy być może, by pełnił on rolę widokową, ale jednak to musi być racjonalne rozwiązanie (np. punkt dla ratowników). Po połowie lutego mamy otrzymać koncepcję, którą przedstawimy radnym i mieszkańcom do omówienia - mówił Tygodnikowi Nadwiślańskiemu burmistrz Nowej Dęby, Wiesław Ordon.

Już teraz wiadomo natomiast, że starych niecek basenowych nie uda się zachować. Remont ma kosztować ponad 10 milionów złotych; prace przewidziano na 2025 rok.

Źródła: mmczarnecki.pl, nowadeba.pl, Tygodnik Nadwiślański

Zobacz także: Warszawskie mozaiki. Przewodnik po najpiękniejszych mozaikach PRL w stolicy - zobacz zdjęcia i adresy