Opactwo Cystersów w Lubiążu. Zapomniany, urzekający zabytek Dolnego Śląska stoi zaledwie 50 km od Wrocławia i pięknieje z każdym rokiem

Przepiękne wnętrza Opactwa w Lubiążu 50 km od Wrocławia to idealne miejsce na wycieczkę na Dolny Śląsk. Na dodatek wciąż jest to atrakcja stosunkowo mało znana, łatwo więc uniknąć tłumów turystów. Jaka jest historia tego miejsca? Zobacz zdjęcia urzekającego Opactwa i sprawdź godziny otwarcia oraz cennik biletów.

Spis treści

  1. Historia Opactwa w Lubiążu
  2. Opactwo w Lubiążu - ciekawostki
  3. Opactwo Cystersów w Lubiążu - zwiedzanie. Cennik biletów i godziny otwarcia, sesje ślubne
  4. Opactwo Cystersów w Lubiążu - jak dojechać? Adres, mapa
Piękna architektura. Domy mazurskie we wsi Lellowo

Historia Opactwa w Lubiążu

Książę Śląski, Bolesław Wysoki, sprowadził Cystersów do Lubiąża w 1163 roku. Oficjalna fundacja zakonu Cystersów miała miejsce 1175 roku. Klasztor powiększał swój majątek, stając się jednym z największych ziemskich na Śląsku; stawiano kolejne budynki i świątynie. Dobrobyt sprzyjał rozwojowi kultury i nauki - w XII wieku powstały tu ważne pisma, m.in. Kronika książąt polskich, Roczniki lubiąskie, Katalog biskupów wrocławskich.

Zobacz także: Opactwo w Tyńcu - jedno z najstarszych w Europie. Jaka jest jego historia?

W XV wieku, w trakcie wojen husyckich, spłonęły klasztor oraz kościoły. Gdy końcem wieku je odbudowano, zakonnicy polscy i niemieccy pokłócili się ze sobą, co poskutkowało ich wygnaniem. Przez 6 lat obiektem zarządzały władze świeckie. Po powrocie duchownych przeprowadzono remonty, dodano fortyfikacje. Reformacja i wojna trzydziestoletnia były kolejnymi ciosami dla Cystersów; zniszczeniu uległy biblioteka oraz archiwum.

W XVII wieku dzięki reformie ekonomicznej przeprowadzonej przez opata Arnolda Freiberga stał się możliwy remont kompleksu. To wtedy zyskał barokowy wygląd, dodano wiele budynków, przeprowadzono konieczne poprawki, a do ozdobienia wnętrz zaproszono Michała Willmanna, "śląskiego Rembrandta". Stworzył kilkadziesiąt płócien, które ozdobiły ściany pomieszczeń. Był to czas stabilizacji, z której korzystano kolejne lata. W latach 1681–1699 wybudowano reprezentacyjny, bogato zdobiony pałac opacki. Niemal 30 lat (z przerwami) pracowano też nad "barokizacją" Kościoła Wniebowzięcia NMP. Do połowy XVIII wieku znani rzeźbiarze i malarze śląscy ozdabiali wnętrza Opactwa.

W 1740 roku tereny przejęli Prusacy. Skasowano zakon cystersów, a majątek przejęto. Bibliotekę oraz wiele zabytków z wnętrz bezpowrotnie zniszczono; obiekt przekształcono na placówkę medyczną - działał tu szpital.

W czasie II Wojny Światowej umieszczano tu osoby "niewygodne", działał również obóz pracy przymusowej. Niemcy prowadzili tu prawdopodobnie prace nad radiolokacją i półprzewodnikami. Największych zniszczeń dokonała Armia Czerwona - nie oszczędzono nawet mumii, które porozrzucano po krypcie; przypuszcza się, że z grobów skradziono wtedy insygnia Piastów. Od 1950 roku obiekt służył głównie jako magazyn, a władze komunistyczne miały tu podobno poszukiwać skarbów.

Po przemianie ustrojowej opiekę nad obiektem przejęła Fundacja Lubiąż, której członkowie działają na rzecz wyremontowania całego Opactwa oraz organizują jego zwiedzanie.

Opactwo w Lubiążu - ciekawostki

  • Jest drugim największym na świecie obiektem sakralnym - ustępuje tylko hiszpańskiemu kompleksowi pałacowo-klasztornemu Eskurial.
  • W krypcie pochowano Piastów Śląskich, m.in. Bolesława Wysokiego (1127-1201 r.), który sprowadził na te ziemie Cystersów.
  • W tej samej krypcie spoczywają też mumie zakonników - aż 98 z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie.
  • Freski we wnętrzach Opactwa oraz liczne obrazy malował Michał Willmann, nazywany (nie bez przyczyny) śląskim Rembrandtem.
  • Gdy w XIX wieku zakon Cystersów w Libiążu przestał istnieć, wywieziono stąd ponad pół tysiąca obrazów oraz wiele bezcennych zabytków, rzeźb i instrumentów muzycznych.
  • Od 1823 roku działał tu szpital dla osób umysłowo chorych, pochodzących z arystokratycznych rodów. Od 1945 roku, przez 3 lata, leczono tu jednostki Armii Radzieckiej.
  • W czasie II Wojny Światowej zorganizowano tu obóz pracy przymusowej.
  • Od 1950 obiekt pozostawał bez właściciela i konkretnego zarządcy.
  • Jego obecny stan to zasługa Fundacji, która po 89. roku rozpoczęła działania na rzecz przywrócenia świetności całemu obiektowi.

Opactwo Cystersów w Lubiążu - zwiedzanie. Cennik biletów i godziny otwarcia, sesje ślubne

Opactwo jest otwarte codziennie, a zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach - organizuje je Fundacja Lubiąż. Zwiedzającym udostępnia się Jadalnię Opata, Salę Książęcą, Kościół Najświętszej Marii Panny i Refektarz Letni. Na miejscu możliwa jest płatność wyłącznie gotówką

Opactwo jest miejscem uwielbianym przez pary młode - jeśli marzy Wam się sesja w tym miejscu, skontaktujcie się uprzednio z Fundacją.

Kilka razy do roku organizowane jest zwiedzanie niedostępnych zwykle pomieszczeń.

Godziny otwarcia

Od 1.04 do 30.09 10:00 - 17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00)
Od 1.10 do 31.03 10:00 - 15:00 (ostanie wejście o godz. 14:00)

Cennik 2024

Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 20 zł
Pozwolenie na robienie zdjęć 5 zł
Sesja ślubna 400 zł

Opactwo Cystersów w Lubiążu - jak dojechać? Adres, mapa

Opactwo znajduje się na pl. Klasztornym 1 w Lubiążu, na północny zachód od Wrocławia. Ze stolicy Dolnego Śląska dojedziecie tu w ok. godzinę. Większość trasy przebiega drogą krajową nr 94. Za Mazurowicami należy skręcić na drogę wojewódzką nr 338, na Lubiąż, a z niej zjechać bezpośrednio na pl. Klasztorny - obiekt trudno przeoczyć. Po prawej stronie znajduje się bezpłatny parking.