Architektura MuratorKrytykaNieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie

Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie

Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.

Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie
Wystawa polska Greenhouse silent disco, proj. Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska, kuratorzy: Małgorzata Devosges-Cuber i Michał Duda; fot. Paolo Riolzi

23. Triennale Sztuk Dekoracyjnych i Architektury Współczesnej w Mediolanie odbywa się pod hasłem Unknown Unknowns: An Introduction to Mysteries (Nieznane niewiadome: wprowadzenie do tajemnic). Jak tłumaczy architekt Stefano Boeri, główny komisarz La Triennale di Milano, nie chodzi tylko o zwrócenie uwagi na zjawiska, których wciąż nie rozumiemy, ale też na fakt, że tak naprawdę nie wiemy, czego jako ludzkość jeszcze nie poznaliśmy. Według niego kluczem do odkrycia kolejnych tajemnic powinna stać się szeroko rozumiana empatia, czyli umiejętność postrzegania świata z punktu widzenia innych istot, i odrzucenie antropocentrycznego podejścia do rzeczywistości.

Jako kuratorzy zaproszeni zostali Ersilia Vaudo-Scarpetta, włoska astrofizyczka i dyrektorka ds. różnorodności w Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz pochodzący z Burkina Faso architekt Francis Kéré, tegoroczny laureat nagrody Pritzkera. Dzięki nim w przestrzeni Palazzo dell'Arte, gdzie pokazywane są wszystkie wystawy, spotkały się nie tylko różnorodne dyscypliny i perspektywy, ale też różne doświadczenia i kultury.

W sekcji ekspozycji międzynarodowych na 20 państw aż sześć reprezentuje Afrykę. Po raz pierwszy w historii swoje pawilony przygotowały: Burkina Faso, Demokratyczna Republika Konga, Ghana, Kenia, Lesoto i Rwanda. W konkursie głównym o Golden Bee Award dla najlepszej wystawy trzecie miejsce zajęła zresztą Kenia. Instalacja Ujumbe, co w języku suhaili oznacza „przesłanie”, podejmuje niezwykle aktualny również w Polsce temat skażenia wód. Efektowne rzeźby, wyobrażające ryby zabijane przez różnego rodzaju zanieczyszczenia, od pochodzących z rolniczych upraw pestycydów, przez ścieki przemysłowe, po cząsteczki mikro- i nanoplastiku, stworzyła brazylijska artystka Louise Manzon. Uchwycone jakby w trakcie agonii zdają się bezgłośnie wołać o pomoc. Jak tłumaczą kuratorzy kenijskiej prezentacji, Luca Beatrice i Wanjiru Waweru Waithaka, ponieważ nikt tak naprawdę nie kontroluje tego zjawiska, nie znamy ani jego skali, ani dalekosiężnego wpływu na cały ekosystem Ziemi.

Biennale architektury w Wenecji 2023 pod hasłem Laboratorium przyszłości Osiemnaste biennale architektury w Wenecji odbędzie się w dniach 20 maja – 26 listopada 2023 roku. Kuratorka wystawy, ghańsko-szkocka architektka Lesley Lokko, ogłosiła właśnie temat przewodni.
Francis Kéré z nagrodą Pritzkera 2022 Pochodzący z Burkina Faso Francis Kéré został tegorocznym laureatem nagrody Pritzkera. „Twórczość Francisa Kéré ukazuje nam siłę materialności zakorzenioną w lokalności. Jego budynki, realizowane dla społeczności i ze społecznościami, wynikają bezpośrednio z lokalnego kontekstu, począwszy od procesu budowy i materiałów, a na programie i unikalnym charakterze skończywszy” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.