Architektura MuratorKrytykaRedakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji

Redakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji

Redaktorzy naczelni magazynów „Architektura-murator”, „Architecture Snob” oraz „Zawód:Architekt” wystosowali oświadczenie przeciw nieuczciwej konkurencji na polskim rynku czasopism poświęconych architekturze.

Redakcje magazynów architektonicznych przeciw nieuczciwej konkurencji

Jako redaktorzy naczelni magazynów „Architektura-murator”, „Architecture Snob” oraz „Zawód:Architekt” pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie nieuczciwą konkurencją na polskim rynku pism poświęconych architekturze. Potencjalnym reklamodawcom oferuje się usługi reklamowe w dumpingowych cenach, nawet dziesięciokrotnie niższych niż ich wartość rynkowa. Zaniżone ceny idą w parze z przedstawianiem nieprawdziwych, zawyżonych nakładów nieuczciwych magazynów.

Stanowczo sprzeciwiamy się tego typu praktykom, które w efekcie prowadzą do obniżenia jakości polskiej debaty o architekturze. Funkcjonujemy w rzeczywistości, w której stworzenie rzetelnego magazynu bez wsparcia ze strony reklamodawców jest praktycznie niemożliwe. Dochody z reklam bezpośrednio przekładają się na możliwość zatrudnienia autorów i autorek tworzących jakościowe materiały i pogłębiających merytoryczną dyskusję, a także tworzenie autorskich sesji zdjęciowych i projektów towarzyszących pismom.

Problem zaniżania cen za usługi dotyczy całej branży architektonicznej. Z wielkim niepokojem patrzymy na dumpingowe praktyki celem zdobycia projektów czy wygrania przetargów. Takie działania przekładają się na jakość powstającej architektury – nawet dobry projekt bez odpowiedniego budżetu nie może zostać dobrze zrealizowany.

Nawołujemy do uczciwej konkurencji i solidarności środowiskowej. Tylko wspólnymi siłami możemy przeciwstawić się bylejakości, taniej sensacji i prowizorycznej architekturze.

Piotr Żabicki
redaktor naczelny magazynu „Zawód:Architekt”

Ewa P. Porębska
redaktor naczelna magazynu „Architektura-murator”

Marcin Szczelina
redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”

Autor: (Red.)
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim [FILM] O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.
Ewa P. Porębska rozmawia z Magdaleną Staniszkis [FILM] O urbanistyce, ekspertyzach, Pałacu Kultury, zieleni i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Magdaleną Staniszkis.
Szkoła architektury. Jak i czego uczyć? Kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na czwarte spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Magdaleny Kozień-Woźniak, Jerzego Łątki i Gabrieli Rembarz poprowadzi Hubert Trammer.
Zapisz się na newsletter i bądź na bieżąco Co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Ewa P. Porębska: jak oceniać architekturę O tym, jakimi wartościami powinniśmy się kierować przy ocenie architektury oraz dlaczego tak mało młodych wygrywa najważniejsze konkursy architektoniczne z Ewą P. Porębską, redaktorką naczelną „Architektury-murator”, rozmawia Łukasz Harat.