Grzybobranie

Potężny grzyb w Tarnowie - "Bania" od 40 lat wciąż jest w użytku, a w Mazowieckiem ma sławną siostrę bliźniaczkę

Zbiornik wodny w Tarnowie powszechnie znany jest jako "Bania". Obsługuje pobliskie osiedle Jasna. Ma 37 metrów wysokości i 28 szerokości. W województwie mazowieckim stoi bliźniacza wieża, która jednak - w przeciwieństwie do "Bani" nie pełni dziś oryginalnej funkcji. Wokół niej powstał za to Park Nauki.

Spis treści

  1. "Bania" w Tarnowie. Torus, hiperboloida, zakaz wstępu - co wiemy o wieży?
  2. "Bania" z Tarnowa ma rodzeństwo - Park Nauki Torus w Ciechanowie
ROZMOWY MURATORA: ARUP 2024

"Bania" w Tarnowie. Torus, hiperboloida, zakaz wstępu - co wiemy o wieży?

Tarnowska "Bania" powstała w 1980 roku daleko od domu, bo na warszawskiej Politechnice. Od tego czasu nieprzerwanie obsługuje potężne osiedle Jasna stojące dookoła. Stabilizuje ciśnienie sieci wodociągowej i służy jako rezerwuar wody. Swój przydomek zyskała oczywiście dzięki swojemu obłemu kształtowi. A gdybyśmy chcieli użyć bardziej naukowej nazwy? "Oponka" na szczycie wieży to torus - tak fachowo określa się tę figurę.

Zobacz także: Domy-grzyby, czyli jak Warszawiacy obchodzili komunistyczne przepisy budowlane. Tak powstawały kopulaki z Osiedla Zakątek

Z kolei podstawę "Bani" stanowią zakrzywione nogi, tworzące hiperboloidę. Jako że zbiornik wodny wciąż funkcjonuje, jest ogrodzony, a wstęp na jego teren jest zabroniony.

Od dekad "Bania" gromadzi oczywiście pobliskich mieszkańców. Otacza ją ustronna zieleń, a zaraz obok, wygodnie, ustawiono sklepik.

"Bania" z Tarnowa ma rodzeństwo - Park Nauki Torus w Ciechanowie

Rodzeństwo "Bani" jest nie byle jakie, bo to doceniany Cud Polski 2023, ciechanowski Park Nauki Torus. Zrewitalizowana przestrzeń mazowieckiej wieży ciśnień służy dziś edukacji i mimo że wyłączono ją z użytku, wciąż można ją podziwiać w pełnej krasie. Zyskała jasną barwę i okrążający ją budynek. W materiale promującym Fundusze Europejskie w regionie Torus zagrał statek kosmiczny.

Park edukuje nie tylko w dziedzinach matematyki, fizyki czy techniki, ale i architektury. Ciechanowski zbiornik jest starszy - powstał w 1972 roku. Jego podstawa składa się z 32 żeber. Jest zabytkiem.

Zobacz także: Gruba Kaśka i Chude Wojtki - okrąglak na Wiśle to unikat, będzie obchodzić 60 urodziny. Jaka jest jego funkcja?