Architektura MuratorKrytykaPeter Zumthor, Myślenie architekturą

Peter Zumthor, Myślenie architekturą

Zumthora z Myślenia architekturą odczytuję jako „warsztatowca”, rozważającego szczegółowo każdy fragment projektu, największe upodobanie znajdującego w rysunkach wykonawczych, bo są rzeczowe, drobiazgowe i autentyczne, nie starają się nikogo przekonywać ani zjednywać jak rysunki koncepcyjne – recenzja Ryszarda Jurkowskiego.

Myślenie architekturą
Peter Zumthor, Myślenie architekturą, Karakter 2010

Już sam tytuł tej książki budzi zainteresowanie. I rzeczywiście, publikacja będąca zbiorem dziesięciu wykładów i esejów wybitnego szwajcarskiego architekta, jest fascynującym dziełem, w którym wielki mistrz podejmuje rozważania nad tak trudnymi problemami w tworzeniu architektury, jak pejzaż, piękno, nastrój, intuicja, skala człowieka, kontekst miejsca.

Zumthor pisze: Jako projektant mam trudne zadanie. Wiąże się ono z kunsztem i osiągnięciem powodzenia, intuicją i rzemiosłem. A także ze szczegółowością i autentyzmem. Żeby projektować rzeczy piękne, musi się być sobą i robić swoje.

Tę książkę czytam z ogromną przyjemnością i żałuję, że „połykam ją za jednym razem”. Chciałbym się nią delektować wciąż i bez końca... Identyfikuję się z przemyśleniami autora i odnajduję w nich kody do rozwiązywania problemów, które napotykam. Zumthora z Myślenia architekturą odczytuję jako „warsztatowca”, rozważającego szczegółowo każdy fragment projektu, największe upodobanie znajdującego w rysunkach wykonawczych, bo są rzeczowe, drobiazgowe i autentyczne, nie starają się nikogo przekonywać ani zjednywać jak rysunki koncepcyjne. Każde zdanie ma tu znaczenie, każde jest wynikiem głębokiej zadumy i skłania do rozważań.

Zumthor definiuje ważne dla każdego architekta zagadnienia. Ci czytelnicy, którzy mają w zwyczaju zaznaczać w książkach ciekawe fragmenty, do których warto powrócić, w Myśleniu architekturą powinni mieć podkreślone ołówkiem chyba wszystkie zdania.

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie. 3 marca odbędzie się spotkanie on-line z autorem, które poprowadzi Jacek Dehnel.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.