Architektura MuratorKrytykaSAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich

Bal architektek wychodzi z nową propozycją. Apeluje o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). W podobny sposób postąpiły już organizacje architektoniczne z Niemiec i Szwajcarii.

SAARP, czyli Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich
Propozycja logotypu Stowarzyszenia Architektek i Architektów Polskich opracowana przez Bal architektek; przesłonięta w związku z postulatem SARP-u dotyczącym prawnej ochrony logo

Bal architektek to nowa feministyczno-architektoniczna inicjatywa na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze. Twórczyniami Balu są Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z Miastopracowni oraz Dominika Janicka z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez dziewczyny dyskusja toczy się w mediach społecznościowych, ale od kilku miesięcy publikujemy też ich autorskie teksty na łamach „Architektury-murator”.

Czytaj też: Bal architektek na biennale w Wenecji |

Inicjatywa została właśnie doceniona przez magazyn Noizz.pl. Bal architektek otrzymał nominację w organizowanym przez Noizz.pl plebiscycie ZMIANY Roku 2021. Ten fakt dziewczyny postanowiły uczcić zmianą, a właściwie apelem o zmianę nazwy Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na Stowarzyszenie Architektek i Architektów Polskich (SAARP). Uważamy, że kobiety zasługują na uwzględnienie w nazwie największego stowarzyszenia skupiającego branżę architektoniczną w Polsce. Obecnie kobiety w Polsce stanowią ponad połowę studentek na wydziałach architektury i prawie połowę czynnych zawodowo pracowniczek branży. Dodanie architektek do nazwy wspomoże walkę ze szkodliwym i krzywdzącym stereotypem, że architektura to jedynie męski zawód – tłumaczą, dodając, że kierunek ten obrały już organizacje architektoniczne ze Szwajcarii i Niemiec.

Warto brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów! W tym roku szwajcarski, a jesienią 2020 roku niemiecki odpowiednik SARPu – BDA, dodał do swojej nazwy architektki i obecnie funkcjonuje pod nazwą Bund Deutscher Architektinnen und Architekten. Jest 2021, już czas! – czytamy w przesłanym do redakcji komunikacie. Apel można poprzeć, podpisując petycję do władz SARP-u. Podpisy zbierane są do końca listopada. Link do petycji TU.

Bal architektek na biennale w Wenecji Jak będziemy żyć razem? Założycielki Balu architektek sprawdziły, co tegoroczna edycja biennale architektury w Wenecji mówi o kobietach i czy libański kurator Hashim Sarkis jest feministą.
Bal architektek: budować czy nie? Wiosną tego roku narodziła się nowa feministyczno-archirektoniczna inicjatywa. Twórczyniami Balu architektek – projektu na rzecz równouprawnienia kobiet w architekturze – są Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska i Dominika Janicka. Celem przedsięwzięcia ma być wymiana doświadczeń i stworzenie bazy wiedzy o wybitnych przedstawicielkach zawodu. Animowana przez Bal architektek dyskusja toczy się w mediach społecznościowych – na fb i ig, a my zapraszamy na naszą stronę, gdzie będziemy publikować kolejne felietony założycielek inicjatywy. Poniżej pierwszy z nich.
Autor: (Red.)
Dlaczego nie używamy już słowa „slumsy”. Depesza Balu architektek z Kenii „Słowo, którego już nie używamy niesie za sobą skojarzenia nie tylko skrajnej biedy, lecz także braku podmiotowości i całkowitego uzależnienia od działań charytatywnych zachodniego świata”. Założycielki Balu architektek tym razem relacjonują działalność kenijskiego kolektywu Wajukuu Arts.
Święto kobiet branży nieruchomości: relacja z konferencji Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości Za nami konferencja Top Woman Experience – Kobieta Przyszłości. W czasie wydarzenia premierę miała książka „Jak zostać Top Woman”, w której znajdziemy wywiady m.in. z architektkami Agnieszką Kalinowską-Sołtys, Dorotą Jarodzką-Śródką i Ewą P. Porębską.
Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.