Architektura MuratorKrytykaSAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

Bal architektek wychodzi z nową propozycją. Apeluje o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). W podobny sposób postąpiły już organizacje architektoniczne z Niemiec i Szwajcarii.

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich
Propozycja logotypu Stowarzyszenia Architektek i Architektów Polskich opracowana przez Bal architektek; przesłonięta w związku z postulatem SARP-u dotyczącym prawnej ochrony logo

Bal architektek to nowa feministyczno-architektoniczna inicjatywa na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze. Twórczyniami Balu są Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Miastopracowni oraz Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez dziewczyny dyskusja toczy się w mediach społecznościowych, ale od kilku miesięcy publikujemy też ich autorskie teksty na łamach „Architektury-murator”.

Czytaj też: Bal architektek na biennale w Wenecji |

Inicjatywa została właśnie doceniona przez magazyn Noizz.pl. Bal architektek otrzymał nominację w organizowanym przez Noizz.pl plebiscycie ZMIANY Roku 2021. Ten fakt dziewczyny postanowiły uczcić zmianą, a właściwie apelem o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). Uważamy, że kobiety zasługują na uwzględnienie w nazwie największego stowarzyszenia skupiającego branżę architektoniczną w Polsce. Obecnie kobiety w Polsce stanowią ponad połowę studentek na wydziałach architektury i prawie połowę czynnych zawodowo pracowniczek branży. Dodanie architektek do nazwy wspomoże walkę ze szkodliwym i krzywdzącym stereotypem, że architektura to jedynie męski zawód – tłumaczą, dodając, że kierunek ten obrały już organizacje architektoniczne ze Szwajcarii i Niemiec.

Warto brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów! W tym roku szwajcarski, a jesienią 2020 roku niemiecki odpowiednik SARPu – BDA, dodał do swojej nazwy architektki i obecnie funkcjonuje pod nazwą Bund Deutscher Architektinnen und Architekten. Jest 2021, już czas! – czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie. Apel można poprzeć, podpisując petycję do władz SARP-u. Podpisy zbierane są do końca listopada. Link do petycji TU.

Bal architektek na biennale w Wenecji Jak będziemy żyć razem? Założycielki Balu architektek sprawdziły, co tegoroczna edycja biennale architektury w Wenecji mówi o kobietach i czy libański kurator Hashim Sarkis jest feministą.
Bal architektek: budować czy nie? Wiosną tego roku narodziła się nowa feministyczno-archirektoniczna inicjatywa. Twórczyniami Balu architektek – projektu na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze – są Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska i Dominika Janicka. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez Bal architektek dyskusja toczy się w mediach społecznościowych – na fb i ig, a my zapraszamy na naszą stronę, gdzie będziemy publikować kolejne felietony założycielek inicjatywy. Poniżej pierwszy z nich.
Autor: (Red.)
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele Stowarzyszenia Architektów Polskich Architektka Agnieszka Kalinowska-Sołtys została prezes zarządu głównego SARP! Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 88-letniej historii stowarzyszenia.
Stanisława Sandecka Nowicka: Grand Dame światowej architektury Stanisława Sandecka Nowicka tworzyła m.in. okładki do książek, ilustracje i plakaty, była współautorką Domu Turysty w Augustowie i słynnego Paraboleum w Raleigh, pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy i u Le Corbusiera, a w 1963 roku jako pierwsza kobieta na architektonicznej uczelni w USA uzyskała tytuł profesora. Inicjatorki Balu architektek tym razem przypominają postać Stanisławy Sandeckiej Nowickiej.