Architektura MuratorKrytykaSAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

Bal architektek wychodzi z nową propozycją. Apeluje o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). W podobny sposób postąpiły już organizacje architektoniczne z Niemiec i Szwajcarii.

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich
Propozycja logotypu Stowarzyszenia Architektek i Architektów Polskich opracowana przez Bal architektek; przesłonięta w związku z postulatem SARP-u dotyczącym prawnej ochrony logo

Bal architektek to nowa feministyczno-architektoniczna inicjatywa na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze. Twórczyniami Balu są Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Miastopracowni oraz Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez dziewczyny dyskusja toczy się w mediach społecznościowych, ale od kilku miesięcy publikujemy też ich autorskie teksty na łamach „Architektury-murator”.

Czytaj też: Bal architektek na biennale w Wenecji |

Inicjatywa została właśnie doceniona przez magazyn Noizz.pl. Bal architektek otrzymał nominację w organizowanym przez Noizz.pl plebiscycie ZMIANY Roku 2021. Ten fakt dziewczyny postanowiły uczcić zmianą, a właściwie apelem o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). Uważamy, że kobiety zasługują na uwzględnienie w nazwie największego stowarzyszenia skupiającego branżę architektoniczną w Polsce. Obecnie kobiety w Polsce stanowią ponad połowę studentek na wydziałach architektury i prawie połowę czynnych zawodowo pracowniczek branży. Dodanie architektek do nazwy wspomoże walkę ze szkodliwym i krzywdzącym stereotypem, że architektura to jedynie męski zawód – tłumaczą, dodając, że kierunek ten obrały już organizacje architektoniczne ze Szwajcarii i Niemiec.

Warto brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów! W tym roku szwajcarski, a jesienią 2020 roku niemiecki odpowiednik SARPu – BDA, dodał do swojej nazwy architektki i obecnie funkcjonuje pod nazwą Bund Deutscher Architektinnen und Architekten. Jest 2021, już czas! – czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie. Apel można poprzeć, podpisując petycję do władz SARP-u. Podpisy zbierane są do końca listopada. Link do petycji TU.

Bal architektek na biennale w Wenecji Jak będziemy żyć razem? Założycielki Balu architektek sprawdziły, co tegoroczna edycja biennale architektury w Wenecji mówi o kobietach i czy libański kurator Hashim Sarkis jest feministą.
Bal architektek: budować czy nie? Wiosną tego roku narodziła się nowa feministyczno-archirektoniczna inicjatywa. Twórczyniami Balu architektek – projektu na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze – są Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska i Dominika Janicka. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez Bal architektek dyskusja toczy się w mediach społecznościowych – na fb i ig, a my zapraszamy na naszą stronę, gdzie będziemy publikować kolejne felietony założycielek inicjatywy. Poniżej pierwszy z nich.
Autor: (Red.)
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Jadwiga Dobrzyńska: prekursorka, architektoniczka, pierwsza kobieta w polskiej architekturze W 2022 roku mija sto lat, odkąd Jadwiga Dobrzyńska jako pierwsza kobieta w Polsce ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie, również jako pierwsza kobieta, otrzymała uprawnienia architektoniczne. Tym razem inicjatorki Balu architektek przypominają postać tej niezwyklej projektantki.
Bal architektek na Expo w Dubaju Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.
Kreatywność inspirowana naturą: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Wszystko wskazuje na to, że rozwiązaniem na miarę czasu nie jest maksymalizacja skali, na co pozwala oczywiście poziom współczesnej technologii, lecz redukcja zużycia, a także swego rodzaju recykling.
Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.
Architektki z Ukrainy: dwanaście wybitnych architektek z Kijowa, Charkowa i Odessy Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet BAL_architektek przywołuje postaci dwunastu znaczących kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie dwanaście architektek, które dziś szczególnie zasługują na Waszą uwagę.