Architektura MuratorKrytykaPowrót z gwiazd

Powrót z gwiazd

Architektura wyprodukowana z tworzyw sztucznych i samoreplikująca się. Mieszkania z meblami-robotami, które znają przyzwyczajenia domowników. Natryskowe jednorazowe ubrania. Szybkie, bezpieczne i w pełni zautomatyzowane pojazdy. Niezwykła jest obserwacja, jak wizja Stanisława Lema w pewnych obszarach jest coraz mniej odległą przyszłością – recenzja Konrada Grabowieckiego.

Powrót z gwiazd
Stanisław Lem, Powrót z gwiazd, Czytelnik 1961

Wielopoziomowe miasta z wyświetlanym na każdym poziomie niebem – tak, by żaden z mieszkańców nie czuł się dyskryminowany w dostępie do słońca. Zneutralizowane przeciążenia i bezwładność, dzięki czemu w budynkach znikają przegrody i balustrady. Architektura wyprodukowana z tworzyw sztucznych i samoreplikująca się. Mieszkania z meblami-robotami, które znają przyzwyczajenia domowników. Natryskowe jednorazowe ubrania. Szybkie, bezpieczne i w pełni zautomatyzowane pojazdy. Wyobraźnia Stanisława Lema wciąga w zaprojektowany przez niego ponad 50 lat temu świat przyszłości.

Główny bohater, Hal Bregg, wraca po 10 latach z wyprawy kosmicznej. Z powodu zjawiska dylatacji czasu na Ziemi upłynęło 127 lat. Postęp techniczny spowodował, że wyeliminowano z życia wszystkie zagrożenia. Ludzkość korzysta z powszechnego dobrobytu. Medycyna przedłuża młodość do 120 lat. Ingerencja w ludzką psychikę, z której usunięto agresję, gwarantuje powszechny pokój. Świat zmienił się w utopię. Dla Hala powrót na Ziemię staje się jednak trudniejszy od odległej wyprawy, z której powrócił. Niezwykła jest obserwacja, jak wizja Lema w pewnych obszarach jest coraz mniej odległą przyszłością.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.