Architektura MuratorKrytykaPiotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia

Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia

Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.

Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia

Szczeciński Westival to jedna z dłużej istniejących imprez architektonicznych w kraju. Tegoroczna edycja PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEJ ARCHITEKTURY, NA KTÓRĄ CZEKAM to już czternasta odsłona wydarzenia organizowanego przez szczeciński oddział SARP, na które składają się dyskusje, wykłady i wystawy.

Tym razem wszystkie działania skupiły się wokół najmłodszej polskiej architektury. Uważam, że jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie. To najmłodszemu pokoleniu polskich architektek i architektów będziemy się przyglądać podczas tego wydarzenia. Dyskusje i wystawa, którą zobaczymy mają dać nam odpowiedź na pytanie czy jest to grupa ludzi, których łączą podobne doświadczenia, którzy pracują w podobny sposób i podobnie patrzą na rzeczywistość oraz, być może, dzielą podobne wartości.

Wystawa „Młoda Polska” to wynik miesięcy wspólnej pracy. Sama jej koncepcja i proces tworzenia przedstawia już odrębność pokolenia, któremu się przyglądamy. Zobaczymy prace kilkunastu subiektywnie wybranych pracowni. Przyjrzymy się procesowi twórczemu młodych polskich architektów. Obejrzymy szkice, ilustracje, obrazy i modele. Zespoły, które zostały zaproszone do tego przedsięwzięcia to PROLOG, Miastopracownia, Trzupki, K3xMore, UGO, Rzut, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, P2PA, Aleksander Wadas Studio, JEJU Studio, AA-Collective. O spójność estetyczną i merytoryczną wystawy, zadbała Rada Programowa, w skład której weszły grupa architektoniczna PROLOG i kwartalnik Rzut. Ostatnim takim podsumowaniem stanu młodej polskiej architektury była wystawa „Awangarda jutra”, która swoją pierwszą odsłonę̨ miała w październiku 2011 roku w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi. Od tego czasu minęła dekada.

Młodość zawsze zderzała się z dojrzałością. Dynamika tych dwóch spojrzeń i perspektyw ma szansę nam pokazać, gdzie jesteśmy i w którym kierunku zmierzamy. Dlatego drugą wystawą, która zagości na Westivalu będzie przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystawa „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Ekspozycja jest uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina. Zdjęcia do tej części ekspozycji wykonał fotograf Jakub Certowicz.

Więcej o tegorocznej edycji, w tym szczegółowy program, znajdziesz w artykule: Westival Sztuka Architektury 2022.

Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.