Architektura MuratorKrytykaThe State of Architecture at the Beginning of the 21st Century

The State of Architecture at the Beginning of the 21st Century

Książka, pod redakcją Bernarda Tschumiego i Irene Cheng, to zbiór 60 krótkich esejów, niemal manifestów, odnoszących się do teraźniejszości i poszukujących strategii na przyszłość. Zebrane są w ośmiu grupach tematycznych, wskazującą na określone zderzenia i relacje występujące w architekturze współczesnej – recenzja Magdaleny Kozień-Woźniak.

The State of Architecture at the Beginning of the 21st Century
The State of Architecture at the Beginning of the 21st Century, red. Bernard Tschumi, Irene Cheng, The Monacelli Press 2003

Początek nowego XXI wieku przyniósł falę rozważań o kierunkach i celach architektury. W 2003 roku odbyła się na Uniwersytecie Kolumbii wpisująca się w ten nurt konferencja, która zgromadziła kilkudziesięciu światowej sławy architektów, historyków, teoretyków, krytyków architektury. Podniesiono wiele istotnych pytań. Czy należy krytykować budynki znane raczej z tego, jak wyglądają, niż z tego, co wnoszą do architektury?

Jak oceniać architektów, którzy zajmują się konstruowaniem autobiografii zamiast rozwojem sztuki budowania? A także – czy mamy opłakiwać śmierć przestrzeni publicznej i zanik postępowych programów społecznych? Książka stanowi efekt tych przemyśleń.

Jest to zbiór 60 krótkich esejów, niemal manifestów, odnoszących się do teraźniejszości i poszukujących strategii na przyszłość. Zebrane są w ośmiu grupach tematycznych, wskazujących na określone zderzenia, relacje występujące w architekturze współczesnej: Estetyka + Urbanistyka, Polityka + Materiał, Detal + Tożsamość, Forma + Wpływ, Opakowanie + Publiczny/Prywatny, Globalizacja + Krytyka, Organizacja + Organy, Elektronika + Percepcja. Wśród autorów znaleźli się Steven Holl, Frank Gehry, Zaha Hadid, Mark Wigley. Warto poświęcić chwilę na refleksję nad sensem naszej działalności na jakże złożonym i wymagającym polu architektury. Lektura tej wciąż aktualnej i inspirującej pozycji pomoże w rozważaniach.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.