Architektura MuratorKrytykaRedakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji

Redakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji

Redaktorzy naczelni magazynów „Architektura-murator”, „Architecture Snob” oraz „Zawód:Architekt” wystosowali oświadczenie przeciw nieuczciwej konkurencji na polskim rynku czasopism poświęconych architekturze.

Redakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji

Jako redaktorzy naczelni magazynów „Architektura-murator”, „Architecture Snob” oraz „Zawód:Architekt” pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie nieuczciwą konkurencją na polskim rynku pism poświęconych architekturze. Potencjalnym reklamodawcom oferuje się usługi reklamowe w dumpingowych cenach, nawet dziesięciokrotnie niższych niż ich wartość rynkowa. Zaniżone ceny idą w parze z przedstawianiem nieprawdziwych, zawyżonych nakładów nieuczciwych magazynów.

Stanowczo sprzeciwiamy się tego typu praktykom, które w efekcie prowadzą do obniżenia jakości polskiej debaty o architekturze. Funkcjonujemy w rzeczywistości, w której stworzenie rzetelnego magazynu bez wsparcia ze strony reklamodawców jest praktycznie niemożliwe. Dochody z reklam bezpośrednio przekładają się na możliwość zatrudnienia autorów i autorek tworzących jakościowe materiały i pogłębiających merytoryczną dyskusję, a także tworzenie autorskich sesji zdjęciowych i projektów towarzyszących pismom.

Problem zaniżania cen za usługi dotyczy całej branży architektonicznej. Z wielkim niepokojem patrzymy na dumpingowe praktyki celem zdobycia projektów czy wygrania przetargów. Takie działania przekładają się na jakość powstającej architektury – nawet dobry projekt bez odpowiedniego budżetu nie może zostać dobrze zrealizowany.

Nawołujemy do uczciwej konkurencji i solidarności środowiskowej. Tylko wspólnymi siłami możemy przeciwstawić się bylejakości, taniej sensacji i prowizorycznej architekturze.

Piotr Żabicki
redaktor naczelny magazynu „Zawód:Architekt”

Ewa P. Porębska
redaktor naczelna magazynu „Architektura-murator”

Marcin Szczelina
redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”

Autor: (Red.)
O czym będziemy rozmawiać podczas Młodych do Łodzi 2023. Tematy paneli dyskusyjnych Jak obronić projekt przed inwestorem? Czy architekci są odpowiednio wynagradzani? Czy pracoholizm to ich choroba zawodowa? W jaki sposób opowiadać o architekturze? Czy możemy zapisać styl architekta w postaci programu? I czy możliwe jest budowanie mostów między architektonicznymi instytucjami, stowarzyszeniami i jednostkami naukowymi? Publikujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistek i panelistów piątej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi.
Młodzi do Łodzi 2023: zarezerwuj czas! 26-27 maja piąte ogólnopolskie spotkanie ≤ 40 w Łodzi Jesteś właścicielem lub właścielką pracowni, wolnym strzelcem, pracownikiem czy pacowniczką naukowo-dydaktyczną przed 40 rokiem życia i chcesz porozmawiać o architektonicznych wyzwaniach ważnych dla Twojego pokolenia? To spotkanie właśnie dla Ciebie! Rezerwuj czas i przyjedź w maju do Łodzi.
Wernisaż „Archikolaży Ewy P. Porębskiej” [FILM] Wystawa „Archikolaże Ewy P. Porębskiej” stanowi kompilację wspomnień, przemyśleń i doświadczeń architektki. To osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 6 grudnia w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbył się wernisaż ekspozycji.
Wernisaż „Archikolaży Ewy P. Porębskiej”: FOTORELACJA Wystawa „Archikolaże Ewy P. Porębskiej” stanowi kompilację wspomnień, przemyśleń i doświadczeń architektki. To osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach. 6 grudnia w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbył się wernisaż ekspozycji.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim [FILM] O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.