Architektura MuratorKrytykaNassim Nicholas Taleb, Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń

Nassim Nicholas Taleb, Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń

Zanim odkryto Australię mieszkańcy starego świata byli przekonani, że wszystkie łabędzie są białe. Jedno spostrzeżenie obaliło tezę wypracowaną na podstawie setek lat przyzwyczajeń. Zrozumienie zjawiska „czarnego łabędzia” może bardzo przydać się tym, którzy prowadzą firmy w czasach niepewnych i chcą lepiej pojąć otaczający nas świat – recenzja Marka Dunikowskiego.

Nassim Nicholas Taleb, Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń
Nassim Nicholas Taleb, Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń, Kurhaus Publishing 2015

To książka o ryzyku, zmienności i skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń. Nassim Nicholas Taleb określa je mianem „czarnego łabędzia”. Pisze, że zanim odkryto Australię mieszkańcy starego świata byli przekonani, że wszystkie łabędzie są białe. Wszystkie bowiem dotychczasowe obserwacje potwierdzały to przekonanie. Wtedy okazało się, że jedno spostrzeżenie z Australii obala tezę wypracowaną na podstawie setek lat przyzwyczajeń. A wystarczył do tego jeden czarny ptak.

Myślę sobie, że zrozumienie zjawiska „czarnego łabędzia” może bardzo przydać się tym, którzy prowadzą firmy w czasach niepewnych i chcą lepiej pojąć otaczający nas świat. Pocieszające jest to, że zdarzenia nieprzewidywalne mogą mieć charakter nie tylko negatywny, ale też pozytywny. Jestem skłonny twierdzić, że maksymalizując swoją ekspozycję na pozytywne skutki tych zjawisk, można osiągnąć nieproporcjonalne – szeroko pojęte – wyższe zyski. Zasadą jest, że w przypadku rzadkich zdarzeń z reguły mamy niewiele do stracenia, a dużo do zyskania. Wolne rynki działają fascynująco i owocnie, nie dlatego, że nagradzają określone umiejętności, tylko dlatego, że szczególnie może udać się osobom, które odważnie stosują metodę prób i błędów. A więc optymalna strategia polega na tym, aby maksymalnie wykorzystać potencjał „czarnego łabędzia”. Przyznaję, że jestem zwolennikiem tego sposobu myślenia i wierzę w taką logikę.

Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.